Hlavní navigace

Ghostsquare je sociální síť mrtvých vzniklá v Česku

Patrick Zandl

Sociální síť Ghostsquare je určená pro mrtvá místa. Mrtvé obce, zaniklé vesnice, opuštěná stavení. Často putujeme krajinou a netušíme, že se procházíme po místě, kde byla před pár desetiletími vesnice. Geolokační sítě – jako je Foursquare – nám doposud nabízely možnost najít místa, kde to žije. Projekt Ghostsquare, který využívá API Foursqaure jako svou platformu, nám naopak pomáhá najít místa, kde už to řadu let nežije. Prvními členy sítě Ghostsquare se stalo 143 obcí, které v České republice…

Sociální síť Ghostsquare je určená pro mrtvá místa. Mrtvé obce, zaniklé vesnice, opuštěná stavení. Často putujeme krajinou a netušíme, že se procházíme po místě, kde byla před pár desetiletími vesnice. Geolokační sítě – jako je Foursquare – nám doposud nabízely možnost najít místa, kde to žije.

Projekt Ghostsquare, který využívá API Foursqaure jako svou platformu, nám naopak pomáhá najít místa, kde už to řadu let nežije. Prvními členy sítě Ghostsquare se stalo 143 obcí, které v České republice zanikly po roce 1945. Drtivá většina z nich zmizela chvíli poté, co je opustili jejich původní obyvatelé, sudetští Němci. Poválečný odsun jako mávnutím proutku vytvořil desítky mrtvých míst. Sami můžete přidávat další, návod je zde. Autorem Ghostsquare je Josef Šlerka.

Našli jste v článku chybu?