Hlavní navigace

Flickr: Canon a Apple jsou mezi fotoaparáty nejrozšířenější

Daniel Dočekal

Svět se mění a záplava digitálních fotografií ukazuje, že tradiční fotoaparáty ustupují. Napovídají tomu i statistiky z Flickru.

Pokud vezmete data z Flickru – www.flickr.com – týkající se původu tam nahraných fotografií (objevuje se v EXIFu), dojdete k tomu, že svět nejvíce fotí pomocí výrobků od Applu a od Canonu.

  • Canon – 13,4 %
  • Apple – 9,6 %
  • Nikon – 9,3 %
  • Samsung – 5,6 %
  • Sony – 4,2 %

Z pohledu na první pětici je jasné, že se fotografický svět s příchodem mobilů a tabletů proměnil – foto weby zaplavují fotografie z mobilů, takže druhé místo pro Apple vlastně nakonec až tak nepřekvapí.

Content 2017 - tip Footshop

Nejvíce používanou DSLR je přitom Canon 7D (2,4 %, následuje Nikon D7000, Canon 60D, Canon 5D Mark III, Nikon D3100), ne-zrcadlovkou Olympus E-M5 (4,7 %, následují SOny A7, Sony NEX-6, Fujifilm X-E1 a Sony NEX-5N) a iPhone 5 vyhrává mezi chytrými telefony (10,6 %, následuje iPhone 4S, iPhone 4, iPhone 5c a Samsung Galaxy S3).

Podrobnosti hledejte v Camera Finder přímo na Flickr.com. Ten je jednou z největších služeb pro nahrávání fotografií na internetu (loni v únoru se chlubili milionem fotografií nahrávaných denně) a nabízí k tomu až 1 TB prostoru.

Našli jste v článku chybu?
28. 1. 2015 11:27

Jasně že s lepším vybavením je lepší šance na lepší výsledek ale…. ….webové galerie obsahují spoustu odpadu, ono i na diskuzích na fotografovi a fotoaparátu občas člověk najde „borce“, kteří po technické stránce umí fotit, ale obsahově to je „o ničem“ A Flick a jiné velké galerie jsou pro špatné fotky přímo inkubátor.

Takže ono to je o tom, že mobily převážně produkují odpad, stejně jako kompakty. Galerie plní odpad stylem „maminka na dovolené 1000krát jinak“ nebo „zátiší s půllitry a plným pop…

28. 1. 2015 10:10

Na zrcadlovky nemají v některých ohledech, ale kompakty s konkurencí mobilů problém mají všeobecný. Já se v minulosti focením živil a dosud mám kompletní fullframe výbavu s dost extrémními skly v celkové ceně přes 200 tisíc, tak mě asi lze těžko obvinit z nemožnosti to porovnat. I přes tento "návyk na top kvalitu" ale musím říct, že jsem fotoaparátem v iPhone 6 plus poměrně nadšen a využívám ho velmi často. Apple totiž svým "ignorováním marketingových trendů" použil čip s papírově menším rozliše…