Hlavní navigace

Francouzský prezident chce sociální sítě zodpovědné za nenávistné projevy

4. 2. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa
Tradičně je tu návrh, který se snaží řešit neřešitelné. Tentokrát Francois Hollande chce, aby sociální sítě nesly zodpovědnost za projevy nenávisti na nich.

Na jednu stranu je to logické a stačí se podívat na praktický příklad v podobě Facebooku. Točí se přes něj miliony dolarů, vydělává na svých uživatelích, cenzuruje kde co, ale pokud potřebujete, aby opravdu řešil něco závažného, jste bez šance. Firmy bez lokálního zastoupení, bez kontaktů, bez i té nejzákladnější odpovědnosti.

Přitom právě nenávistné příspěvky, kyberšikana, stalking, dětské porno a řada dalších věcí je něčím, co bohužel potřebuje nějaké řešení. Internet a sociální sítě dnes umožňují v nebývalé míře škodit. A pokud se provozovatel sociální sítě či webu staví zcela odmítavě k jakékoliv péči o nezákonné aktivity, tak je rozhodně něco špatně. O terorismu a s ním souvisejících aktivitách raději ani nemluvit.

Francouzský president Francois Hollande navrhuje legislativu, která by sociální sítě označila za spolupachatele, pokud nebudou, například, blokovat zprávy od extremistů. Což, jak už bylo řečeno, je na jednu stranu správné a potřebné, na druhou stranu je otázka, jaké to má řešení. Jiné, než to, co používá Facebook, tedy závadný systém automatizovaného nahlašování lidmi, který je zneužíván, více než funkční.

Sociální sítě již více nemohou zavírat oči, když jsou považovány za spolupachatele toho, co přinášejí, říká Hollande. „Musíme jednat na evropské a mezinárodní úrovni a vymezit právní rámec tak, aby internetové platformy, které spravují sociální média, byla považována za odpovědné a aby proti nim mohly být uplatněny sankce“.

Marketing Meeting balicek

Je to paradoxně právě Francie, která po útoku na Charlie Hebdo provolává cosi o svobodě slova, aby zároveň s tím zavírala lidi, kteří se svobodně vyjadřují na sociálních sítích i mimo ně. Ať už jde o 54 zadržených za „obhajobu či glorifikaci terorismu“ nebo absurdní případ zadržení a vyslýchání osmiletého dítěte pro „podporu terorismu“.

Představa, že Francie zákonem stanoví odpovědnost Facebooku či Twitteru za jakýkoli obsah na jejich síti, je nepochybně zajímavá, ale zároveň nerealistická. Na druhou stranu, možné – a podobně radikální – řešení ze strany sociálních sítí existuje: znemožnit přístup francouzským uživatelům. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).