Hlavní navigace

Google Buzz reaguje na kritiku, ochrana soukromí se zvyšuje

16. 2. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Google Buzz čelí od svého spuštění kritice kvůli ochraně soukromí uživatelů. Jako problémové se totiž ukázalo automatické sestavení kontaktů, se kterými by mohl uživatel komunikovat právě přes Google Buzz. Paradoxní je, že Google tuto funkci zpočátku prezentoval jako výhodu, protože prý není nutné nic nastavovat. Google Buzz se jednoduše podívá do historie komunikace v e-mailové službě Gmail a propojí uživatelé, kteří jsou v častém e-mailovém styku. Jenže je po uvedení služby propojoval veřejně…

Google Buzz čelí od svého spuštění kritice kvůli ochraně soukromí uživatelů. Jako problémové se totiž ukázalo automatické sestavení kontaktů, se kterými by mohl uživatel komunikovat právě přes Google Buzz. Paradoxní je, že Google tuto funkci zpočátku prezentoval jako výhodu, protože prý není nutné nic nastavovat. Google Buzz se jednoduše podívá do historie komunikace v e-mailové službě Gmail a propojí uživatelé, kteří jsou v častém e-mailovém styku. Jenže je po uvedení služby propojoval veřejně a v tom mnozí vidí problém. Hypotetické situace: manželka si tak může odvodit, že její manžel si často psal s bývalou přítelkyní. Šéf zjistí, že si zaměstnanec dopisuje s pracovníkem od konkurence atd.

Otázka ochrany soukromí je u sociálních sítí hodně ožehavá a v Googlu už dnes řada lidí vidí orwellovského velkého bratra, takže reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Google zviditelnil volbu pro skrytí followerů na veřejném profilu, vylepšil blokování uživatelů a provedl zřetelnější vyznačení followerů, kteří mají veřejný profil. Dále se v nastavení schránky objevila možnost explicitně veškerou funkcionalitu Buzz zablokovat a z automatického sestavení kontaktů se přechází na model jejich automatického návrhu (uživatel je tedy bude muset odsouhlasit). (Yahoo News, The Official Gmail Blog, PCWorld.com)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).