Hlavní navigace

Projekt DVB-T2 v Česku začíná mít jasnější obrysy

4. 2. 2010
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

 Autor: 115393
První testy zemského digitálního televizního vysílání v normě DVB-T2, která umožní pozemní šíření televize ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) s mnohem nižšími náklady než u současného DVB-T, by v Česku mohly proběhnout ještě letos. Záleží však na tom, jak rychle zákonodárci přijmou novelu zákona o elektronických komunikacích, která prodlužuje lhůty pro experimentální vysílání. Nynějších třicet dní pro dlouhodobý test nestačí.

Zatím jen laboratorní testy

České Radiokomunikace se otázkou zavedení DVB-T2 v tuzemsku začaly vážněji zabývat již v loňském roce. Dlouhodobě si myslíme, že bude třeba dalšího multiplexu pro přechod na HDTV vysílání, řekl tehdy serveru DigiZone.cz ředitel pro transformaci společnosti Kamil Levinský. Plán byl jednoduchý: získat testovací kmitočet, nejlépe v Praze, a spustit dlouhodobý experiment, který by trval nejméně rok. Podobným způsobem si České Radiokomunikace v metropoli zkoušely na přelomu století zemské digitální televizní vysílání ve standardu DVB-T. Jenže Český telekomunikační úřad (ČTÚ) loni opakovaně tvrdil, že žádné nové kmitočty pro digitální vysílání nemá k dispozici a pro test DVB-T2 je neposkytne.

Ani to však ČRa neodradilo a společně s dodavatelem vysílací technologie, společností Rohde&Schwarz, uspořádaly loni v listopadu v Praze odborný seminář, na kterém zveřejnily své představy o testování DVB-T2 vysílání. A nejen to. Firma také začala připravovat laboratorní testy tohoto vysílání, k nimž nepotřebuje svolení ani kmitočet od ČTÚ. Probíhají jednání s Českými Radiokomunikacemi o tom, že bychom provedli laboratorní test tohoto vysílání. Máme k tomu prototypy televizorů s DVB-T2 tunery, potvrdil letos v lednu v rozhovoru pro DigiZone.cz marketing manager AV Czech & Slovak společnosti Samsung Ondřej Lukáč.

Kamil Levinský

Chtěli bychom do dvou tří let zahájit řádné digitální vysílání v systému DVB-T2, říká šéf transformace Českých Radiokomunikací Kamil Levinský (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Radiokomunikace vyjednávají s televizemi

Na listopadový seminář má letos na jaře navázat další konference ČRa, kde by se mělo o testování DVB-T2 mluvit konkrétněji. Je pravda, že takovou konferenci připravujeme. O přesném termínu konání budeme včas informovat. Konference bude určena pro odbornou veřejnost a novináře, říká mluvčí ČRa Marie Fianová. Firma zároveň zahájila jednání s vybranými televizními stanicemi o účasti na připravovaném testu. Nejdál je zatím s Českou televizí, která si řešení přechodu na DVB-T2 dala do podmínek předloňského tendru na technického operátora veřejnoprávního multiplexu. Podle technického ředitele ČT Rudolfa Popa se kvůli tomu pravidelně schází konzultační skupina, složená ze zástupců obou firem.

Od Českých Radiokomunikací máme v jejich projektu definovanou strategii přechodu na DVB-T2 a v rámci pravidelné konzultační skupiny, která hlavně řeší vývoj a provoz multiplexu 1, nás na posledním takovém jednání ČRa seznámily jednak s letošním plánem trajlerového projektu DVB-T2, a samozřejmě si potvrzovaly, že náš HD program by mohl být součástí tohoto vysílání, řekl Pop serveru DigiZone.cz. Dalšími testovacími programy by mohly být Nova HD a Prima HD, tedy klienti ČRa, kteří využívají pro zemské digitální vysílání ve standardním rozlišení multiplex 2 této společnosti. Test se však pravděpodobně nezaměří pouze na HD vysílání, i když to považují ČRa za prioritu.

Pavel Hanuš, Rudolf Pop 500

Jednou z podmínek pro výběrové řízení na technického operátora veřejnoprávního multiplexu České televize byl i projekt přechodu na vysílání v DVB-T2. Na snímku šéf projektu digitalizace ČT Pavel Hanuš a technický ředitel ČT Rudolf Pop. (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

ČTÚ naznačuje, že by se našly kmitočty

Proti dlouhodobému testu DVB-T2 vysílání už nic nenamítá ani ČTÚ. Podle informací, které má server DigiZone.cz k dispozici, telekomunikační úřad zvažuje, zda by pro testy a poté pro první přechodnou síť DVB-T2 nevyčlenil kmitočty, které byly původně určeny pro digitálního televizní vysílání na displeje mobilních telefonů (DVB-H). Úřad však musí zjistit, zda se tyto kmitočty pro vysílání DVB-T2 vůbec hodí. Další variantou by mohlo být využití kmitočtů pro regionalizované multiplexy 5 a 6, s nimiž se v dlouhodobém výhledu rovněž počítalo a jejichž kmitočty už Česká republika získala na mezinárodní ženevské konferenci před čtyřmi lety.

Předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák je v tomto ohledu mírným optimistou, ale nic konkrétního ke kmitočtům pro test DVB-T2 říci nechce. Čeká se na schválení novely zákona o elektronických komunikacích, která by měla upravovat lhůty pro experimentální vysílání, vysvětluje. Ani mluvčí ČRa není příliš sdílná: Jednání s ČTÚ ještě nejsou uzavřena, z tohoto důvodu je tedy nyní nechceme komentovat. Nynější zákon umožňuje zkušebně vysílat pouze po dobu třiceti dnů, tak krátký test by ale ČRa nestačil. Kamil Levinský hovoří o minimálně jednom roce testování, na který by navázalo řádné vysílání v přechodné celoplošné síti. Záleželo by však na tom, jaký zájem by o toto vysílání projevili Pražané, zda by se na trhu objevily televizory s integrovanými DVB-T2 tunery, na jejich ceně i poptávce po nich.

Pavel Dvořák

Nejsou kmitočty? Předseda Rady Českého telekomunikační úřadu Pavel Dvořák se na rozdíl od loňského roku tváří k projektu pilotního vysílání DVB-T2 o poznání smířlivěji. (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Čeká nás další přechod z DVB-T na DVB-T2?

Když se před lety sestavoval Technický plán přechodu ze zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání, provázely ho vášnivé debaty o použitém kompresním standardu. Stát prosadil standard MPEG-2, řada odborníků ale navrhovala modernější MPEG-4, který umožňuje šířit v jedné vysílací síti větší počet televizních programů ve standardním rozlišení, ale také programy v HD kvalitě. Nyní se zdá, že nás čeká podobná diskuse na téma DVB-T2. Mají se diváci připravit na to, že krátce po vypnutí analogového vysílání a úplném přechodu na DVB-T projdou stejným procesem znovu od začátku? A že jim nový televizor s integrovaným digitálním tunerem DVB-T opět nebude stačit?

Takové úvahy jsou zatím předčasné. Kamil Levinský z ČRa sice hovoří o tom, že by po testech DVB-T2 firma chtěla spustit celoplošný „přechodový“ multiplex, který by navnadil diváky ke kupování televizorů s DVB-T2 tunery a poté by Radiokomunikace přešly na normu DVB-T2 ve všech svých sítích (tedy multiplexech 1 a 2, a po dohodě se společností Czech Digital Group zřejmě i v multiplexu 3, který využívá vysílače ČRa). K tomu je ale třeba přijmout závaznou vysílací normu DVB-T2 s jejími technickými specifikacemi pro Českou republiku. Bez ní by se totiž mohlo stát, že by se na český trh dostaly digitální přijímače, které by sice byly schopné přijímat vysílání DVB-T2, ale s problémy.

Samsung PS42B450

Největší problém s přechodem na DVB-T2 budou televizory. Ty, které už mají integrovaný digitální tuner DVB-T, totiž toto vysílání nebudou umět zpracovat.

Normu požadují výrobci televizorů

Například společnost Samsung, která slibovala vyvinout televizory s DVB-T2 tunery již přede dvěma lety, podmiňuje přijetím technických specifikací této normy pro Českou republiku pouhé zahájení vývoje tunerů DVB-T2 pro televizory určené na český trh. Mohl bych za Českou republiku přijít do centrály Samsungu v Koreji a tvrdit, že potřebuji vyvinout tuner DVB-T2. Jenže v tu chvíli po mě budou chtít přesné technické specifikace, protože by to znamenalo investovat do vývoje a nastavení výroby. Ale v okamžiku, kdy jim nejsem schopen dát přesné specifikace, garantované nějakou autoritou, ať už by to byl ČTÚ, vláda nebo ministerstvo, by to byl velký risk, argumentuje manažer Samsungu Ondřej Lukáč.

Televizory s DVB-T2 tunery pro evropský trh sice už dodává společnost Sony, tyto přijímače jsou ale určené výhradně pro diváky v Británii. Na britských ostrovech probíhá od loňského prosince pilotní vysílání jedné zemské digitální sítě v normě DVB-T2, která nabízí výhradně programy v HD rozlišení. Právě tímto projektem se chtějí u nás inspirovat České Radiokomunikace. Je samozřejmě otázka životaschopnosti HDTV v zemském digitálním vysílání, ale pokud k němu dojde, jsme přesvědčeni, že jedině v systému DVB-T2, vysvětluje Kamil Levinský. Sítě DVB-T jsou pro šíření HDTV nevýhodné, toto vysílání by se pro televize extrémně prodražilo.

Ondřej Lukáč

Nejprve musíme mít v ruce státem přijaté technické specifikace vysílací normy DVB-T2 a teprve potom můžeme začít vyrábět televizory s DVB-T2 tunery, říká manažer společnosti Samsung Ondřej Lukáč (Foto: archiv DIGImedia)

Existuje ještě mnoho neznámých

Záležet bude zejména na samotných televizích, zda budou chtít pozemní cestou, která je pro ně vůbec nejdražší distribuční platformou, vysílat ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Musíme se nejprve shodnout se svými zákazníky, kteří vytvářejí obsah vhodný pro standard DVB-T2, neboť předpokládáme využití DVB-T2 zejména pro služby HDTV, připouští mluvčí ČRa Marie Fianová. Druhým nutným předpokladem pro zahájení pilotního provozu je přidělení kmitočtu ze strany ČTÚ. Pokud by nám byl tento kmitočet přidělen, rádi bychom test DVB-T2 vysílání zahájili ještě letos. Podle neoficiálních informací by měl tento test začít v druhé polovině letošního roku – pokud pro něj ČTÚ najde vhodný kmitočet.

Pro televizní stanice nebude rozhodování o vysílání v systému DVB-T2 lehké. Už dnes musí platit drahé souběžné vysílání v analogu a digitální normě DVB-T. Poplatky spojené s HD vysíláním v sítích DVB-T2 přitom rozhodně nebudou nižší než u vysílání jednoho programu ve standardním rozlišení u DVB-T. V době ekonomické krize si tedy provozovatelé televizí budou hodně rozmýšlet, zda se jim vyplatí jít do experimentu, který nemusí skončit úspěchem. Do doby úplného vypnutí analogového televizního vysílání to je stejně záležitost teoretických úvah, míní technický ředitel ČT Rudolf Pop. Jeho kolega z televize Barrandov Michal Kratochvíl navíc zdůrazňuje, že dokud nebudou české domácnosti vybaveny televizory s DVB-T2 tunery, je diskuse o přechodu na toto vysílání předčasná.

Set-top-box se scartem - zadek

Diváci si kvůli DVB-T2 už nebudou chtít pořizovat další set-top-boxy, míní technický ředitel digitální televize Barrandov Michal Kratochvíl (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

KL22 hlasovani

Divák nebude chtít další set-top-box

Dle mého názoru má přechod na DVB-T2 smysl ve chvíli, kdy bude na trhu dostatečný počet typů zařízení, která budou schopna na svých vstupech akceptovat DVB-T2 signál a tím myslím nejen set-top-boxy, ale pochopitelně integrované tunerové části u zobrazovačů a jakýchkoli záznamových strojů, říká Kratochvíl. Myslím, že v době DVB-T2 nebude již divák akceptovat set-top-box jako předřazené vstupní zařízení. Zároveň si myslím, že norma DVB-T2 má smysl ve chvíli, kdy budou broadcasteři nuceni trhem vysílat HD vysílání v dotčené platformě, tedy v terestrickém vysílání. TV Barrandov podle šéfa techniky zatím s ČRa o testu DVB-T2 nejednal, ale obě strany prý „vyslaly avízo“, že se touto problematikou budou zabývat.

Rudolf Pop z ČT však upozorňuje, že jakmile v Česku dojde k úplnému vypnutí zemského analogového televizního vysílání, mělo by se už pracovat na přechodu od DVB-T k DVB-T2. Nejpozději v roce 2012 by se podle mne mělo začít pracovat na vážné koncepci multiplexu, který by pracoval v normě DVB-T2 a připravil cestu dalšího přechodu na nový typ digitálního vysílání. Je pravda, že dnes zatím veškerá podpora DVB-T2, včetně hardwaru, míří na britské ostrovy, kde jsou s touto vysílací normou asi nejdál, ale můžu říci, že na jednáních technické komise EBU (Evropská vysílací unie, která sdružuje veřejnoprávní vysílatele z celého kontinentu, pozn. red.) je tato norma probírána naprosto vážně jako záležitost, která se dotkne všech členů evropské vysílací unie, konstatuje Pop.

Měla by Česká republika v dohledné době přejít na systém DVB-T2?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.