Hlavní navigace

Google a EU se obávají ITU a snah o "znárodnění " Internetu

Daniel Dočekal

Už v březnu jsme se na Lupě zmiňovali, že OSN (ITU) chce získat „mezinárodní kontrolu nad Internetem“ a mezitím vše došlo tak daleko, že by k něčemu takovému skutečno mohlo dojít už příští měsíc.   Na konferenci v Dubaji (3. až 14. prosince) se ITU (Internationl Telecommunicaitons Union) chystá rozhodnout o způsobech jak „regulovat Internet“. Vše je přitom stále založené na návrzích některých zemí, které mají zájem dostat Internet více pod kontrolu. V některých případech jde o represivní režimy…

Doba čtení: 1 minuta

Už v březnu jsme se na Lupě zmiňovali, že OSN (ITU) chce získat „mezinárodní kontrolu nad Internetem“ a mezitím vše došlo tak daleko, že by k něčemu takovému skutečno mohlo dojít už příští měsíc. 

 Na konferenci v Dubaji (3. až 14. prosince) se ITU (Internationl Telecommunicaitons Union) chystá rozhodnout o způsobech jak „regulovat Internet“. Vše je přitom stále založené na návrzích některých zemí, které mají zájem dostat Internet více pod kontrolu. V některých případech jde o represivní režimy, které tak získají lepší možnosti omezení svobod.

V jiných případech jde o ekonomické zájmy, v rámci kterých by se mohlo dařit „zdanit“ patřičně Internet a zpoplatnit řadu věcí – zejména tak, že by například velké služby jako Google, YouTube, Facebook či Skype odváděly „clo“ za to, že umožňují lidem komunikovat napříč hranicemi.

IAC19

ITU veškeré aktivity dělá za zavřenými dveřmi, informace jsou utajené a účast veřejnosti je vyloučena. Až tolik, že podle některých médií došlo k odstranění možnosti komentovat dokonce i z webu ITU.

Google považuje vše zjevně za hodné vážné – na www.google.com/takeaction/ vyzývá k aktivitám a zveřejnil řadu informací, které mohou lépe osvětlit, co se vlastně děje. Evropská Unie přišla s Návrhem usnesení ve kterém kritizuje možný růst vlivu na Internetem, které by ITU mohlo získat. 

Našli jste v článku chybu?