Hlavní navigace

Fischer, Franz, Zeman, nebo někdo jiný? Velký přehled prezidentských debat

28. 12. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Volbu prezidenta republiky budou mít letos poprvé v rukou přímo obyvatelé České republiky. Zjišťovali jsme, jak se s touto významnou společenskou událostí popasovaly naše televize.

Lídrem speciálů je přirozeně Česká televize

Není žádným překvapením, že médiem, které dá ve svém vysílání prezidentským kandidátům největší prostor, bude Česká televize. První z veřejných debat, které se mohli zájemci zúčastnit, je Prezidentská superdebata se všemi kandidáty. Prezidentská superdebata se bude konat ve čtvrtek 10. ledna od 20 hodin v Kongresovém centru (bývalém Paláci kultury) v Praze. Zúčastní se jí až tisíc diváků. Ti se mohli registrovat prostřednictvím speciálního formuláře na webu České televize. Akci budou živě přenášet kanály ČT 1 a ČT 24. Debatu bude moderovat Václav Moravec.


Foto pro DigiZone.cz: Ivana Dvorská

Václav Moravec je neodmyslitelnou součástí politických debat České televize.

Pokud se o vítězi prezidentské volby bude rozhodovat až ve druhém kole voleb, uspořádá Česká televize s dvěma postupujícími kandidáty dva duely v Paláci Hybernia. Prezidentský duel se bude konat 17. ledna, Prezidentské finále 24. ledna. Na každý z těchto duelů zve Česká televize 450 diváků. Oba duely potrvají 90 minut a jejich moderátorem bude opět Václav Moravec. Veřejnoprávní médium z Kavčích hor věnuje pozornost této mimořádné společenské události také ve vysílání zpravodajského kanálu ČT 24. „Menší“ prezidentské debaty proběhnou i v Ostravě (3. ledna), v Brně (7. ledna) a v Praze (9. ledna). Ani tady nebude Čtyřiadvacítka chybět.

Podle zákona o volbě prezidenta republiky poskytne Česká televize kandidátům také bezplatný vysílací čas pro vysílání vlastních volebních pořadů (spotů). Všem kandidátům dohromady vyhradí podle zákona pět hodin vysílacího času, který rozdělí na deset, přibližně půlhodinových programových oken. Okna se spoty bude vysílat nejprve na ČT 24, později na ČT 1. Konkrétně na ČT 24 od 29. prosince do 1. ledna denně od 17:25, na ČT 1 pak od 2. ledna do 9. ledna každý všední den od 16 hodin, pouze 9. ledna od 12:30 hodin.

Jan Zika na zpravodajském kanálu ČT 24 v květnu 2012.
Autor: repro foto ČT 24

Pro zpravodajský kanál ČT 24 je sledování prezidentských kandidátů mimořádně atraktivní záležitostí a pravidelně o ní informuje.

Prezidentský duel Fischera se Zemanem na Nově i Primě

Televize Nova už má sice vysílání prezidentských duelů za sebou, věnovala se jim v rámci formátu Televizní noviny: Cesta na hrad, minimálně ještě jednou se k nim ale vrátí. Na 8. ledna, konkrétně 21:50, naplánovala duel mezi favority této volby – bývalými premiéry Janem Fischerem a Milošem Zemanem. Provázet jím bude Markéta Fialová. V případě, že dojde ještě k druhému kolu volby, po 13. lednu bude připravena diskuse další. Opět by ji moderovala Markéta Fialová.

Prezidentská Partie na Primě family nazvaná Prezidentský duel 2013, bude tentokrát v něčem jiná. Minimálně v tom, že ji diváci uvidí v prime timu, tedy v hlavním vysílacím čase, od 20:15. Utkají se v něm pod dohledem Jana Punčocháře opět dva největší favorité prezidentské volby – Jan Fischer a Miloš Zeman. Co nám napoví jejich otevřený souboj? Devadesát minut přímé konfrontace v pátek 4. ledna ve 20.15 hod na Prima family, informoval nedávno PR manažer FTV Prima Václav Mazánek.

Prezidentským duelem, který se bude na Nově vysílat 8. ledna, opět provede diváky Markéta Fialová.
Autor: TV Nova

Prezidentským duelem, který se bude na Nově vysílat 8. ledna, opět provede diváky Markéta Fialová.

Pětka a prezidentští kandidáti? Prozatím ve hvězdách

První televizí, která přišla s představováním prezidentských kandidátů, byla nová celoplošná stanice Pětka. Ta je představovala jako součást pořadu Volejte k věci, v tomto případě tedy Volejte prezidentovi. V jejím pořadu se protočili všichni a není jasné, jak tomu bude od ledna. Vše pochopitelně závisí i na tom, zdali se televizi podaří najít nového investora. Pokud se nám to podaří, rádi bychom do vysílání pozvali všechny finalisty na prezidentskou volbu, uvedl pro DigiZone.cz generální ředitel televize Marek Vítek.

A jak vlastně zněla anotace k tomuto pořadu? Následovně: Zeptejte se prezidentských kandidátů sami – přímo v živém vysílání na Pětce! Zavolejte přímo do studia přes Skype, náš nick je volejteprezidentovi nebo posílejte své dotazy na email volejteprezidentovi@petka.cz. Zvolte si svého favorita v předstihu na Pětce! Kdo mluví pravdu a kdo mlátí prázdnou slámu – kdo si hraje na Dalajlámu a kdo nemá všech pět pohromadě? Váš hlas může leccos změnit – ale především by měl být slyšet! V současné době je výroba pořadů na Pětce pozastavena.

CIF23

Pětka je chápána především jako televize "plná české zábavy".
Autor: TV Pětka

Pětka je chápána především jako televize „plná české zábavy“.

Na Barrandově tentokrát neformálně

Plnoformátová televize Barrandov se také bude věnovat prezidentským volbám, které nás čekají na začátku příštího roku. Její vysílání ale bude jiné než na ostatních stanicích. Do svého vysílání chystá od 2. do 10. ledna v 18:10 speciální „publicistický“ formát Prezidentský Vtip za stovky. V anotaci k chystanému pořadu se uvádí: Václav Vydra, Michal Novotný, Vladimír Hron uvádějí speciální vydání soutěže s prezidentskými kandidáty. Největším lákadlem pro diváky, respektive divačky, bude právě Hron.

Dříve populární imitátor hvězd a showman Vladimír Hron zažívá návrat na obrazovku po několika letech. Diváci si ho mohou pamatovat například z pořadu Abeceda hvězd, kterou provázel v České televizi. Byl objevem pořadu Šance, jenž moderovali Josef Dvořák a Miroslav Vladyka. Že chce Barrandov nabídnout prezidentské kandidáty právě ve speciálu pořadu Vtip za stovku, není ničím překvapivým. Formát patří v současnosti na této stanici mezi nejsledovanější a daří se mu překračovat i desetiprocentní podíl na publiku.

Na obrazovku se vrátí po letech bavič a imitátor Vladimír Hron.
Autor: Česká televize

Na obrazovku se vrátí po letech bavič a imitátor Vladimír Hron.

Budete sledovat v televizi předvolební prezidentské debaty?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).