Hlavní navigace

Flash disky jsou velmi rizikové, potvrzuje Avast

8. 11. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Malware šířený přes USB flash disky a jiná přenosná paměťová média nepřestává být problémem. Naopak. Avast upozornil, že přes flash disky, přenosné pevné disky nebo paměťové karty se momentálně šíří dvě třetiny všech záškodnických programů. Využívají přitom soubor autorun.inf a funkci automatického spuštění. Původně velmi užitečná funkce se tak pomaličku změnila v bezpečnostní noční můru. Smutné je, že teprve až Windows 7 částečně reagují a nedávají automatickému spouštění ve výchozím nastavení…

Malware šířený přes USB flash disky a jiná přenosná paměťová média nepřestává být problémem. Naopak. Avast upozornil, že přes flash disky, přenosné pevné disky nebo paměťové karty se momentálně šíří dvě třetiny všech záškodnických programů. Využívají přitom soubor autorun.inf a funkci automatického spuštění. Původně velmi užitečná funkce se tak pomaličku změnila v bezpečnostní noční můru. Smutné je, že teprve až Windows 7 částečně reagují a nedávají automatickému spouštění ve výchozím nastavení tak volnou ruku jako Windows XP nebo Windows Vista.

Avast hlásí, že během jediného týdne v říjnu v rámci programu CommunityIQ zaznamenal u 700 000 počítačů v 13,5 procentech případů infekci s kořeny právě na přenosném paměťovém médiu. Drtivou většinu útoků (přesně 84 procent) zachytil rezidentní antivirový štít. Zbylé zachycené hrozby byly rozpoznány při běžícím testu pevných disků a paměťových nosičů. Nejjednodušší obranou je však funkci automatického spuštění vypnout, což bohužel pro laika není vůbec snadné. (Avast! Blog)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.