Hlavní navigace

Google Books může narazit na odpor českých nakladatelů

Jiří Macich ml.

Google si pro chystanou expanzi služby Google Books pomaličku připravuje pevnou půdu pod nohama také v Evropské unii, nicméně některým českým nakladatelům se jeho aktivity příliš nelíbí. Vladimír Pistorius, což je předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů, dokonce podle ČTK označil počínání Googlu za pirátské. Americký internetový kolos se však hájí: Pokud skenujeme knihu, na kterou se vztahují autorská práva, zobrazí se ve vyhledávání pouze krátká ukázka – pokud autor nesouhlasí se…

Google si pro chystanou expanzi služby Google Books pomaličku připravuje pevnou půdu pod nohama také v Evropské unii, nicméně některým českým nakladatelům se jeho aktivity příliš nelíbí. Vladimír Pistorius, což je předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů, dokonce podle ČTK označil počínání Googlu za pirátské. Americký internetový kolos se však hájí: Pokud skenujeme knihu, na kterou se vztahují autorská práva, zobrazí se ve vyhledávání pouze krátká ukázka – pokud autor nesouhlasí se zobrazením většího náhledu.

Vladimír Pistorius si stěžuje, že Google podle tolik medializovaná dohody s některými americkými autory a vydavateli bude moci přes Google Books zpřístupnit i knihy, které nevyšly a neprodávají se ve Spojených státech. Taková praxe ale naprosto odporuje zásadám autorského práva zakotveným v Bernské úmluvě, signované i USA, uvedl předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů. Google se ale brání, že evropské autory to nijak nepoškodí, protože takové digitalizované knihy budou z Google Books dostupné jen v USA, ne globálně. (Finanční noviny)

Našli jste v článku chybu?
10. 9. 2009 0:19
Milos (neregistrovaný)
"..předseda Svazu českých KNIHKUPCŮ a nakladatelů.." zastupuje nejen vydavatele, ale i knihkupce, mysleno asi ty s kamennymi prodejnami. Google je totiz taky v pozici knihkupce, akorat levne "koupi" a levne "proda", coz ty kamenny neumeji. A tak museji mit svaz a predsedu co je bude branit :)
9. 9. 2009 18:01
Jiří Pagáč (neregistrovaný)
Trochu mě mrzí, že se vydavatelé bojí o ten svůj rybník a raději útočí, než aby se domluvili s Googlem a snažili se vytvořit takto nový distribuční kanál (klidně placený). Online přístup do kompletní knihovny všech svazků existujících na této planetě bych uvítal a klidně i platil.