Hlavní navigace

Fotbalová Gambrinus liga pouze na placených kanálech? I tato možnost je ve hře

16. 1. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V současné době si nejvyšší českou fotbalovou ligu mezi sebe dělí dva subjekty – veřejnoprávní televize a mediální skupina Nova. Vysílá se na kanálech ČT Sport, Fanda a Nova Sport.

Fotbalová asociace České republiky jedná o vysílacích právech Gambrinus ligy v příštích letech se dvěma agenturami, londýnskou MP & Silva a českým Pragosportem, za nímž stojí někdejší místopředseda fotbalové asociace Jaroslav Vacek. Gambrinus ligu sice chtějí i nadále vysílat Česká televize a mediální skupina Nova na svých neplacených kanálech, ale jak informoval mimo jiné server Aktuálně.cz, obchodníci s právy se však kloní na stranu zmíněných agentur. Znamená to, že práva by mohla nakonec připadnout placeným stanicím. Zájem by bezpochyby měla například Sport TV (Sport 1 a Sport 2).

Z ARCHIVU: Český fotbal nebo hokej na více televizích? Nesmysl, říká Otakar Černý

Magazín MarketingSalesMedia přinesl informaci, že o případný nákup práv by se mohl utkat miliardář Daniel Křetínský, který spolu s Patrikem Tkáčem nedávno koupil českou pobočku vydavatelství Ringier Axel Springer. Tuto možnost však Křetínský popřel a jeho slova potvrdil i předseda Fotbalové asociace Miroslav Pelta. Podle jeho slov pro Aktuálně.cz jde o „nějaké nesmysly“. Vysílací práva pro Gambrinus ligu obchoduje dceřina firma svazu se jménem STES. Jednání musí probíhat rychle a konstruktivně. Stávající dohoda s vysílateli, kterými jsou ČT Sport, FandaNova Sport, končí za několik měsíců.

Content First 2022_tip temata

ČTĚTE TAKÉ: Velký přehled sportovních práv: kdo odvysílá jaký fotbal, hokej, tenis a další sporty?

Česká televize už se ústy šéfa tematického kanálu ČT Sport Jiřího Ponikelského nechala slyšet, že více než doposud, smlouva byla platná od roku 2010, za vysílací práva nezaplatí. Server Aktuálně zaspekuloval, že mohlo jít maximálně o sto milionů korun pro Fotbalový svaz ČR ročně. K této částce se ale nikdo nevyjádřil a nikdo ji nekomentuje. V nedávné minulosti se podobný souboj o vysílací práva odehrál u olympijského hokeje. Ten nakonec získala mediální skupina Nova, ovšem kvůli tíživé finanční situace se na jeho předání dohodla s Českou televizí. Součástí dohody byla i výměna některých filmových titulů.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.