Hlavní navigace

Gogen SB 2002: za televizi chytřejší

22. 11. 2013
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

 Autor: Gogen
Chcete chytrý televizor a nemůžete si ho dovolit, nebo se vám prostě jen nechce zahazovat ten funkční? Malá krabička s Androidem vám ho nahradí. Skoro…

SB znamená Smart Box a v případě SB 2002 od Gogenu je postaven na bázi operačního systému Android 4.0. Ostatně vidíte to hned na nezaměnitelné úvodní obrazovce, která nabídne několik ikon aplikací: videopřehrávač, manažer pro spouštění multimédií, resp. souborový manažer, vstup na Google Play a internet. V základu nicméně obdržíte vše potřebné pro přehrání videa, hudby i fotografií, navíc připojení na internet a Google Play, vstup na sociální sítě, aplikaci pro YouTube a také aplikaci pro počasí, která se ovšem ukázala jako nepoužitelná, k čemuž se dostanu záhy. Bohužel jedna chybička se vloudila – v mém případě vyvolávala ikonka aplikace Videopřehrávač přehrávač hudební. To bude nepochybně omyl, který se stává maximálně jednou za…

Nicméně s dálkovým ovladačem si tu příliš neužijete a výrobce by na to měl pamatovat, což bohužel nedělá a nedělá to bohužel nikdo! Bezdrátová myš nebo kompatibilní klávesnice s dotykovou ploškou by tady měla být standardní výbavou! Různé pohybové ovladače totiž zatím moc nefungují. Dobrou zprávou je však to, že podle Gogenu jim se Smart Boxem pracovaly všechny možné bezdrátové klávesnice a myši fungující v pásmu 2,4 GHz.

Malá krabička v sobě skrývá operační systém Android a řadu rozhraní, včetně mechaniky karty SD, a dostanete k ní také šikovný dálkový ovladač. Přehrávač zvládne nejen vstup na internet či podporu řady multimediálních formátů, ale pokud použijete správnou aplikaci, i streamování obsahu z mobilních zařízení na televizor.
Autor: Gogen

Malá krabička v sobě skrývá operační systém Android a řadu rozhraní, včetně mechaniky karty SD, a dostanete k ní také šikovný dálkový ovladač. Přehrávač zvládne nejen vstup na internet či podporu řady multimediálních formátů, ale pokud použijete správnou aplikaci, i streamování obsahu z mobilních zařízení na televizor.

Multimediální centra s Androidem

Jejich problémem je kompatibilita, protože Android oficiálně tuto platformu nenabízí, a také ovládání. To především. Dálkový ovladač dvakrát vhodný není a i když jsou některé vybaveny například dotykovou ploškou pro ovládání kurzoru či gyroskopem, myš je prostě myš. Tady k mému překvapení fungovala docela obyčejná USB myš. I když vlastně zase tak obyčejná nebyla – dostal jsem ji kdysi od Logitechu a i po mnoha letech stále pracuje, a to se u mě pomalu nezastaví.

Mezi další potíže patří zejména sladění obrazového výstupu tak, aby ikony či části obrazu neutíkaly a s tím tady několikrát potíž byla. Naštěstí jen v nastavení operačního systému. Posledním problémem na který často narážím, je nesladěnost s hardwarem. Tomu se kupodivu SB 2002 dokázalo vyhnout. Připravte se však na jednu věc – zařízení nepodporuje DRM ochranu a tudíž například videopůjčovnu Voyo sice spustíte (jde o nejnovější widget), ale záhy vám napíše příslušné hlášení a doplní ho tím, že můžete sledovat pouze filmové ukázky. S Voyo má Gogen (a také například Hyundai) dlouhodobé problémy, což je rozhodně škoda.

Úvodní obrazovka hned po instalaci. Zleva vidíte vstup do nastavení Androidu, videopřehrávač (ten byl jen dummy a u mě vyvolával hudební přehrávač), výtečný souborový manažer, vstup na Google Play a internet. Zcela dole pak vidíte lištu operačního systému Android. Pokud jsem ji zavřel (dvě šipky směřující dolů), už jsem ji nevyvolal a objevila se až při dalším spuštění boxu.
Autor: Bohumil Herwig

Úvodní obrazovka hned po instalaci. Zleva vidíte vstup do nastavení Androidu, videopřehrávač (ten byl jen dummy a u mě vyvolával hudební přehrávač), výtečný souborový manažer, vstup na Google Play a internet. Zcela dole pak vidíte lištu operačního systému Android. Pokud jsem ji zavřel (dvě šipky směřující dolů), už jsem ji nevyvolal a objevila se až při dalším spuštění boxu.

Pohodové ovládání myší, kvalitní dálkový ovladač

Jak jsem již říkal, s dálkovým ovladačem si moc neužijete. Není to přímo jeho problém, protože je docela dobrý. Je to „vis maior…“

Po připojení myši se objevil kurzor a box začal bez problémů fungovat v grafickém, celoobrazovkovém režimu, a to ve všech ohledech. Občas jsem použil dálkový ovladač, abych vyzkoušel i tuto možnost ale vždy jsem se rychle vrátil k myši. Nicméně velice dobře se dá použít i kombinované ovládání a zvláště je příjemné spolehlivé tlačítko Home.

„Dálka“ má navíc i bezchybně fungující tlačítka Home, App, Exit či třeba Setup, a na tohle u multimediálních center s Androidem stále ještě narážíte málokdy.

Nastavení Androidu se chová zcela stejně jako na vašem chytrém telefonu či tabletu. Levým tlačítkem myši odklikáváte volby, pravým pak vyskočíte o úroveň výše, nebo rovnou z dané aplikace. Vše funguje v pohodě, třeba i v Angry Birds či MX Playeru, které patří mezi mé standardní testovací aplikace, ale s jednou chybičkou. Stejně jako u tabletu je zcela dole na obrazovce lišta, ve které mj. najdete tlačítko Zpět, Home, či čas. Lišta by měla být viditelná prakticky všude, což u multimediálního centra ještě důležitější než u tabletu, i když u Gogenu je to oslabeno výtečně fungujícím Home u dálkového ovladače. Ale vraťme se k meritu věci. Zkrátka pokud lištu zasunete, nedostanete ji nazpátek dříve, než po uvedení zařízení do pohotovostního režimu, a to ještě pouze někdy (jednou jsem musel box vytáhnout ze zásuvky). Alespoň já jsem na to nepřišel. Nepřišel jsem ani na to, jak se v zabudované aplikaci pro fotografie posunout o snímek dále s pomocí dálkového ovladače.

FileManager je opravdu výborný a na takto kvalitní u Androidu narazíte málokdy. Na SB 2002 fungoval naprosto spolehlivě a bez problémů si rozuměl i s terabajtovým diskem Freecom. Jediné, co mi u něj chybělo, bylo tlačítko pro vysunutí USB média. To se totiž po uvedení boxu do pohotovostního režimu ani neodpojí, ani nevypne (vysunout se také jinak nedá), takže nezbývá než nechat ho uklidnit a natvrdo vytáhnout z rozhraní. Hlavičky disku si pochopitelně „kecnou“ tam, kde právě jsou…
Autor: Bohumil Herwig

FileManager je opravdu výborný a na takto kvalitní u Androidu narazíte málokdy. Na SB 2002 fungoval naprosto spolehlivě a bez problémů si rozuměl i s terabajtovým diskem Freecom. Jediné, co mi u něj chybělo, bylo tlačítko pro vysunutí USB média. To se totiž po uvedení boxu do pohotovostního režimu ani neodpojí, ani nevypne (vysunout se také jinak nedá), takže nezbývá než nechat ho uklidnit a natvrdo vytáhnout z rozhraní. Hlavičky disku si pochopitelně „kecnou“ tam, kde právě jsou…

Povětšinou dobře sladěné aplikace

Součástí set-top boxu je i aplikace iPlay, která se automaticky spustí hned po zapnutí. Je určena k bezdrátovému streamování multimédií z iPhonu, iPadu či iPod Touch a pokud ji nepotřebujete, stačí ji spustit a pak zrušit volbu „Autostart“. Pro Android je určen tzv. EShare (pracuje i s Apple). V mém případě se ji ale nepodařilo rozchodit, resp. mi při prvním spuštění nenabídla přihlášení, což by podle příručky měla. Klientskou část pro Android si musíte stáhnout z nějaké podivné adresy. Na Google Play je sice aplikace stejného jména, ale ve skutečnosti jde o něco jiného, navíc krajně podezřelého.

V základu ale dostanete daleko lepší věci. Jednak velice dobrý souborový manažer (viz foto), přes který se spouští i multimédia, u kterých si jako obvykle můžete vybrat, kterou aplikací je budete obsluhovat. Manažer bez problémů fungoval s terabajtovým diskem Freecom Mobile Drive Sq TV a docela dobře se obsluhuje i dálkovým ovladačem. Naběhnutí externího USB disku bylo rychlé a přehrávání přes tradičně vynikající MX Player spolehlivé. Ten bez problémů na set-top boxu přehraje například i kodek X.264 s externími titulky nebo XviD.

MX Player jsem si nastavil jako standardní videopřehrávač a k mému překvapení dokonce fungovala i tlačítka dálkového ovladače Pause/Play a hlasitost.

V případě zabubudovaného hudebního přehrávače jsem neměl potíže ani s formátem FLAC (můžete si samozřejmě stáhnout i nějaký jiný) a fotografie pracovaly – s výjimkou MPO – ve všech důležitých formátech. A pro 3D snímky by se také možná na Google Play nějaká aplikace našla, ale přiznám se dobrovolně – nezkoumal jsem to, takže pokud nějakou znáte a napíšete mi, budu rád.

V SB 2002 máte k dispozici i několik widgetů, včetně jednoho pro počasí, který ale v našich podmínkách (míst v ČR v něm bylo pramálo) příliš funkční není. Sáhl jsem proto po klasickém programu pro Accuweather, který najde u nás identifikuje řadu míst, je spolehlivý a dá se přepnout do metrických jednotek.

Vyzkoušel jsem i mé oblíbené Chess Free a Reversi Free od AI Factory, které pracovaly bezproblémově, byť někdy možná trochu pomaleji než bych čekal. A také další z mých oblíbených her – graficky poměrně náročný Air Attack HD Lite. Tato hra se už dá provozovat jen s myší a i když je to někdy trochu „hoňka“ (nahrazuje vlastně dotykové ovládání), zvládnout se to dá. V každém případě mi fungovala bez potíží.

O videopůjčovně Voyo, se kterou spolupracuji, jsem se už zmínil. Funkčnost další z nich, Topfunu, ověřit schopen nejsem. Aplikaci jsem stáhl a pracovala. Jakmile jsem však chtěl spustit film zdarma, který má být k dispozici hned poté, co se zaregistrujete, objevil se jen další nesmyslný reklamní proud, který jsem trpělivě pár minut vydržel a pak aplikaci opustil. I pro tohle nemám TopFun rád, nicméně trailer spustit šel, ale to jde i u Voyo, protože nevyžaduje schopnost přehrávat chráněný obsah, který SB 2002 nemá.

Ke Gogen SB 2002 podle výrobce připojíte snad jakoukoli bezdrátovou myš či klávesnici pracující na 2,4 GHz. Já dodávám, že to klaplo i s myší „drátovou“.
Autor: Gogen

K set-top boxu Gogen SB 2002 podle výrobce připojíte snad jakoukoli bezdrátovou myš či klávesnici pracující na 2,4 GHz. Já dodávám, že to klaplo i s myší „drátovou“.

Vady na kráse jen drobné

Jsou tu a tam v ovládání (zmiňovaná spodní lišta na hlavním panelu) či v několika nekompatibilních aplikacích. V zásadě je ale vše na překvapivě vysoké úrovni. Zmínit bych v této souvislosti ještě měl aplikaci iVysílání ČT, která je poněkud citlivá na kvalitu datového připojení a mám nejasný pocit, že problém nebude jen zde, ale zejména na straně ČT. Narazil jsem totiž na to, že někdy Gogenu přehrávání vypadávalo, a to byl na vysoce stabilním WiFi připojení, které mám ověřené a vyzkoušené.

Pokud jsem to samé pustil na mém ultrabooku Acer Aspire S3 přes stránky ČT, dělo se totéž a neustále se čekalo na navázání spojení, byť přehrávání často už navázat dokázalo. Widget pro iVysílání na Androidu zjevně pracuje s nějakým nižším prodlením a musí mít spojení, resp. dodávku dat, podstatně plynulejší, jinak spadne. Tohle ale není problém tohoto set-top boxu, protože na to u iVysílání narážím neustále a ČT by s tím měla něco dělat. Nicméně výsledkem je, že tento set-top box nenabízí tak stabilní přehrávání jako počítač. Aplikace ČT navíc nedokáže na žádném zařízení navázat. V každém případě na většinu dobrých aplikací, na které jsem narazil, jsem si stěžovat nemohl.

Pokud jde o spotřebu v pohotovostním režimu, tu změřit neumím, nicméně za provozu s napojeným výše zmiňovaným terabajtovým diskem se pohybovala kolem 5 wattů (4–6 W), což je samozřejmě nula nula nic a můj levný měřák se v těchto oblastech nepohybuje právě nejjistěji. Proto bych se raději v tomto případě spolehl měření výrobce na mnohem dražším měřicím přístroji. Udává následující: < 5 W za chodu (videa z YouTube, tedy bez napojeného disku) a pro pohotovostní režim < 3 W. Pokud zařízení budete vytahovat ze zásuvky (kolébkový vypínač nemá), bude myslím i v tomto ohledu spokojeni.

Gogen SB 2002 se dost dobře nedá srovnávat s běžným multimediálním přehrávačem, takže se nedá měřit ani jejich cenou. Zaplatíte za něj 2000 Kč, a pokud si přidáte řekněme pětistovku, mohli byste mít už dedikovaný přehrávač s kvalitním čipem Realtek RTD1185DD a podporou Full HD videa, které tady budete přehrávat jen obtížně. Rozlišení HD Ready ale bylo povětšinou v pohodě, stejně jako MKV (L4.0 a L4.1), včetně externích titulků a kupodivu i WMV HD. Navíc tu máte aplikační flexibilitu Androidu, resp. jeho dosti kvalitní podporu, na kterou jsem zatím u tradičních multimediálních center nenarazil. Je to tedy něco za něco. Jako obvykle…

A kvalita obrazu a zvuku? Ta sice odpovídá kategorii, ale například s výše zmiňovanými multimediálními přehrávači se srovnat naprosto nedá a v tomto ohledu jsou centra s Androidem jen pro běžného zájemce, kterých je na druhou stranu pochopitelně nejvíce. Například na kodeku X.264 pouštěném na úhlopříčku 81 cm přes kvalitní kabel HDMI je občas při bočním švenku vidět překreslování a pozoroval jsem i jistou tendenci v tmavých detailech ještě více tmavnout. Alespoň při přímém srovnání s multimediálním přehrávačem Eaget Play M17 (Realtek RTD1185DD) připojeným taktéž přes HDMI. Nicméně i tak si myslím, že toho Gogen SB 2002 nabízí dost a hlavně je určen pro trochu jiné zákazníky. Určitě je to ale první multimediální centrum s Androidem, které mi prošlo rukama a které se mi opravdu líbí. A také první, které bych s klidným srdcem někomu doporučil.

Má spolehlivě fungující softwarovou klávesnici na obrazovce, která nabíhá kdy má, výborně sladěný hardware se softwarem a až na zanedbatelné drobnosti spolehlivý firmware a výbornou aplikační kompatibilitu. Jen bych se přimlouval za vyřešení problémů s Voyo a archivem FTV Prima, a také s odpojováním USB média, což by hodnotu boxu nepochybně ještě zvedlo.

Cloud23

pro: výtečný a spolehlivě se chovající dálkový ovladač a výtečná spolupráce s myší, podporuje aplikace na Google Play, solidní kompatibilita a sladěné aplikace, ale…
proti: …zařízení nepodporuje ochranu přes DRM a tudíž jsou potíže s placeným obsahem, box při uvedení do pohotovostního režimu neodpojí USB médium, které se nedá odpojit ani jinak

Balení obsahuje 

  • dálkový ovladač 
  • 2× mikrotužkové baterie (AAA) 
  • napájecí kabel (běžný, dvoužilový) 
  • papírová uživatelská příručka 
  • záruka: 24 měsíců

Pořídili byste si multimediální přehrávač s Androidem?

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).