Hlavní navigace

FTE PVR T250: dvoutunerový DVB-T přijímač s nahráváním přes USB

19. 8. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Dvoutunerové přijímače jsou oblíbené z důvodů nezávislého sledování programů na jiném multiplexu než pouze toho, z kterého nahráváme. Tento přijímač větších rozměrů vyniká nejen atraktivním vzhledem, ale i obrazovou kvalitou. Mimo záznamu videa ve formátu TS umožňuje také prohlížení JPEG fotografií, přehrávání MPEG/AVI souborů a přehrává i MP3. Přijímač vykazuje nízkou spotřebou energie. V provozu 18,5W, ve StandBy pouze 1,3W.

Přední a zadní panel

Přední stříbrný panel s prolisem ve tvaru S je rozdělen na tři části. Vlevo pod ochranným černým plexi je modrý displej s ikonami, který zobrazuje informace o momentální funkci, času nebo název programu. Je tam umístěn i snímač dálkového ovládání. V levém horním rohu je vypínač StandBy/zapnutí. Nezvykle uprostřed přijímače je výklopné víko, pod kterým jsou zaslepené šachty pro podmíněný přístup, které však tento přijímač neobsahuje, a jeden port USB. Port USB je pouze zde a při připojení externího HDD nebo flash disku budou muset být dvířka stále otevřena, což je špatné řešení. Vpravo dole jsou ovládací tlačítka, kterými se dají ovládat základní funkce přijímače.

FTE PVR T250 - předek

Zadní panel je osazen hlavním síťovým kolébkovým vypínačem a pevným síťovým kabelem. Dále následují tyto porty: RS 232 pro aktualizaci firmware, anténní vstupy a výstupy, modulátor. Dále koaxiální výstupy S/PDIF pro digitální audio a optický S/PDIF pro digitální audio, S-VIDEO výstup a dva scarty TV/VCR. Úplně vpravo je šestice cinch konektorů pro výstupy video a audio signálů.

FTE PVR T250 - předek šachty
FTE PVR T250 - displej

Pod snímatelnou přišroubovanou deskou ve vrchní části přijímače je umístěna šachta na HDD. Instalaci interního disku však tento přijímač neumožňuje, i když uvnitř obsahuje propojovací port i napájecí kabel pro HDD. Proto je víko šachty opatřeno plombou. V zahraničí se však tento přijímač prodává i s instalovaným interním diskem o velikosti 160GB. Ale verze osazená od výrobce diskem zatím není do České republiky dovážena. V této záležitosti musím kutily pouze odkázat na výrobce, kam odkazuje přiložený leták, nebo různá fóra, která se tímto přijímačem zabývají.

FTE PVR T250 - zadek
FTE PVR T250 - šachta HDD

Odkrytovaná šachta pro interní HDD

Dálkové ovládání

Dálkové ovládání je střední velikosti, stisk tlačítek je příjemný. Stav baterie indikuje dioda pod číslem 2 (viz instalace). Na obrázku jsou také propojovací anténní kabely.

FTE PVR T250 - dálkové ovládání

Instalace

Prvním krokem při instalaci je propojení obou tunerů na zadním panelu dle přiloženého obrázku. DVB-T anténu zasuneme do portu ANTENA IN 1. Propojíme přijímač s televizorem buď scartem, přes cinche nebo S-Video. U televizoru bez AV propojíme přijímač anténním kabelem ze zásuvky TO TV do zásuvky kanálového voliče na televizoru. Toto připojení není kvalitní a navíc umožňuje přenášet pouze mono zvuk! Poté můžeme přijímač zapnout do sítě. Na zadním panelu přepneme kolébkový síťový vypínač do polohy zapnuto a tím jej uvedeme do pohotovostního stavu (StandBy). Po vložení baterií do dálkového ovladače přepneme tlačítkem Code funkci ovládače. Jeho tisknutím se přepínají funkce 1, 2 a 3. Pro provoz přijímače musí zablikat dioda pod číslem 2. Tím jsme připravili dálkové ovládání ke komunikaci. Teď můžeme přijímač zapnout z pohotovostního stavu buď na dálkovém ovladači oranžovým tlačítkem se symbolem zapnutí, nebo tlačítkem na předním panelu přijímače vlevo nahoře.

FTE PVR T250 - propojení konektorů

Detail zadního panelu: napravo je z obrázku patrné propojení tunerů a modulátoru. Toto připojení poněkud zvětšuje potřebné místo pro umístění přijímače

Na obrazovce televizoru by se měl poté objevit obrázek, který ukazuje, jak má být nastaveno dálkové ovládání, aby přijímač komunikoval, což jsem popsal výše. Poté nastavujeme další volby. Po zvolení Češtiny pokračujeme nastavením času, nastavíme napájení antény (pokud má zesilovač), jinak zvolíme Vypnout. Pak již v dalším kroku můžeme ladit multiplexy, které ve vaší oblasti vysílají. Můžeme zvolit položku auto, všechny multiplexy, nebo volné. Po potvrzení OK se začnou automaticky v dalším okně ladit nalezené programy. V Praze nalezl přijímač všech pět multiplexů za cca 2 minuty včetně vysílaných v MPEG-4 (K 41, 46, 53, 59 a 64). Po nalezení všech kanálů potvrdíme tlačítkem OK. Tlačítkem Exit přepneme na naladěné programy. Programy HDTV vysílané ve zkušebním vysílání v MPEG-4 se však nezobrazí – uslyšíme pouze doprovodný zvuk.

Pokud má obraz nestandardní rozměr, barvu, nebo chybí zvuk nastavíme v menu parametry vašeho televizoru. Systém PAL, SECAM, NTSC nebo auto, dále televizní formát 4:3, nebo 16:9. Při zvolení systému auto, nebo PAL můžeme dále nastavit normu a to: PAL B/G, D/K a nebo I. Formát obrazu lze nastavit na Letter Box nebo Pan  Scan. Televizní výstup je možno přepínat na CVBS, RGB, S-Video, a YUV. Menu přijímače dále dovoluje nastavit další funkce (zámek třídění, aktualizaci SW, apod.).

V systémových informacích se dozvíme základní údaje o přijímači a o momentálním SW. Tento testovaný přijímač měl tyto parametry: Hardware verze 1.0.0., zaváděcí program verze 1.0.3., Software verze 1.2.9. Zajímavou položkou je v tomto okně menu také položka záruka. Tam je uvedeno datum, kdy jsme přijímač poprvé zapnuli do sítě! Tím se pravděpodobně výrobce brání dodatečné úpravě záručního listu.

Nahrávání na externí HD

Výrobce v manuálu neuvádí typ, ani jiné parametry disků, které s tímto přijímačem dobře spolupracují. Vyzkoušel jsem tedy několik HDD různých výrobců, které vlastním. V PC jsem každý disk naformátoval na Fat32. Po připojení přes USB jsem je znovu naformátoval v přijímači. Na disku si přijímač vytvoří vlastní strukturu souborů. Nahrávání spustíme tlačítkem REC, nebo naprogramujeme v EPG. Všechny HDD fungovaly bez závad. Pro zajímavost jsem vyzkoušel i jeden velmi starý vyřazený pomalý disk o velikosti 10GB. Překvapivě i tento fungoval bez závad.

FTE PVR T250 - HDD záznamy

Po zmáčknutí tlačítka PVR se otevře okno s nahrávkami. Mimo názvy programů uvidíme i další informace: název provozovatele, datum pořízení nahrávky, čas zapnutí nahrávání, dobu trvání nahrávání a velikost, kterou nahrávka na HDD zabrala. Najetím na jakoukoliv nahrávku se začne okamžitě záznam přehrávat v malém okně vpravo nahoře. Po potvrzení tlačítkem OK se obraz zvětší na celou obrazovku. Nahrané programy můžeme zastavit a také zrychleně přehrávat vpřed i vzad 2, 4 a 8 násobnou rychlostí. Nahrané programy lze přesouvat, mazat, apod.

FTE PVR T250 - PVR soubory na disku

Otevřeme-li HDD se záznamy v PC, nalezneme složku PVR. V ní jsou všechny nahrané pořady ve formátu TS. Složka dále obsahuje pomocné soubory individuálně, a ve složce METADATA jsou další textové informace o každém nahraném programu, které se pak zobrazují v okně přehledu záznamů.

Zkušenosti z provozu a teletext

Přijímač pracoval bez závad a všechny garantované funkce popisované v manuálu fungovaly dobře. Přijímač je vybaven dobrou češtinou, pouze teletext nezobrazuje písmena s diakritikou. Místo nich se objevují různé znaky. Vzhledem k tomu, že si teletext můžeme zapnout na televizoru, nepovažuji tuto vadu za podstatnou. Může být opravena v některém z dalších firmware.

Balení obsahuje:

FTE PVR T250 - krabice
  • přijímač
  • dálkové ovládání
  • 2× baterie AAA
  • 3× propojovací anténní kabely
  • několikajazyčný manuál s ilustracemi
  • slovenský manuál s ilustracemi

Přijímač k testu zapůjčila firma IPON se sídlem v Rokycanech

CIF - osobnosti

Web: http://www.tvdi­gitalne.cz
e-mail: info@tvdigital­ne.cz
Orientační cena: 2 090Kč vč. DPH

Foto a screenshot: autor

Stahujete si nahrané pořady nas externí disk nebo do počítače?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Externí spolupracovník DigiZone se specializací na satelitní a terestrické vysílání, dálkový příjem televize i VKV rozhlasu a přítel elektroniky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).