Hlavní navigace

Finsko otestuje během olympiády DVB-T2, letos plánuje dva multiplexy

5. 2. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Autor: 115393
5. 2. 2010

Test zemského digitálního vysílání v normě DVB-T2 plánuje na příští týden, po zahájení Zimních olympijských her ve Vancouveru, Finsko. Zkušební vysílání proběhne na jihu země a zaměří se na televizi ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Ještě v průběhu února stát přidělí licenci na provozování dvou multiplexů DVB-T2, informoval server Broadbandtvnew­s.com.

K TÉMATU: Projekt DVB-T2 v Česku začíná mít jasnější obrysy

MMF24

Do tendru na sítě DVB-T2 se podle vládního poradce pro zemské digitální televizní vysílání ve Finsku Tauno Äijälä přihlásilo celkem 17 zájemců. Každý multiplex bude obsahovat osm programových pozic pro HD kanály o datovém toku 10 Mbit/s. Obě sítě DVB-T2 by měla provozovat telekomunikační společnost DNA a multiplexy využijí kmitočty uvolněné vypínáním zemského analogového televizního vysílání.

Řádné vysílání v DVB-T2 zahájí Finsko letos na podzim. Sítě budou zpočátku dostupné asi 40 procentům populace, v příštím roce by jejich signál měl dosáhnout k 60 procentům obyvatel Finska. Do čtyř let budeme mít pravděpodobně 16 HD kanálů přes zemské digitální vysílání, ale je možné, že jednu nebo dvě programové pozice věnujeme jiným službám, uvedl Äijälä.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).