Hlavní navigace

Google chce Waze, za 1,3 miliardy dolarů

Daniel Dočekal

Apple (za 500 milionů dolarů), možná ale také Facebook (za jednu miliardu). A teď už prý i Google, za 1,3 miliardy dolarů. Měsíce spekulací o tom, kdo koupí izraelský startup Waze.

Podle The Globes chce Google koupit izraelský startup Waze za 1,3 miliardy dolarů. Což by nejenom znamenalo nejspíš jednu z nejdražších akvizici v historii Googlu, ale také by to znamenalo, že by se Googlu možná  mohlo podařit zamezit koupi Waze Facebookem.

O snaze Googlu koupit Waze se už psalo (Google chce raději sám koupit Waze, než je nechat Facebooku), stejně jako o tom, že Facebook brzy převezme Waze. Stále se ale nic konkrétního neudálo a nejčastějším citovaným důvodem neúspěchu akvizice je cena. S nabídkou 1,3 miliardy dolarů, tedy prakticky o třetinu více než od Facebooku, by Google měl větší šanci na úspěch.

Otázkou samozřejmě zůstává, jestli v článku Facebook kupující Waze? Možná byste se měli začít obávat můžeme pouze nahradit slovo „Facebook“ slovem „Google“ – v případě Googlu je totiž situace jiná. 

Content

Má mapový software, má data uživatelů, má lokační informace, má bohatá data z Map Google, má dokonce i určité informace o provozu a dopravě. A má mobilní ekosystém, který Waze potřebuje ke své existenci.

Koupě Waze tak může vypadat jako snaha „přeplatit“ Facebook z jediného důvodu, aby se nedostal právě k technologiím, které by mohly posílit jeho pozici v mapovém a navigačním světě. 

Našli jste v článku chybu?
10. 6. 2013 17:49

to by mne zajímalo, proč je waze startup? Už funguje spoustu let, nastartováno má dávno.. jen proto, že ho dosud nikdo nekoupil?

Osobně jsem rád, že waze nekoupí FB, google je podle mne to menší zlo.. FB si se soukromím starosti nedělá, přesně podle hesla soukromí neexistuje.

Google dá obvykle aspoň možnost opt-out.. u FB taková možnost existuje jen teoreticky a obvykle nefunguje.