Hlavní navigace

Gmail v novém hávu s novými funkcemi

19. 8. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Google svou e-mailovou službu Gmail průběžně občerstvuje novinkami. Letos v létě jich ovšem uvedl celou řadu a je mezi nimi i zbrusu nový vzhled. Další novinky usnadňují třídění pošty a komunikaci mezi uživateli. Pojďme se na ně společně blíže podívat.

Nejmarkantnější změnou, kterou Gmail v posledních týdnech prodělal, je nasazení nového designu webového uživatelského rozhraní, které zapadá do série redesignů služeb, do něhož se Google letos v létě pustil. Gmail prodělal facelift v minulosti již několikrát, ale současná podoba znamená největší změny ve vzhledu rozhraní od vzniku samotné služby. 

Gmail má má zbrusu nový design.

Pokud nejste spokojeni s novým designem, můžete se vrátit k původní podobě nebo si zvolit některý z jiných motivů vzhledu, které Gmail nabízí (Nastavení / Motivy). Na výběr je celá řada více či méně povedených motivů vzhledu a kdo si chce vyhrát, může si připravit vlastní unikátní design uživatelského rozhraní.

Gmail umožňuje obnovit původní design.

Druhou velkou novinkou je rozšíření komunikačních možností o volání na pevné linky a mobilní telefony. Tato možnost tu byla již dříve, ovšem pouze pro severoamerické uživatele. Nedávno ovšem Google rozšířil možnost volání na běžná čísla do dalších 150 zemí včetně České republiky. O tom více v samostatném článku Gmail umožňuje levné telefonování už i českým uživatelům.

Novinkou v oblasti komunikace je možnost práce s více hovory současně. Hovor s tím, s kým právě nemluvíte, je přidržen a lze se k němu po vyřízení jiného hovoru zase vrátit. Se zpřístupněním volání se v Gmail Labs objevily i doplňky pro posílání SMS, ale ty zatím nefungují pro české uživatele, resp. neumožňují odesílání zpráv, tudíž jsou prakticky nefunkční.  

Gmail podporuje volání na běžná telefonní čísla.

Google ale v posledních týdnech doplnil i další funkce. Jednou z těch starších je social widget. Jde o nový prvek, který se zobrazuje na pravé straně vedle prohlížené e-mailové zprávy. Má nabídnout větší míru spojení mezi uživateli, kteří si píší. Social widget poskytuje například odkazy na starší vzájemnou korespondenci. Také zpřístupní sdílené dokumenty z Google Docs a veřejné události, které si odesílat e-mailu poznamenal přes Google Calendar. Kromě toho umožňuje okamžité spojení s pisatelem (přes chat nebo volání).

Social widget umožňuje rychlé spojení (vč. telefonování) a například i přístup k dřívější korespondenci.

Mezi novinky většího významu lze zařadit i nové možnosti třídění složky s doručenou poštou s využitím nového systému karet, který Gmail nyní nabízí k vyzkoušení. Díky kartám si kromě klasického chronologického seřazení příchozích e-mailů můžete přepnout na jiné systémy třídění. Například lze jako první zobrazovat důležité zprávy (to jsou převážně ty od lidí, se kterými jste v pravidelném kontaktu), nepřečtené zprávy či zprávy označené hvězdičkou. Také lze přepnout na systém s automatickým vyhodnocováním prioritní pošty

Nový systém karet umožňuje různé třídění zpráv ve složce s doručenou poštou. V případě nezájmu ho lze vypnout.

Další drobnosti se v základní výbavě Gmailu objevily po otestování v rámci Gmail Labs. Do ostrého provozu přešla funkce pro vytváření tzv. vnořených štítků, kdy je možné vytvořit jeden štítek s dalšími dílčími podřízenými štítky. Další novou funkcí v ostrém provozu, která rovněž usnadní třídění pošty, je využívání více různých symbolů hvězdičky pro označení e-mailů. Můžete si vybrat, kolik a jakých různých symbolů budete používat. Třetí novinkou je pokročilé nastavení protokolu IMAP, respektive práce s ním.

ebf 24 - tip duben

Zatímco výše zmíněné trio novinek Gmail Labs opustilo, k testování se objevily některé novinky jako je Preview Pane (v české verzi Podokno náhledu). Gmail experimentálně zavádí funkci, po které mnozí uživatelé touží už od spuštění služby. Řeč je o zobrazování doručené pošty ve stylu MS Outlooku (a dalších desktopových e-mailových klientů), kdy je možné rozdělit obrazovku na dvě části. V jedné se zobrazuje přehled zpráv a ve druhé náhled právě označenou zprávu.

Gmail experimentálně podporuje zobrazení pošty ve stylu
MS Outlooku a dalších desktopových klientů.

Drobným, leč sympatickým vylepšením je možnost pohodlnější práce s přílohami ZIP a RAR. Tyto archivy lze nově rozbalit přes Google Docs a podívat se na jejich obsah bez nutnosti si soubory stahovat na pevný disk a dekomprimovat je teprve tam. Pokud vám někdo pošle například několik dokumentů zabalených do archivu, můžete si je prohlížet, aniž byste museli cokoliv stahovat a nepotřebujete žádný jiný program než webový prohlížeč.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).