Hlavní navigace

Gogen TVL32915LED: dobrý obraz, ale také pomalejší reakce

30. 3. 2011
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

 Autor: 322915
Tradiční, tedy nijak překvapující design s výrazným dotykovým ovládáním na čelním panelu a na pohled bytelným podstavcem, který se pouze zacvakává. Taková je v krátkosti tato novinka mezi televizory vybavená mj. i dvojicí rozhraní USB a disponující solidním zvukem a vůbec ne průměrným obrazem. Ne všechno je ale zlato… Největším a naprosto jasným mínusem dané verze televizoru, tedy abych byl přesný, dané verze firmwaru, je pomalost. Pomalost zejména při práci v EPG a jistá pomalost i v menu. Nejen při přepínání, mezi jednotlivými úrovněmi, ale i při prostém posunu po položkách, s čímž by měl Gogen opravdu urychleně něco dělat.

Doufejme, že s novou verzí firmwaru se to změní a tento problém zmizí. Jinak je totiž televizor v pohodě. Tedy až na pár maličkostí a někdy až příliš drobná tlačítka na dálkovém ovladači.

Svižné setřídění kanálů

Prvotní instalace je jednoduchá, dokonce i když ji budete dělat podruhé na novém místě. Tato volba je totiž přímo v menu v části „Instalace“, takže ji operativně kdykoli lehce vyvoláte. Při instalaci si můžete vybrat hledání včetně zakódovaných kanálů (to u nás zatím nehrozí), jen v případě teletextu dejte pozor, protože se automaticky po vybrání země, kde je televizor umístěn (Česko), neupraví jeho jazyk. Protože nejde vypnout ladění analogu, trvá instalace déle, než je zvykem.

((instalace – třídění kanálů 2.JPG))

Setřídění kanálů je snadné a pohodlné. Dělá se přesunem na příslušné číslo v pořadí. Kanál, který se tam nachází, se prostě jen posune o jedničku dále. A protože je televizoru jedno, zda jde o kanál rozhlasový či televizní, můžete si je i při třídění promíchat.

Gogen TVL32915LED - dálkové ovládání

Dálkový ovladač je takový, jaký je – na jednu stranu tu jsou rozměrná tlačítka a slušné rozložení, na druhou stranu miniaturní tlačítka např. u EPG. Výhody ale převažují, navíc má příjemně široký záběr.

Reakce poněkud pomalé

Zapnout televizor můžete tlačítkem „on/off“, postupným voličem kanálů nebo přímo tlačítkem příslušného kanálu. Žádný ale nevede k rychlejšímu spuštění přístroje, které tak trvá něco přes 20 s. To je ale jen maličkost. U elektronického programového průvodce (EPG) mě trápila někdy i poměrně hodně opožděná reakce na povely. Při běžných operacích v menu, např. v multimédiích či na základní grafické úrovni, byly reakce většinou bezproblémové. Zpoždění jsem pozoroval až v textovém menu, kde se musí opravdu opatrně mačkat šipkové klávesy, protože je tu jistá setrvačnost a někdy tak chybí přesnost a jistota v pohybu po nabídce. Prodlevu zaznamenáte, ale i při stlačení „OK“ vyvolávajícího přehled kanálů. Nebýt tohoto faktu, bylo by ovládání většinou pohodlné a příjemné, zvláště když se v menu dá kolovat podle libosti.

Ono „většinou“ se týká multimédií, kde bohužel na dálkovém ovladači zcela chybí tlačítka pro přeskok po kapitolách, resp. o skladbu či film dále. Někdy je nahrazují teletextová tlačítka, ale ve filmech něco takového nenajdete. Pokud jde o tlačítka rychloposuvu, ty nahrazuje kurzorový kříž. Pokud např. stisknete „šipku nahoru“, poskočí záznam o několik desítek sekund kupředu, což je šikovné.

Dálkový ovladač působí na pohled velice čistě a přehledně. Druhý pohled odhalí některé nedostatky – zejména jde o odhozená tlačítka EPG a FAV, tedy oblíbené. Ta najdete na druhém konci daleko od ústředního joystickového ovládání s OK uprostřed, kolem kterého je soustředěna většina toho nejpotřebnějšího. Druhým problémem je, že EPG a několik dalších tlačítek jsou příliš drobná, i když minimálně EPG po chvíli praxe vcelku bez obtíží nahmátnete i poslepu. Nebýt toho, byl by ovladač výborný. Zbytek totiž potěší přehledností a rozměrným tlačítky i popisem.

Gogen TVL32915LED - rozsvícená

Ve skutečnosti televizor vypadá o něco hůře než na snímku. Ve skutečnosti je jednobarevný (tady to nemusí tak vypadat) a pod nápisem Gogen najdete dotykové ovládání, které zde není vidět. Rámeček je široký asi 40 mm.

Gogen TVL32915LED - EPG tradiční náhled

EPG má tři podoby – zde vidíte tu tradiční, která se ovšem objevuje v poněkud „netradičně vykousnuté“ podobě. Další je dvousloupcová a třetí je časová, kdy vlevo máte seznam stanic a vpravo pro vybranou z nich seznam pořadů.

EPG bez omezení, ale s chybami

Po vstupu do EPG se vypne obraz i zvuk a standardně se objeví základní dvousloupcový náhled, ve kterém vidíte dva pořady pro každou stanici. Ten, který právě běží, a následující. Po tomto náhledu se ale nemůžete posouvat v čase, takže pořady se na obrazovce nemění, pokud neuplyne čas prvního z nich. Druhým náhledem je náhled tradiční, kdy je na obrazovce v horizontální rovině k vybrané stanici tolik pořadů, kolik se jich tam jen vejde. Kupodivu je tu i náhled třetí zvaný časový. Ten ukazuje ve sloupci seznam pořadů vždy pro jednu stanici. Dostanete se na něj teletextovým tlačítkem, ale i zde musíte mít trpělivost. Rychlost je totiž na úrovni středně hladové želvy pádící za potravou do moře, což platí i pro přepnutí do náhledu tradičního. Kdo ví, co tam ten firmware vlastně při přepínání dělá…

V každém z náhledů se po stlačení „Info“ vyvolá podrobnější informace k pořadu, prostor pro kanály se pak sníží z dvanácti na sedm. Tuner ani tohoto Gogenu nepatří k nejcitlivějším a také EPG poměrně dlouho trvá, než si stáhne program. Poměrně rychle se pak také program ztrácí, pokud nejste na daném multiplexu nějakou dobu. Na pořad se můžete nechat upozornit, nahrát však nejde i když jsou tu k dispozici dvě rozhraní USB. EPG ukazuje program pro sedm, osm dnů, samo je ale snad nekonečné, protože nabízí přechod na další a další den. Pokud by tedy nějaká stanice chtěla zveřejnit program třeba na měsíc dopředu, tady by byl – jako v málokterém televizoru – vidět celý.

Gogen TVL32915LED - menu

Menu nejvyšší úrovně je grafické, další už jsou textová. Výjimkou je pouze úvodní část manažeru souborů.

Dvakrát USB, HDMI i SCART

Rozhraní se někomu může zdát málo, ale mě chybí jen jedna věc – HDMI na boku. Jinak je tu – na danou kategorii a cenu – co hrdlo ráčí. Například dnes nepříliš obvyklá dvojice konektorů SCART, stejně jako v této kategorii neobvyklý počet USB. Jsou tu totiž rovnou dvě a obě na boku, jen ta dvojice HDMI se nachází pouze na zadní straně, takže si při nějakém těsnějším umístění televizoru mezi nábytek nezapomeňte vytáhnout alespoň jeden HDMI kabel. Pokud ale máte fotoaparát či kameru s HDMI, vytáhněte si rovnou také adaptérový kabel HDMI – Mini HDMI, který se u těchto zařízení většinou používá.

Gogen TVL32915LED - menu obraz

Úprava obrazu nenabízí žádné překvapivé možnosti. V této kategorii a cenové relaci ani žádné očekávat nelze.

Základní možnosti úprav

Je tomu tak a vidíte to především na obraze, kde upravíte pouze kontrast, jas, ostrost, barvu, barevný posun a teplotu barev. Jinak nic. Vcelku solidně pracovala volba „Movie Sense“ ovlivňující reakci na pohyb, ale jen v některém nastavení. Při standardním úrovni (střední) bylo občas na DVB-T signálu znát viditelné chvění, a to nejen u kontur. Při nízké úrovni jsem byl už spokojenější, ale bylo vidět, že záleží na druhu video signálu. V případě zvuku je tu pětipásmový ekvalizér a možnost zapnout dynamické basy, což nemělo nijak velkou odezvu. Pokud zapnete volbu „Surround Sound“, zvuk se utlumí ale v některých okamžicích získá na jisté prostorovosti. Je to zkrátka dosti proměnlivé.

Nezapomeňte ještě na volbu „Nastavení“, a „Další nastavení“, kde ještě můžete za některých okolností v několika stupních ovlivnit úroveň podsvícení. Této volbě by to ovšem více slušelo v části „Obraz“. Kanály můžete setřídit buď v položce „Seznamu kanálů“ nebo rovnou po zmáčknutí „OK“. K dispozici jsou čtyři přednastavené volby pro obraz (místo „Standardní“, které chybí je tu nejspíše „Přirozený“) z nich za povšimnutí stojí „Kino“. Poměr stran obrazu se televizor snaží v režimu „Auto“ zachovávat. Tedy alespoň co jsem mohl posoudit. Jinak je tu spousta dalších režimů, včetně „14:9“ či „Titulky“.

Gogen TVL32915LED - záruka

Televizor má standardní záruku 24 měsíců, pokud ho zakoupíte v síti Euronics, získáte 40měsíční záruku

Rozumná spotřeba

Televizor jsem změřil hned po instalaci, kdy se nainstaluje do režimu „Dynamický“. Nepříjemně překvapila rozdílně udávaná spotřeba – na štítku bylo 135 W, v technických datech na webu pak 60 W a v příručce opět 135 wattů. Dal jsem tudíž přednost tomuto, hodně vysokému, údaji. Naštěstí měření spotřeby ukázalo něco rozumnějšího – po hodině tu bylo 84 wattů s výkyvy na 80, resp. 85 W. Šedesát to tedy určitě není, naštěstí to není ani onen více než dvojnásobek!

Změřil jsem spotřebu i v režimu „Přirozený“, ale ta se prakticky nezmění, a také v případě přepnutí na rozhlasovou stanici. V tomto případě klesne odběr pouze o nějakých čtyři, pět wattů. Vypnout obrazovku nejde. Spotřebu můžete ještě ovlivnit pokud vypnete automatické šetření energií. Pak lze – manuálně a v několika krocích – nastavit úroveň podsvícení. Je tu ale i režim „Auto“ kdy se podsvícení řídí úroveň samo, podle promítaného obrazu.

Gogen TVL32915LED - manažer souborů

Manažer souborů je v solidní češtině a jednoduše se ovládá. Multimedia se natahují svižně a v této části televizoru se nic neloudá.

Multimédia výborná, ale s chybičkami

Menu v novém stylu je snadno ovladatelné i v multimédiích až na maličkost. Když se televizor nainstaloval objevilo se v podobě, která vám dává na výběr pouze mezi promítáním filmů, fotografií a hudbou. Abyste se dostali do možnosti pouštět si v souborovém manažeru co se vám zlíbí, musíte vstoupit do „Nastavení“ a položku „Prohlédnout styl“ přepnout na „Složka“. Pak se vedle výše uvedených voleb objeví v lokalizovaném manažeru souborů i „Všechny“. V tomto okamžiku si přes zmiňovanou volbu otevřete v manažeru souborů náhled a pustíte to, co chcete bez ohledu na typ soubor. Tohle dnes nabízí opravdu jen málokdo.

A kompatibilita? Nepatrně horší, ale stále nadprůměrná, i když to se týká pouze videa. Fotografie v JPG se zobrazují svižně, vidíte nejen plné české názvy, ale vidíte je až do zhruba 40znaků délky. V podobné délce se zobrazují i v hudbě, která je vedle MP3 k dispozici i ve WMA. Co se týče videa, tam je to s kompatibilitou horší. Zvláště u videa v HD z kamer či fotoaparátů a potíže byly zejména s MTS od Sony, ale i s některými soubory AVI. Pokud jde o VMW to nepracuje vůbec, ale ani není udáváno. Jeden z testovacích souborů s koncovkou M2TS, jinak stále H.264, zapříčinil nakonec pád celého televizoru, takže jsem ho musel nakonec vytáhnout ze zásuvky.

Občas také zazlobil i nějaký relativně obyčejný film v DivX, titulky v několika velikostech (SRT) však fungují výborně a jsou perfektně čitelné. Gogen také nehovoří o kompatibilitě s DivX, ale pouze o Xvid. Televizor také stále neumí navázat na rozkoukaný film, ale lokalizace je velice dobrá, ovládání většinou taktéž (až na nemožnost přeskoku např. na další film) a několik druhů náhledu na připojené paměťové zařízení jsou ojedinělé. Škoda omezené kompatibility v HD videu dané možná ranou verzí firmwaru, ale jiná v době testování k dispozici nebyla.

Gogen TVL32915LED - menu nastavení

V menu „Nastavení“, „Další nastavení“ najdete mimo jiné změnu úrovně podsvícení, verzi firmwaru či zapnutí a vypnutí úsporného režimu.

Až na tu pomalost…

Asi jsem nezdůraznil, že se pomalost v menu a EPG neprojevuje při běžném přepínání kanálů, takže v tomto ohledu je televizor zcela funkční a pohodlně ovladatelný. Jen třeba v EPG si musíte počkat o chvíli déle a pokud si nedáte pokoj a budete mačkat tlačítka neustále, zjistíte, že se pak najednou samovolně spouští celá sekvence příkazů.

Pozor také na to, že se televizor instaluje do režimu obrazu „Dynamický“ i když ten není ani zdaleka tak „vytažený“ co do jasu či kontrastu, jak jsme zvyklí. Jeho spotřeba i obrazové vlastnosti jsou tudíž rozumné. Televizor potěší zvukově, a to i v základním režimu, plnějším podáním skladeb. Obrazovka má široký pohledový úhel, což se v praxi potvrdilo. Obraz je solidní se sklony ke splývavé černé v tmavých místech, při pohybu jsou ale většinou znát jasné a zřetelné kontury, což lze ještě ovlivnit ve volbě „Movie Sense“.

MM socky3

Celkově vzato je kvalita obrazu vzhledem k výtečně posazené ceně televizoru příjemným překvapením. Snad jen ten usedlý design se širokým rámečkem nemusí vyhovovat každému. Já jsem si ale všímal spíše něčeho jiného. Totiž příjemně snížené odrazivosti obrazovky, což se pochopitelně netýká rámečku.

A na závěr jen poznámka: televizor má standardní záruku 40 měsíců, ať ho zakoupíte kdekoliv.

Technické parametry televizoru Gogen TVL32915LED
Cena 10.990 Kč
Úhlopříčka, formát 81 cm (32"), 16:9
Obrazovka LCD, podsvícení LED (v rámu – Edge LED), 1 920×1 080 bodů, jas 450 cd/m2; úhel pohledu 178°, odezva 5 ms
Tuner a zvuk DVB-T, včetně HDTV (MPEG-4), analogový; zesilovač 2× 6 W
Přehrává (udáváno) přes USB: MP3, WMA, JPG, MPEG 1, 2, 4, H.264, AVI, Xvid
Spotřeba 135 W; méně než 1 W (pohotovostní režim)
Vstupy/výstupy vzadu: 2× HDMI, 2× SCART, YUV, digitální koaxiální audio výstup (cinch), audio vstup (cinch), VGA (PC); na boku: A/V (jack), 2× USB, sluchátka. PCMCIA (CI)
Rozměry (švh); hmotnost 783×540×202 (bez podstavce 38) mm; 10,1 kg

Balení obsahuje

  • dálkový ovladač
  • 2× mikrotužkové baterie (AAA)
  • podstavec (nenatáčitelný)
  • adaptérový kabel (jack – A/V cinch)
  • napájecí kabel (dvoužilový, napevno přidělaný)
  • uživatelská příručka (papírová)

Ceny LCD televizorů s podsvícením LED opět klesly. Kdy počítáte s výměnou svého plochého LCD televizoru s tradičním podsvícením?