Hlavní navigace

Firefox 29 přinese zásadní proměnu uživatelského prostředí

24. 3. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Chystaný Firefox 29 koncem dubna vyjde pravděpodobně se zbrusu novým uživatelským rozhraním. Bude více vypadat jako Google Chrome. Design však není jedinou změnou v novém prostředí.

Firefox 29, který vyjde za necelých šest týdnů, velmi pravděpodobně přinese zbrusu nové uživatelské rozhraní, které vzniká pod kódovým označením Australis. V současnosti postoupilo do betaverze, kterou si zájemci mohou vyzkoušet. Australis je značně kontroverzní, protože znamená v relativně krátkém časovém úseku další zásadní změny v podobě a ovládání prohlížeče.

Nové uživatelské rozhraní přináší sjednocený design uživatelského rozhraní napříč podporovanými platformami osobních počítačů. Firefox se tak již nadále nebude vzhledem a ovládáním přizpůsobovat různým systémům a jejich jednotlivým verzím. To má do budoucna ušetřit práci nejen vývojářům samotného prohlížeče, ale také rozšíření.

Firefox 29 Beta
Autor: Jiří Macich ml.

Firefox 29 Beta pod Windows 7.

Zatím ale spíše převládají obavy o kompatibilitu stávajících rozšíření. Velkým problémem v tomto směru může být, že se Mozilla chystá z Firefoxu odstranit tzv. lištu doplňků. Rozšíření budou moci využít pouze prostor na hlavní navigační liště podobně jako v prohlížeči Google Chrome. To ale není jediná podobnost s tržní jedničkou, kterou Australis přináší.

Hlavní nabídka se nově vyvolává tlačítkem v horním pravém rohu okna prohlížeče, které dokonce užívá stejný symbol tří vodorovných linek jako Google Chrome. Mozilla tvrdí, že chce vyjít vstříc novým uživatelům prohlížeče, aby našli hlavní menu tam, kde jsou zvyklí. Na stejném místě má tlačítko pro vyvolání menu i současný Internet Explorer.

KL24

Firefox 29 Beta
Autor: Jiří Macich ml.

Firefox 29 Beta a nové hlavní menu.

Unikátní funkcí, kterou Australis přináší, je možnost přeskládání hlavní nabídky stejně, jako dnes Firefox umožňuje modifikovat své lišty. Australis pro modifikaci lišt a menu zavádí speciální režim, kde je možné prostým tažením myši přidávat a odebírat tlačítka a jiné prvky. Změna vzhledu bude možná již pouze pomocí tzv. lehkých motivů.

Firefox 29 Beta
Autor: Jiří Macich ml.

Firefox 29 Beta a nová obrazovka pro přizpůsobení rozhraní.

Mozilla slibuje, že Australis umožní na delší dobu stabilizovat uživatelské prostředí, takže do něj prý nebude zasahovat takřka v každé verzi Firefoxu. Nová konstrukce rozhraní má též vyřešit problémy s pomalou odezvou na povely uživatele. Uvidíme, jestli Mozilla sliby naplní. Eventuálně, jestli si vše ještě nerozmyslí jako nedávno dotykový Firefox pro Windows 8 a vyšší.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).