Hlavní navigace

Free-mail Atlasu má zásadní problém s doručováním zpráv

21. 6. 2000
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Minulý týden se naplno projevil nepříjemný problém, který má free-mailová služba ze stáje Atlas. Vinou poněkud zvláštního postupu při odesílání zpráv z fronty po výpadku, který odporuje standardům RFC, byly některé elektronické konference zaplaveny maily. Jiní adresáti přitom poštu vůbec nedostanou.

Musím se přiznat, že už se mi v minulosti párkrát stalo, že mi z určité elektronické konference přišla várka dopisů, které už přitom konferencí prošly třeba minulý den. Na první pohled se přitom zdálo, že jde o nějaký problém přímo u odesílatele, který zkrátka poslal maily podruhé, třeba kvůli chybě ve svém poštovním klientovi. Už tehdy mne sice kdosi upozorňoval, že na vině je free-mail Atlasu, ale pod vlivem jiných věcí jsem se tomu příliš nevěnoval.

Naplno se však tento problém projevil minulý týden, kdy zřejmě došlo k většímu výpadku free-mailu Atlasu než dříve, takže se také nashromáždilo více zpráv, které se pak po několika dnech ve značném množství znovu objevily v některých konferencích. Důvod byl přitom značně nejasný: ani v případě jakéhokoliv výpadku by nemělo k něčemu takovému dojít.

Obrátil jsem se proto na technického ředitele Atlasu Michala Bláhu, který mi tyto potíže potvrdil. Je třeba ocenit, že představitelé Atlasu projevili značnou vstřícnost a poskytli mi řadu informací, které však na druhou stranu nejsou příliš potěšivé.

Prapůvodní příčinou celé věci jsou problémy s cyklickými maily, které měl Atlas minulý týden. Oč jde: vinou špatného nastavení se občas může stát, že na cestě konkrétního mailu od odesílateli k adresátovi dojde k zacyklení, takže si ho mezi sebou stále dokola předává několik mailserverů a čistě teoreticky by tak mohly činit donekonečna. Typickým případem je, když si například nastavíte na dvou serverech vzájemný forward, takže když na kterýkoliv z nich přijde nějaká zpráva, budou mít tendenci si ji mezi sebou prohazovat jako ping-pongový míček. Tento problém se zpravidla řeší tím, že každý mailserver na cestě přidává do hlaviček svojí identifikaci a pokud se stane, že mu konkrétní mail přijde podruhé, pozná to podle toho, že už jednou v hlavičkách je. V takovém případě zpravidla vygeneruje chybovou hlášku o nemožnosti doručení kvůli zacyklení, kterou odešle odesílateli a zacyklený mail zkrátka zahodí.

Podobným způsobem pracuje také Atlas, problém je však v tom, že některé mailservery nepracují s hlavičkami podle RFC, takže je například celé přepíší, namísto toho, aby pouze přidali svůj řádek o průchodu. Když se pak taková zpráva vrátí zpátky k Atlasu, jeho identifikace už tam samozřejmě není, takže se ho znovu snaží doručit. Podle Bláhy dosáhl minulý týden celkový počet těchto mailů ve frontě 100.000, takže bylo nutné celou frontu vyjmout a ručně „pročistit“. Vyloučené není ani to, že šlo o záměrný útok.

Potud by bylo vše v pořádku, problém však vznikl v okamžiku, kdy byly zprávy vráceny zpátky do fronty. Na tomto místě je potřeba zdůraznit, že každý e-mail, který putuje Internetem, se skládá ze dvou částí. První z nich je obsah zprávy, které však vedle samotného těla (tedy toho, co napsal odesílatel) obsahuje také hlavičky, například From: a To:, podle kterých pak poštovní klient zobrazuje, od koho a komu je zpráva určena. Druhou a neoddělitelnou částí je tzv. obálka (envelope), která obsahuje skutečné informace o tom, kdo je odesílatelem a především komu má být zpráva doručena. Zprávy se zásadně doručují podle údajů v obálkách, nikoliv v samotných hlavičkách. Díky tomu je také například možné Bcc, tedy skrytá kopie: adresát, kterého uvedete do této kolonky, se v hlavičkách nikde neobjeví, ale přesto je mu zpráva doručena.

Free-mail Atlas však právě v této části naráží na značný problém, protože u zpráv, které jsou vyjmuty z fronty, nedokáže uchovat jejich obálky. Výsledkem je, že když dojde k jejich vrácení zpátky, snaží se poštu doručit podle údajů v hlavičkách, konkrétně podle adresáta uvedeného v To:. To je samozřejmě v zásadním rozporu s pravidly doručování podle RFC a vede to k řadě potíží. Nejviditelněji se to projevilo na příkladu konferencí: příspěvky z nich rozesílané totiž mají obvykle v To: právě adresu konference. Libovolný příspěvek z konference, zaslaný někomu se schránkou u Atlasu, proto v případě výpadku ve frontě „změní směr“ a namísto původnímu adresátovi, který je uvedený jen v obálce, je doručen zpátky do konference – a tedy všem jejím účastníkům.

Tento způsob zpracování však současné znamená, že řada lidí nikdy nedostane poštu, která jim byla adresovaná. Stačí totiž, aby nebyli uvedeni v To:, ale třeba jen v Cc: (tím si nejsou správci Atlasu zcela jisti) nebo Bcc:, a pošta k nim nikdy nedorazí, aniž by se o tom však původní odesílatel dozvěděl. To je samozřejmě zásadní věc.

Problém s konferencemi se nyní Atlas snaží řešit tím, že si vede jejich seznam (těch, které jsou obecně známe, nebo pokud si již někdy jejich správce na tento problém stěžoval a tím dal o sobě vědět) a při tomto náhradním zpracování fronty je vyřazuje. Nedoručování pošty pravým adresátům však vyžaduje léčení příčin, tedy takové systémové řešení, aby ke ztrátě obálek nedocházelo. Podle správce Atlasu Martina Zadražila je na vině SMPT server od Microsoftu, který Atlas používá. Ten totiž standardně neumožňuje žádné řešení tohoto problému v souladu s RFC. Podle něj se v současné době na řešení v rámci Atlasu pracuje, k dispozici však bude až v horizontu týdnů. Problém se přitom u Atlasu vyskytuje nejméně několik měsíců, pravděpodobněji však odjakživa; pouze se neprojevoval tak výrazně.

cif 24 - early cena - média

Před časem jsem se na Lupě v souvislosti s problémem, který nastal při zpracování zpráv mezi Centrem a Pandorou, zamýšlel nad tím, co se stane, když přestanou být dodržována RFC a současně plédoval za to, aby je všichni tvůrci podobných systémů brali vážně. Současné potíže Atlasu jsou bohužel jen dalším mementem toho, co se stane, když tomu tak není (Atlas je v tomto případě nejen původcem, ale částečně – pokud jde o cyklické maily – i obětí).

Marek Antoš

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).