Hlavní navigace

Google chce problémům s Google Books předcházet i v Evropě

8. 9. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Internetový kolos Google již delší čas plánuje expanzi své služby Google Books pro prohledávání obsahu digitalizovaných knih. Nejdříve ovšem musí vyřešit ožehavou otázku autorských práv. Za přelomovou byla označena loňská dohoda s některými ze zástupců amerických autorů a vydavatelů. Nicméně proti této dohodě mohutně brojí konkurence v čele se společnostmi Microsoft, Yahoo a Amazon a zajímá se o ní i americké ministerstvo spravedlnosti. I přesto Google dál plánuje rozmach své služby a chce si…

Internetový kolos Google již delší čas plánuje expanzi své služby Google Books pro prohledávání obsahu digitalizovaných knih. Nejdříve ovšem musí vyřešit ožehavou otázku autorských práv. Za přelomovou byla označena loňská dohoda s některými ze zástupců amerických autorů a vydavatelů. Nicméně proti této dohodě mohutně brojí konkurence v čele se společnostmi Microsoft, Yahoo a Amazon a zajímá se o ní i americké ministerstvo spravedlnosti. I přesto Google dál plánuje rozmach své služby a chce si připravit pevnou půdu nejen u amerických autorů a vydavatelů, ale i u těch evropských. Ministři průmyslu zemí Evropské unie se letos shodli, že služba Google Books a princip jejího fungování si zaslouží zvýšenou pozornost evropských úřadů.

Rada (EU) vyzvala Evropskou komisi, aby zhodnotila situaci a pokud to bude zapotřebí, také navrhla kroky na ochranu práv evropských autorů, uvedl letos na jaře Vladimír Tošovský, ministr průmyslu a obchodu. Google nyní během jednání se zástupci Evropské komise oznámil, že chce předejít jakýmkoliv sporům a vyčlení dva styčné pracovníky, kteří budou mít na starost ožehavé otázky kolem Google Books přímo zde v Evropě. Jeden z těchto zástupců bude mít na starost komunikaci s autory a druhý pak s vydavateli. Hlavně se mají věnovat otázce autorských práv, obavám z jejich porušování a samozřejmě i eventuálním stížnostem. (Finanční noviny)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.