Hlavní navigace

Google a EU se obávají ITU a snah o "znárodnění " Internetu

Daniel Dočekal

Už v březnu jsme se na Lupě zmiňovali, že OSN (ITU) chce získat „mezinárodní kontrolu nad Internetem“ a mezitím vše došlo tak daleko, že by k něčemu takovému skutečno mohlo dojít už příští měsíc.   Na konferenci v Dubaji (3. až 14. prosince) se ITU (Internationl Telecommunicaitons Union) chystá rozhodnout o způsobech jak „regulovat Internet“. Vše je přitom stále založené na návrzích některých zemí, které mají zájem dostat Internet více pod kontrolu. V některých případech jde o represivní režimy…

Doba čtení: 1 minuta

Už v březnu jsme se na Lupě zmiňovali, že OSN (ITU) chce získat „mezinárodní kontrolu nad Internetem“ a mezitím vše došlo tak daleko, že by k něčemu takovému skutečno mohlo dojít už příští měsíc. 

 Na konferenci v Dubaji (3. až 14. prosince) se ITU (Internationl Telecommunicaitons Union) chystá rozhodnout o způsobech jak „regulovat Internet“. Vše je přitom stále založené na návrzích některých zemí, které mají zájem dostat Internet více pod kontrolu. V některých případech jde o represivní režimy, které tak získají lepší možnosti omezení svobod.

V jiných případech jde o ekonomické zájmy, v rámci kterých by se mohlo dařit „zdanit“ patřičně Internet a zpoplatnit řadu věcí – zejména tak, že by například velké služby jako Google, YouTube, Facebook či Skype odváděly „clo“ za to, že umožňují lidem komunikovat napříč hranicemi.

KL18_hlasování

ITU veškeré aktivity dělá za zavřenými dveřmi, informace jsou utajené a účast veřejnosti je vyloučena. Až tolik, že podle některých médií došlo k odstranění možnosti komentovat dokonce i z webu ITU.

Google považuje vše zjevně za hodné vážné – na www.google.com/takeaction/ vyzývá k aktivitám a zveřejnil řadu informací, které mohou lépe osvětlit, co se vlastně děje. Evropská Unie přišla s Návrhem usnesení ve kterém kritizuje možný růst vlivu na Internetem, které by ITU mohlo získat. 

Našli jste v článku chybu?