Hlavní navigace

Fotbalový šampionát v České televizi

8. 6. 2006
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
Už zítra v Německu začíná Mistrovství světa ve fotbale – FIFA World Cup 2006. Pro české diváky zajistí přenosy všech 64 zápasů veřejnoprávní Česká televize. Fotbal poběží nejen na programu ČT 2, ale také na digitálním kanálu ČT 4 Sport, který naladíte přes pozemní multiplex A v Praze, Brně a Ostravě, v kabelových rozvodech a na satelitu. Pro obě stanice zvolila ČT trošku odlišnou strategii. Podrobnosti v článku pro DigiZone.cz popisuje technický ředitel ČT Rudolf Pop.

ČT 4 Sport nabídne formát 16:9

MS ve fotbale znamená i novou éru v televizních přenosech. Poprvé v historii je celý šampionát snímán pouze technologií s vysokou rozlišovací schopností (HDTV 1080i/50), tím pádem i v obrazovém formátu 16:9. Protože ovšem v České republice probíhá vysílání ve standardu SD, bude signál z dějiště přebírán sice v tomto rozlišení, ale již v obrazovém formátu 16:9 (byla možnost přebírat i formát 4:3). Pro vlastní vysílání byla pak zvolena odlišná strategie pro kanál ČT 2 a ČT 4 Sport. Vysílání na programu ČT 2, které je sestaveno vedle přímého přenosu o vysílání ze studia, reportáže štábů na území Německa, ale i archivních materiálů, bude probíhat ve standardním formátu 4:3. Převod mezinárodního signálu (hry) je prováděn v ČT systémem „crop“ (ořezáním okrajů obrazu).

MS 2006 fotbal perex

Přehled televizních přenosů z MS

Všech 64 zápasů z MS 2006 odvysílá živě Česká televize. S výjimkou osmi utkání půjdou všechny přenosy na programu ČT 2, od úterý 20. června do pátku 23. června, kdy poběží vždy dvakrát po dvou zápasech denně ve stejný čas, poběží souběžně dva různé přenosy na ČT 2 a ČT 4 Sport. Digitální program ČT 4 nabídne také záznamy utkání, které živě odvysílá ČT 2. Přehled všech živých přenosů najdete v této tabulce.

Tuto technologii přímo doporučuje poskytovatel signálu, společnost HBS, která tomuto převodu přizpůsobila snímání hry (kameramani mají ve specielně upravených hledáčcích zvýrazněno pole 4:3), do tohoto formátu je i vkládána grafika. Abychom alespoň částečně umožnili našim divákům dokonalejší zážitek z přenosů, bude vysílání na kanálu ČT 4 Sport jak v digitálním zemském vysílání (DVB-T), tak i v satelitním vysílání produkováno pouze ve formátu 16:9. Toto vysílání je složeno z vlastních záznamů utkání (není reprizováno studio a další příspěvky), týká se to celkem 87 utkání (79 x jde o reprízu, osm utkání poběží živě). Samozřejmostí je i stereofonní zvuková modulace.

Distribuce přes IP nebo satelit

Vedle produkce mezinárodního signálu budou ještě navíc pro diváky ČT operovat na území spolkové republiky další štáby, které přinesou zajímavosti z pozadí šampionátu, především pak informace týkající se našeho mužstva. Toto zpravodajství zajistí dva štáby používající moderní digitální kamery, jejichž signál bude dále zpracován v počítačové střižně a satelitní nebo IP cestou distribuován do ČT v Praze. Stejně jako v případě posledních olympijských her či MS v ledním hokeji vyjíždí do dějiště šampionátu i satelitní přenosový vůz (SNG), který je vybaven dalšími dvěma kamerami a obrazovou střižnou, která bude operovat převážně v místě ubytování našeho týmu a zajišťovat vysílání rozhovorů a dalších zajímavostí okolo života našeho týmu.

MMF tip early

Příloha: MS 2006 a digitální televize

Mičuda perex

Chcete vědět, jak přijímat digitální kanál ČT 4 Sport? Zajímá vás, kdy poběží který přímý přenos z fotbalového šampionátu a na jakém programu ho uvidíte? Lákají vás nezakódované satelitní přenosy ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV), nebo před Mistrovstvím světa ve fotbale uvažujete o pořízení kabelové televize? Nebo se prostě jen zajímáte o digitální novinky, které odstartují zároveň s šampionátem? Právě pro vás jsme připravili speciální přílohu DigiZone.cz.

Pro účely MS je připraveno studio v objektu zpravodajství (na rozdíl od MS v hokeji nebude v dějišti šampionátu), které zajistí kompletaci všech přicházejících materiálů; jako obvykle bude k dispozici i grafická tužka pro analýzy zajímavých akcí. Protože signál ČT 4 Sport je využíván v analogové formě pro distribuci v kabelových sítích, které musí provádět ve svých koncových stanicích konverzi D-A, a ze zkušeností je známo, že ne všechny dekodéry jsou schopny bezproblémově zvládnout toto zpracování, zajistila v tomto týdnu ČT mimořádné testovací zkušební noční vysílání na kanálu ČT 4 Sport ve formátu 16:9. Test probíhá od pondělí 5. června do pátku 9. června v době od 0:05 do 7:45 hod.

Jako obrazový signál je použit elektronický zkušební obrazec ve formátu 16:9 s kružnicí a nápisem „Test 16:9“, v levém kanálu je vysílán tón 1 kHz, v pravém kanálu 400 Hz. Hlavním účelem tohoto vysílání je kontrola a správné nastavení dekodérů u kabelových operátorů.

Soutěžte s DigiZone.cz o tři set-top-boxy!

Pečeť perex
Chcete sledovat Mistrovství světa ve fotbale v digitální kvalitě? Potom se zúčastněte naší soutěže o tři set-top-boxy. Každý, kdo správně zodpoví tři soutěžní otázky, bude zařazen do slosování o tři set-top-boxy, které pro vás ve spolupráci s distributory připravil server DigiZone.cz. Dalším třem vylosovaným změří jejich krok krokoměr serveru DigiZone.cz. Soutěž je spuštěna v souvislosti s fotbalovým šampionátem v Německu a na podporu nového symbolu „Umí dobře česky“.

Pořídíte si kvůli MS 2006 digitální přijímač?

Autor článku

Autor je technickým ředitelem České televize...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).