Ten Firefox Hello vypadá téměř stejně jak Google Hangouts... Hádám, že by lidé Hangouts i používali ale asi se nikomu už z principu nelíbí, že k tomu musí mít Google+ účet. Já sice proti G+ nic nemám, ale jestli bude mít FF Hello úspěch, tak ne kvůli inovaci, ale kvůli tomu, že není třeba účet.
Stejně mě štve, jak jsou všechny ty věci uzavřené a nekompatibilní...
Google Talk byl nadějný. Ze začátku jsem ho hodnotil jako přespříliš jednoduchou službu (myslím zrovna v článku zde), ale doufal jsem, že se bude v mezích minimalistického pojetí rozvíjet (teď myslím spíše funkce klienta).
Bohužel to nakonec dopadlo úplně jinak. Hangouts mi přijde jako takový podivný slepenec jak po funkční, tak technické stránce. Jakoby by měl nespočet vývojových týmů, každý si dělal dle svého a výsledek se slepil. Vlastně vývoj do určité míry takto probíhal, protože se postupně konsolidovaly a transformovaly jiné dílčí služby a aplikace.
Relativně přijatelným kompromisem je pro mě Skype. Ne, že by mi ve všem vyhovoval, ale pro mé potřeby z dostupných komunikačních služeb, kde najdu výraznější procento svých kontaktů, mi sedí nejvíce. Jen to posílání SMS je přespříliš drahé. Přitom předpotopní ICQ je umí posílat zdarma.
Firefox Hello docela fandím. Sice má stále plínky a navíc ještě pokálené (reálně to není proklamovaná betaverze, ale spíše alfaverze), ale s nosnými myšlenkami a principy projektu sympatizuji. Nelze však nevidět promítání zájmů operátorů, když za ním stojí skupina Telefónica. Proč asi neumí instant-messaging, že? Na odpověď stačí tři písmena: SMS.
Díky za doplnění. Ona sice přibyla, ale na lištu se musí ručně přetáhnout. Navíc poznámky k vydání ostré verze se o nové funkci překvapivě nezmiňují, takže to se na ní pak snadno zapomene. Zvláště, když už několikrát zůstala viset v betaverzi.
Pro ostatní čtenáře: https://activations.cdn.mozilla.net/cs/
Jinak receno FF se priucil u google a zacal se chovat jako typicke adwarem prolezle svinstvo. Nikoho se na nic ovsem nepta, a svinstvo nainstaluje.
Opravdu by me zajimalo, co ze to na zobrazeni obrazku 1920*1080 zabira vice nez 500MB .... (jediny tab). 64bit miranda s aktivnim ICQ a Jabberem si vystatci se setinou. Mumble neco kolem 20MB.
Hello je pěkná myšlenka, která se bohužel zasekla na půli cesty. Komunikátor bez kontaktů, možnosti psát text, zasílat offline zprávy.. Tímhle chcete konkurovat Skypu a Whatsapp, které pomalu míří do prohlížečů, respektive na desktop? :D Asi jako ta funkce Sdílení stránek. Pane bože dyť sdílení na různé sociální sitě je už na každé stránce. Firefox mám rád, ale ten tým, který na něm teď pracuje ho pomaloučku vede do hrobu.
Přeměna Google Talk na Hangouts mě doslova naštvala, nejvíc statusy, i když je tam nakonec přidali, tak to, že se v podstatě nerozlišuje mezi away a offline, to činí prakticky nepoužitelné. A pak taky nahrazení desktopového Talk klienta rozšířením do chromáku, o zrušení propojení s jinými XMPP škoda mluvit.
Skype je docela moloch, ten pouštím on demand když potřebuji hlasovou komunikaci PC-to-PC, jako trvale puštěný IM klient je to nesmyslně náročné, na PC i mobilu.
Já Hello nefandím, prohlížeč má být prohlížeč a komunikátor má být komunikátor, to už bych to spíš snesl jako součást Thunderbirdu.
Zřejmě mám zařízení s dostatečnou výkonnostní rezervou, takže tento problém nepociťuji. Tím neříkám, že nějaká optimalizace by neškodila. Optimalizace není naškodu nikdy :-)
„Já Hello nefandím, prohlížeč má být prohlížeč a komunikátor má být komunikátor, to už bych to spíš snesl jako součást Thunderbirdu.“
Když on je to webový komunikátor, takže spojení s webovým prohlížečem do značné míry dává smysl (alespoň mě). Jako když je do prohlížeče integrovaná podpora webového vyhledávače. Také je to pevné spojení webového prohlížeče s nějakou webovou službou, kterou mohu, ale nemusím používat.
Navíc motivy integrace jsou zřejmé: pro Firefox OS je potřeba masově používaná komunikační služba. Kompatibilní Skype, Hangouts, WhatsApp a podobně profláknuté služby jsou v nedohlednu. Takže Mozilla a Telefónica vytvořily Firefox Hello, jenže bez uživatelské základny vlastní komunikační služba nemá smysl.
Prohlížeč Firefox tudíž posloužil jako nosič služby k řádově stovkám milionů potenciálních uživatelů. Proto není Firefox Hello volitelným rozšířením, jak někteří kritici volají. To by nemělo dostatečný efekt. Pevnou integraci s prohlížečem neobhajuji, ale rozumím důvodům, které k ní vedly. Přesto si myslím, že integrace mohla proběhnout formou předinstalovaného rozšíření, které by šlo odinstalovat. Jinými slovy: když ne opt-in, tak alespoň opt-out.
„Tak mě by to asi taky nezpůsobilo zásadní problém, ale aby si IM program vzal po startu skoro 200 MB mi přijde moc (Pidgin si bere cca 35 MB)“
Na přelomu století by na komunikační program bylo moc 35 MB. Já rezignoval na posuzování úměrného a neúměrného vytížení operační paměti. Raději „investuji“ do výkonných strojů a podobné filosofování přenechávám jiným. Pod 16 GB RAM nejdu.
„To co píšeš o Hello sice zní hezky a logicky, přesto tomu nefandím a radši bych to tam neměl.“
No, proti gustu :-) Jak jsem psal: také bych preferoval formu předinstalovaného rozšíření, které půjde odstranit. Tímto způsobem má Thunderbird integrovat kalendář Lightning, což mi přijde rozumné.
1) Hello prvoplánově nemá fungovat jako konkurence pro Skype, natož WhatsApp, ale jako alternativa, protože Skype, Hangouts, Whatsapp nejsou a (zřejmě) dlouho nebudou kompatibilní s Firefox OS.
2) IM opravdu neumí. To je #fail. Ale co byste chtěl, když to cáluje Telefónica? Přece se nebude připravovat o příjmy z textových zpráv. A volání resp. videohovory v mobilní síti si už zreguluje díky FUP.
3) Hello kontakty podporuje. Můžete si je manuálně spravovat, ale také načítat z adresáře mobilu (Firefox OS) nebo importovat z Google Accounts, kde uchovává kontakty Gmail nebo Android.
4) Sociální widgety umístěné na weby obvykle šmírují uživatele, aniž by je museli používat, takže například já si je blokuji. Firefox mi díky Social API umožňuje využívat sociální sítě jenom když skutečně chci.
Mohl bych si sice instalovat rozšíření přímo od sociální sítě, ale nikdy nemám jistotu, že kromě funkce sdílení neslídí třeba v historii navštívených stránek. Přes Social API tohle sociální sítě nemohou.
Umí už konečně tahle zdrápanina okopírovaná od chromu podporovat původní doplňky? Po přechodu na ff 29 tuším mi jaksi přestali fungovat některé mnou oblíbené doplňky a proto jsem se vrátil k verzi kdeo to ještě bylo funkční. Jinak co jsem koukal tak ff je pořád hnusná kopie dementního chromu. Kde je ona originalita pro kterou si člověk ten firefox instaloval? Nenávratně v hajzlu!
Jen pro zajímavost: Je to zvláštní, ale někdy se přetahovat nemusí. Aktualizoval jsem několik naprosto čistých Firefoxů, minimálně používaných a v podstatě nepřenastavovaných a u některých se nová tlačítka pro sdílení a Hello do lišty nepřidala, u některých se přidalo jen Hello, u některých jen sdílení a asi u dvou s přidalo do lišty rovnou oboje.
Hangouts se nepoužívá proto, protože ta aplikace je naprosto dementní. Ani se mi nechce vypisovat, jak to postupně od GTalku mrvili. Vůbec nepochopím, jak společnost s tolika schopnými programátory může vytvářet takové nepodarky. Hangouts používám denně, ale jen z historických důvodů a protože stejně není moc kam přejít. A na těch pár slušných komunikátorů bych zase neukecal ostatní, protože jejich podíl na trhu je skoro čistá nula.