Hlavní navigace

GigaCentrum po měsíci

14. 1. 2005
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Český gigabytový freemail GigaCentrum je již jeden měsíc v neveřejném testovacím provozu. Sleduje, testuje a vylepšení navrhuje pětadvacetičlenný tým testérů. Byla uvedena nová verze, uvažuje se o nových funkcích. A Centrum tvrdí, že když neuvede některé funkce teď, je možné, že je implementuje později. Jak tedy vypadá česká konkurence pro Gmail nyní?

Než se podíváme na první dny GigaCentra, sluší se alespoň stručně připomenout, co GigaCentrum vlastně je. GigaCentrum je označení testovací verze nového e-mailu od Centrum.cz. Po dokončení testů a nasazení do ostrého provozu se z GigaCentra stane opět Centrum. Zatím se však pro odlišení nazývá GigaCentrem, protože právě nyní je ve fázi neveřejného testování. Tým pětadvaceti nehonorovaných dobrovolníků působících mimo Centrum.cz, označovaný též jako G25, testuje nový e-mail v praxi, navrhuje nové funkce a vyjadřuje se k těm stávajícím. Další testeři z řad veřejnosti dostanou možnost připojit se později přes pozvánky podobně jako na Gmailu, ale to až v okamžiku, kdy GigaCentrum dospěje do další fáze a začne se otevírat dalším testerům. Svůj předběžný zájem o pozvánku můžete projevit e-mailem zaslaným na testovani@cen­trum.cz a v dalších fázích testovacího procesu vám bude pozvánka zaslána.

Mezi klíčové vlastnosti GigaCentra kromě kapacity 1 GB a relativně rychlého uživatelského rozhraní patří ještě implementovaná podpora drag&drop, fulltextové prohledávání zpráv, včetně plné podpory češtiny, podpora šifrování e-mailů a další.

GigaCentrum po měsíci

16. ledna 2005 to bude přesně měsíc, co se prvním testerům z G25 otevřely brány GigaCentra. Za první měsíc jsem jako jeden z testerů viděl mnoho drobných neduhů, ovšem nemá smysl na veřejnosti rozpitvávat dětské nemoci GigaCentra jednu po druhé. Právě doba uzavřeného testování je určena na vyléčení dětských chorob, aby jich další uživatelé GigaCentra již byli ušetření.

Aplikace došla teprve k verzi 0.2 beta. Přesto mohu za sebe říci, že GigaCentrum se opravdu snadno ovládá a jeho rozhraní je velmi intuitivní i díky lehké a přitom nefádní grafice. Uživatelské rozhraní oslní svou rychlostí a vydrží i srovnání s rychlostí Gmailu. Pravda, o jeden či dva reloady méně by neškodilo, nicméně po předchozích zkušenostech s řadou tuzemských freemailů je javascriptová konstrukce GigaCentra značně rychlá. Otázkou je, do jaké míry ji ovlivní reklama, která zatím není přítomna. Pokud bude jen textová jako na Gmailu, neměl by to být problém. Před flashem či animovanými GIFy nám pomáhej všemohoucí :-) Jan Horyna z Centrum.cz uvádí, že o formě reklamy ještě není rozhodnuto: „Stále je to věc, která se diskutuje. Nicméně ve hře jsou určitě všechny formy reklamy.“

Naopak zklamáním je (ne)kvalita antispamu, který měl být také jedním z velkých plusů. Zde se zatím GigaCentrum neblíží Gmailu, ale ani některým jiným freemailům takřka vůbec. Antispam je však v stále dosti ranné a oproti zbytku GigaCentra značně nevyzrálé fázi, kterou Centrum.cz označuje jako tréningovou. Doufejme, že antispam pořádně potrénuje a předvede v praxi heslo „Těžko na cvičišti, lehko na bojišti.“ Zatím pouští hodně spamu, ovšem podle lidí z Centra je problém zejména v tom, že se spam přeposílá z jiných schránek testerů, a nejde tedy o klasický spam.

Zpět ke chválení. Velmi pěkně jsou vypracovány možnosti přepínání vzhledů, resp. různé systémy výpisu zpráv ve schránce a druh čtení zpráv. Připraveno je celkem šest různých variant. Můžete si například zvolit řazení zpráv jako na Gmailu, kdy jsou k sobě řazeny příbuzné zprávy nebo zobrazení, nebo řazení naopak připomínající e-mailové klienty, jako je MS Outlook. V první verzi (0.1 beta) byl problém s neintuitivním umístěním odkazu na přílohu e-mailu. Musela se rozkliknout hlavička zprávy, což některým členům G25 včetně mě nedošlo zrovna rychle. V tuto chvíli je provedeno dočasné ošetření, kdy zprávy s přílohou mají automaticky hlavičku rozkliknutou, aby odkazy na přiložené soubory byly vidět bez přemýšlení. V budoucnu se systém indikace příloh a přístup k nim změní.

Některé slibované funkce zatím nebyly předloženy k testování vůbec – sem patří i antivir, ale Centrum ústy Jana Horyny ujišťuje: „Gigacentrum bude obsahovat veškerou funkčnost současného Centra, antivir jednoznačně ano (i v betaverzi).“ Další funkce jsou předmětem návrhů lidí z G25. Sem patří např. IMAP, kontrola nových zpráv přes RSS, možnost nahrávání příloh přes FTP, vázání práv a přístupu na definované IP adresy, upload vlastních skinů resp. CSS šablon a podobně. Vše je však zatím jen ve fázi návrhů. „Nahrávání příloh přes FTP v nejbližší době ne, ale přemýšlíme o tom. Atom/RSS – plánujeme nějaký notifikátor o nových zprávách, zda to bude zrovna touto formou, není rozhodnuto, ale podobná funkce určitě ano. IP zvažujeme, není rozhodnuto, IMAP zatím ne, CSS do budoucna ano,“ přibližuje současné plány Jan Horyna a dodává: „Jednotlivé funkce mají pro nás různou prioritu, takže nejde vždy úplně jednoznačně říci ano/ne. Když se bude práce dařit a vyskytne se minimum komplikací, rádi implementujeme spoustu jiných věcí. Takže říkáme otevřeně, že i některé funkce, které teď neplánujeme, můžeme v budoucnu implementovat.“

Verze 0.2 beta, která přišla teprve 30. prosince 2004, přinesla ve srovnání s původní verzí 0.1 především opravy prvních reportovaných chyb. Z větších věcí přinesla snad jen aktivaci HTTPS, jinak převážně řešení chyb a dolaďování slabších míst. Pro mě osobně nejpalčivější problém, který verze 0.2 beta vyřešila, bylo cachování skriptů a obrázků. Jsem totiž připojen přes GPRS a věčné a opakované stahování dat nebylo nic příjemného. Dále bylo opraveno několik menších chyb, ale verze 0.2 žádný významný posun kupředu nepřinesla.

GigaCentrum nemá na rozdíl od prvních fází Gmailu problém se žádným výrazněji zastoupeným prohlížečem. Uspokojivě lze pracovat s aktuální verzí ve Firefoxu 1.0, v Opeře 8.0 beta 1 nebo Internet Exploreru 6 SP2. Drobné mušky je však třeba ještě vychytat.

Napsali o GigaCentru

O GigaCentru se zatím příliš nepíše. Jednak jde o lokální záležitost, která narozdíl od Gmailu nemá nadnárodní význam (je zajímavá maximálně pro ČR a okrajově pro Slovensko) a jednak je zatím projekt velmi uzavřený. Kdo nepatří mezi členy G25, ten se k mnoha informacím přímo o GigaCentru moc dobře nedostane. Přesto však někteří členové týmu G25 na svých osobních stránkách napsali něco, co stojí za citaci.

Milan Kryl napsal: „Byl jsem hodně nadšený z Gmailu, který nabídla firma Google. Ačkoliv se zatím jedná o testovací verzi, Centrum.cz postoupilo ještě mnohem dál. Integrovalo všechny vychytávky Gmailu, stejně jako přišlo s několika unikátními novinkami (drag&drop, šifrování, český fulltext).“

Ladislav Bittner napsal: „Jelikož se ale jedná o neveřejné testování, nechtějte po mně, abych se zde rozepisoval o dětských nemocech GigaCentra. Jen se přimlouvám za to, aby neveřejné testování neskončilo dříve, než se výrazně zlepší antispamová ochrana tohoto freemailu. Na velikosti totiž opravdu až tak nezáleží.“

Radek Hulán napsal: „Včera jsem se poprvé mohl podívat na gigabytový email od Centrum.cz, nazvaný GigaCentrum.cz, a musím říci, že to je již v současné verzi 0.1 beta špičková aplikace. Popravdě řečeno, byl jsem překvapen, co se GigaCentru podařilo vyvinout, protože již teď je to lepší než Gmail. Programátoři GigaCentra zjevně umí.“

MIF22_Early

Dále musím připomenout vyčerpávající článek Martina Léra zde na Lupě: Mohu nechat o gigabyte více?.

Závěrem

GigaCentrum má za sebou teprve první krůčky k uživatelům, ovšem je to příjemný čerstvý vánek na poli českých freemailů, a v některých ohledech i světových. Za předpokladu, že se výrazně vylepší antispam, přidá se vše, co bylo přislíbeno, a alespoň polovina nápadů testerů bude zrealizována, můžeme být svědky zrodu něčeho opravdu velkého. Zvláště pak pokud expanze reklamních prvků do uživatelského rozhraní nebude příliš masivní. V některých ohledech už v prvotních fázích betatestů GigaCentrum s Gmailem doslova zamete. O konkurenčních tuzemských freemailech ani nemluvě. Jsou ale oblasti, kde je třeba opravdu pořádně přidat plyn (antispam, antivir). Nezbývá než doufat, že GigaCentrum neusne na vavřínech a dál poroste. Já to vidím optimisticky.

Myslíte si, že je možné, aby v Česku vyrostl nejlepší freemail vůbec?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.