Hlavní navigace

GEMMA.IX končí

13. 12. 1999
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Oficiální ukončení aktivit kolem plánovaného alternativního peeringového centra GEMMA.IX přinesl konec minulého týdne. Podle tiskové zprávy společnosti GEMMA se nepodařilo najít dostatečnou podporu mezi poskytovateli připojení, vyvrcholením byla schůze NIXu 16. listopadu. Dnes přinášíme tiskové prohlášení, zítra bude následovat komentář.

Tiskové prohlášení

Nové peeringové centrum v ČR – GEMMA IX.CZ nezískalo dostatečnou podporu v řadách ISP V květnu tohoto roku přišla GEMMA Systems s novou neziskovou podnikatelskou aktivitou GEMMA IX.CZ, která měla za cíl:

  • Zajišťovat pro své členy provoz Internet Exchange (IX), poskytující možnost vzájemné konektivity mezi sítěmi typu Internet a to jak prostřednictvím sdíleného média, tak formou privátních propojení přímo v místě GEMMA IX.CZ a vytvořit tak podmínky pro kontinuální růst „národního provozu. (základní – "core“ aktivita)
  • Chránit a prosazovat zájmy svých zákazníků (doplňková – „non-core“ aktivita).

Bohužel tato aktivita nenalezla dostatečnou podporu u svých potenciálních zákazníků – ISP a to ani u těch, kteří v květnu tohoto roku podepsali MoU jako příslib podpory projektu.

Manager projektu ing. Pavel Klega říká: „Hlavní přínos aktivity GEMMA IX.CZ jsme neviděli v okamžitém technickém zlepšení českého peeringu, ale v organizaci a managementu, v dlouhodobě osvědčeném standardním modelu moderního evropského peeringového centra. Investice do GEMMA IX.CZ byla investicí do budoucnosti. Jsem hluboce přesvědčen, že dříve či později k tomuto modelu dospěje i český peering. Čím později, tím s většími problémy a ztrátami. Odmítnutím aktivity GEMMA IX.CZ nic nezískali ISP ani GEMMA Systems spol. s r.o., ani český Internet. Situaci, kdy nikdo nic nezískal nazývám prohrou. Prohrou nás všech. Na druhé straně jako pozitivní však jednoznačně vnímám "vedlejší efekty“, které naše aktivita již během svého zrodu českému Internetu přinesla."

Historie GEMMA IX.CZ:
  • 28.5.99 zveřejnění MoU (viz. www.gemma.cz/ix)
  • 14.6.99 10 podpisů ISP jako souhlas s s touto aktivitou a směrem jejího vývoje a příslib k podpisu smlouvy o poskytování slu­žeb
  • 07/99 zařazení „Virtuálního území Internet“ do číslovacího plánu a dalšího strukturování čísel tak, aby ISP mohli žádat ČTÚ o přidělení vlastních telefonních čísel přístupu na Internet do číslovacího plánu na ČTU.
  • 08/99 výběr lokality pro umístění uzlu, spolupráce s Telco, lepší podmínky od Telco pro ISP jako „vedlejší efekt“ naší aktivity
  • 09/99 provozní řád, smlouva o poskytování služeb,doladění modelu nového peeringového centra 10/99 jednání s ČRa o konkrétních podmínkách umístění uzlu GEMMA IX.CZ, podpora aktivity GEMMA IX.CZ od většiny Telekomunikačních operátorů
  • 26.10.99 setkání potenciálních zákazníků GEMMA IX.CZ jako potvrzení jejich zájmu o aktivitu
  • 16.11.99 neschvá­lení „Převzetí technických aktivit NIX.CZ společností GEMMA Systems, spol. s r.o“ na členské schůzi NIXu

Našim cílem bylo mimo jiné i usnadnění vstupu na lokální trh významným zahraničním poskytovatelům tranzitních služeb jako zákazníkům GEMMA IX.CZ. a plná podpora nových aktivit v oblasti Internetu a nových subjektů (ISP) na lokálním trhu.
V rámci dlouhodobých služeb jsme chtěli poskytovat služby co-location services, participovat na aktivitách RIPE EIX-wg a rozvíjet spolupráci s ostatními IX v Evropě a se zaměřením na geograficky blízké země.
Prokázali jsme naši kompetentnost při jednáních o realizaci konceptu virtuálního území Internet v číslovacím plánu, což se projevuje konkrétně při použití čísel 0971 pro Internet 2000, svojí aktivitou jsme probudili stávající provozovatele obou uzlů NIX k větší aktivitě a vstřícnosti vůči ISP. Výsledkem jsou 100Mbps přenosové kapacity pro český internet, tedy naprosto bezproblémový přístup k českým zdrojům na Internetu.
Ředitel společnosti GEMMA Systems Pavel Staněk říká: „Domníváme se, že provoz u všech českých ISP směřující do zahraničí a do ostatních "českých“ sítí se blíží poměru 50:50. Při současných cenách „zahraničního“ pásma znamená lokální peering mimořádnou úsporu nákladů, která se pohybuje v desetitisících USD měsíčně za každé 2 Mbps. Pokládali jsme pro ISP za racionální alespoň 5% z této úspory zpětně investovat do rozvoje podmínek umožňujících dlouhodobé zabezpečení efektivního lokálního peeringu v ČR."

MM AI

Marek Antoš


Starší, související články:

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).