Hlavní navigace

Galaxy Note 7 je minulostí. Samsung ukončil výrobu hořícího telefonu

11. 10. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Samsung
Ne dočasné, ale definitivní zastavení prodeje a výroby. Vlajková loď Samsungu, phablet Galaxy Note 7, se do historie zapíše jako „telefon, který hořel“.

Měl to být nejlepší smartphone, který Samsung vytvořil. Historie si ho ale bude pamatovat spíš jako telefon, který (vlastně doslova) shořel. Po sérii incidentů, kdy se zařízení přehřívalo, až začalo doutnat a hořet, Samsung rozhodl, že úplně ukončí výrobu a prodej Galaxy Note 7, informovala agentura AP a deník Wall Street Journal (paywall). 

„V zájmu bezpečnosti našich zákazníků jsme zastavili prodeje a výměnu telefonů Galaxy Note7 a zároveň jsme se rozhodli definitivně ukončit jejich výrobu,“ potvrdil poté i PR manažer Samsung Electronics Czech and Slovak Ondřej Koubek.

Samsung už zrušil i produktovou webovou stránku Note 7 a její adresu přesměroval na web modelu Galaxy S7 Edge. Definitivní tečka přichází den poté, co Samsung zastavil prodej i výměny telefonu a požádal zákazníky, kteří si jej už pořídili, aby telefon vypnuli a nepoužívali.

Po prvních případech, kdy smartphone vzplál, Samsung 2. září zastavil jeho prodej a nastartoval výměnný program. K tomuto datu firma přiznala celkem 35 případů vadných smartphonů (celosvětově) a slíbila, že všem zákazníkům telefon vymění za nový, nezávadný.

Dvě spálené šance

Několik dní poté, 15. září, Samsung v USA ve spolupráci s tamní Consumer Product Safety Commission vydal oficiální prohlášení o stažení telefonů z trhu. Úřad v té době registroval už 92 amerických případů přehřívání smartphonu, z toho 26 případů vznícení a 55 případů, kdy byl poškozen majetek (telefon vzplál například v autě nebo v garáži).

Jenže se rychle ukázalo, že problém bude hlubší: několik zákazníků záhy ohlásilo, že jim začal hořet i vyměněný mobil, který už měl být podle Samsungu bezpečný. Od smartphonu se pak odvrátili i velcí američtí operátoři, kteří jej přestali svým zákazníkům nabízet. Americká FAA zároveň apelovala na majitele Note 7, aby mobil po dobu letu vypínali a neměli jej uložený v zavazadlovém prostoru.

KL22_nominace

Jihokorejské úřady, které spolu se Samsungem příčiny problémů Note 7 vyšetřují, podle AP říkají, že by náhradní telefony mohly mít jinou závadu než původní Note 7. Konkrétní příčiny potíží zatím jasné nejsou.

Třetí šanci už ale Note 7 nedostane.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn