Hlavní navigace

Revoluce už asi nebudou. Na Apple dopadla krize středního věku

Autor: Apple
Jan Beránek

Ještě pamatujeme časy, kdy vystoupení šéfa Applu měnila svět. Tahle doba už je ale zřejmě definitivně pryč.

Do fronty na iPhony v neoprenu. Apple přizpůsobil své podzimní novinky sportovcům, a to hlavně těm vodním. Jinak by ale asi mohl svou středeční prezentaci „sfouknout“ tiskovou zprávou.

Voděodolné hodinky, vodotěsný telefon s dvěma foťáky a bez 3,5 milimetrového jacku na sluchátka. A pardon. Ještě Super Mario na iOS. To jsou ve zkratce novinky, které představil Tim Cook

Sedmý iPhone v řadě, který se jmenuje iPhone 7, ale už ve srovnání s konkurencí s ničím zásadním nepřišel. Ano, nový čtyřjádrový procesor A10 z něj dělá nejvýkonnější stroj současnosti, ale inovace, která by měnila scénu, už z prezentací Applu dlouho nezazněla. Krize středního věku na firmu dopadla s letošními čtyřicátými narozeninami. 

TIP: Podrobné technické specifikace najdete na webu Applu.

Apple byl diktátorem trendů. S velkým předstihem přestal dávat počítačům disketové jednotky. Teď bere telefonům jack na klasická sluchátka. Zkuste to bez drátů, milí zákazníci. Firma si vyvinula vlastní bezdrátový standard a k tomu nabídne vlastní bezdrátová sluchátka. Zmizí tak problém zašmodrchaných kabelů. Možná ale občas zmizí sluchátka úplně.

Každopádně Applu už argument o tom, že to zákazník nepotřebuje, moc nevychází. Konkurence ho dostihla. S retinovým displejem už fanoušky Samsungu nedojme, dvojitý fotoaparát je sice chytře nastavený, ale žádná novinka to také není. O virtuální realitě nepadlo ani slovo.

Dá se ale ještě v oblasti chytrých telefonů vymyslet něco zásadního? Chytré telefony se možná dostaly do fáze, ve které jsou klasické počítače. Zvyšuje se výkon. A to zatím stačí. 

Content 2017 - tip Footshop

Přes všechny výhrady i vtipy fenomén iPhone funguje. Apple jich prodal už jednu miliardu. A to i přesto, že jejich cena se pohybuje vždy na úrovni nejvyšších modelů konkurence. I novinka, která se v tuzemsku začne prodávat koncem září, vyjde na jednadvacet tisíc korun.

Byznysově tak firma šlape a v daňových rájích jí zůstává čím dál tím víc peněz. Tim Cook tak těší akcionáře, o to méně ale své fanoušky. Zároveň musí ale kromě technologií řešit i firemní daně. Na konci prázdnin se totiž připomněla Evropská komise, která na něj vytáhla dohodu s irskou vládou o nicotných daních. Keltskému tygrovi by tak měl Apple doplatit třináct miliard eur

Našli jste v článku chybu?
8. 9. 2016 12:18
bobiiiiik (neregistrovaný)

Ještě že vývoj nových funkcí a zlepšováků nedělají lidé jako vy. Vy nepotřebujete vědět k čemu to je. To je úkol vývojářů, kteří za Vás vymyslí appky, které budou umět šílené věci, bez kterých se za pár let neobejdete.

Kdybych se Vás před deseti lety zeptal jestli byste chtěl telefon s kompasem a polohovým senzorem, koukal byste na mne jako na idiota. A koupil byste v dnešní době telefon/tablet se kterým neseberete pokemona, nezkusíte virtuální/roz­šířenou realitu a nerozchodíte spousty her a a…

8. 9. 2016 14:58
Dr (neregistrovaný)

Jasně, všichni máme rádi volovinky. Ale nedávno jsem si potřeboval zavolat záchranku, ale ouha: "Aplikace telefon přestala pracovat". Trvalo mi 15 min než se mi podařilo ten krám přimět k hovoru. Pak mi došlo, že radši obětuju nejnovější "appky" než svůj život ;)