Hlavní navigace

Firefox OS v mobilech končí, pokus Mozilly o operační systém nevyšel

14. 12. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Experiment s chytrými telefony vybavenými operačním systémem od Mozilly končí. A vlastně to není až tak překvapující zpráva.

Experiment s vývojem vlastního operačního systému pro smartphony končí, Mozilla přestane pracovat na Firefox OS a končí i snahy vyrábět mobilní telefony pro tento operační systém. Zůstanou pouze experimentální pokusy v dalších zařízeních, které budou zkoumat to, jak uživatelé používají a vnímají mobilní internet. Ve vyjádření pro TechCrunch zmínil Ari Jaaksi z Mozilly, že Firefox OS nedokázal poskytnout „co nejlepší uživatelskou zkušenost“.

Firefox OS se poprvé objevil v roce 2013 a jeho cílem bylo přinést chytré telefony pro rozvojový svět, ale také pro uživatele, kteří na moderní technologie naskakují později a nemají finanční prostředky na dnešní běžně dostupné drahé telefony.

Rozdíl oproti ostatním platformám (což je dnes už hlavně Android, pak někde na okraji iOS a pak už prakticky nic, pouze s malými zbytky pro Microsoft) měl být v tom, že mělo jít o webový operační systém (aplikace měly být pouze webové).

Aplikace ale, což už se potvrdilo v několika případech, jsou jednou z nejpodstatnějších podmínek existence mobilního operačního systému (a nejenom mobilního). Ve výsledku se Firefoxu OS a několika dostupným modelům nepodařilo vyvolat potřebný zájem zákazníků.

Model aplikací tvořených pouze ve webovém prostředí není samozřejmě špatný, nakonec i na ostatních platformách můžete jít touto cestou (tvůrci takovýchto aplikací pro iOS by vám mohli vyprávět, jaké to je). Zásadní problém je, že vyvíjet pro další mobilní platformu, kterou používá velmi málo lidí, se nevyplatí. Více se vyplatí vyvíjet pro nejrozšířenější platformu (Android, 83 % prodaných telefonů) nebo pro tu, která je dostatečně lukrativní (iOS) a nabízí jistotu uživatelů, ale také fungujícího ekosystému.

Cloud23

Co bude s Firefox OS dál, není ještě úplně jasné. Mozilla by měla o dalších plánech v příštích dnech či týdnech informovat detailněji. Jde každopádně o open source, takže kdokoliv jiný může na dosavadní vývoj navázat a pokračovat v něm. Jako například H5OS od Acadine

Ve hře zůstává i nedořešené nasazení Firefox OS do televizních přístrojů či na jiná zařízení než mobilní telefony – v této oblasti například zůstávají ve hře stále Panasonic 4K TV, které by mohly být vybavené právě operačním systémem od Firefoxu

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).