Hlavní navigace

Globe Internet definitivně prodána

2. 6. 2004
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Včera došlo k historické události, tedy alespoň z pohledu českého trhu s webhostingem. Vstoupil na něj totiž panevropský poskytovatel webhostingu Active ISP, a to nákupem 60procentního podílu v Globe Internet. Tím však patrně nákupy nekončí, protože se zajímá o Zoner software a další webhostingové firmy.

O tom, že do firmy Globe Internet vstupuje firma Active ISP, víme v Lupě již od minulého týdne. Když Globe Internet rozeslala tajemně laděnou pozvánku na včerejší tiskovou konferenci (a nechtěla prozradit program), kolega Martin Kopta nelenil, nechal si vypsat všechny Globe Internet registrované domény… a ejhle!

Globe Internet nám slíbila, že když se zveřejněním informace počkáme, dostaneme ji dříve než ostatní média. V pondělí navečer – když už exkluzivní článek nemohl vyjít – si to však rozmyslela, takže vám, milí čtenáři, tuto informaci přinášíme až nyní. Každopádně si z toho vezmeme ponaučení pro příště.

O Globe Internet se již na Lupě před několika měsíci psalo. Bylo to v souvislosti s odchodem Jakuba Ditricha z pozice jejího jednatele. Důvodem tohoto odchodu byly neshody mezi společníky, pokud se jednalo o další směřování firmy (viz Jakub Ditrich: už jsem na to neměl nervy).

To bylo koncem minulého roku. Začátkem toho letošního, přesněji v březnu, prodal Jakub Ditrich svůj 40procentní podíl konkurenční firmě Zoner software. Tento trochu kuriózní krok umožnila skutečnost, že společenská smlouva (z roku 1997) to neošetřovala, neboť se s podobnou situací nepočítalo.

Active ISP je významná panevropská firma zabývají se poskytováním webhostingu, která byla založena v roce 1998 a v současnosti má na 280 tisíc zákazníků a obrat přes tři čtvrtě miliardy korun. Má operační centrály v Norsku, Švédsku, Velké Británii a Holandsku a uživatele v 15 dalších zemích.

Jednání mezi Active ISP a Globe Internet začala přibližně před dvěma lety, když Globe Internet hledala investora, tj. ještě v době, kdy ve firmě působil Jakub Ditrich. Ale dohoda vázla na mrtvém bodě, protože (zjednodušeně řečeno) Active ISP nabízela více akcií a méně peněz, zatímco společníci by raději opak; teprve nedávno Active ISP ustoupila.

Active ISP nyní vlastní v Globe Internet 60 procent, když vykoupila podíly Karla Umlaufa (40 procent) a Jana Panocha (20 procent). Cena se – jako ostatně obyčejně – tají, řečeno bylo pouze tolik, že větší část byla uhrazena formou hotovosti, menší část formou akcií.

Z vnějšího pohledu se toho příliš nezmění, Globe Internet zatím bude nadále Globe Internet (tj. nedojde k přejmenování) a Karel Umlauf a Jan Panoch nadále zůstávají na svých pozicích výkonného ředitele, resp. technického ředitele, a patrně sem nebude dosazen žádný zahraniční manažer nebo „dozorce“.

Naopak pro zákazníky k nějakým pozitivním změnám dojde. V krátkodobém horizontu by mělo nastat určité zlevnění domén .com, .net a .org. Zatímco Globe Internet dosud registrace těchto domén pouze „předprodávala“, Active ISP je napojena přímo na ICANN, což jí samozřejmě dovoluje nižší ceny.

cif 24 - early cena - média

V dlouhodobém horizontu by pak mělo dojít k přenosu know-how a technologií. Logika velí, že tím, že Active ISP může nejrůznější typy nákladů (např. vývoj aplikací a technologií) rozložit na masu zákazníků, dokáže ve finále nabídnout nižší ceny. To nepotěší domácí webhostery, pro něž bude problematičtější být konkurenceschop­nými.

Jak již bylo řečeno, zbývajících 40 procent vlastní Zoner software. Její ředitel Milan Behro mi řekl, že se s novými majiteli sešel (na obědě) a ti mu sdělili, že by měli zájem koupit zbývající 40procetní podíl a současně by do budoucna rádi posílili pozici Globe Internet na trhu nákupem „nějakých dalších firem“, včetně Zoner software.

Podaří se Active ISP získat zbývajících 40 procent?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Score => Lupa.cz => M&W => Advertures => McCann Prague => Leagas Delaney Hamburg / Prague => Dark Side => [?]

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).