Hlavní navigace

Google Chrome 17 a Mozilla Firefox 10 přinesou sympatické novinky

11. 1. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

K dispozici jsou nové betaverze prohlížečů Google Chrome 17 a Mozilla Firefox 10. Pojďme se blíže podívat, co si pro uživatele jejich tvůrci připravili. Ke slovu se dostane i tažení proti Internet Exploreru 6.

Google Chrome 17 bude rychlejší a bezpečnější

Betaverze prohlížeče Google Chrome 17 nabízí k otestování dvě poměrně zajímavé novinky, které mají zvýšit rychlost prohlížeče a posílit ochranu uživatele. První z tandemu novinek je prerendering, kdy si bude prohlížeč dopředu načítat stránky, aby je posléze mohl uživateli naservírovat bez čekání na jejich načtení. Jak to bude zhruba fungovat?

Adresní řádek Omnibox se stává opět o něco chytřejším. Prohlížeč bude monitorovat ruční zadávání webové adresy a tipovat stránky, které by mohl chtít uživatel nyní navštívit. Ty si bude během formulování adresy Google Chrome načítat dopředu. Pokud se uživatel skutečně rozhodne danou stránku navštívit, nebude už muset čekat na její načtení. 

Druhou novinkou je ochrana před stahováním nebezpečných souborů. Mluví se o ní již téměř rok, ale objevuje se teprve nyní v Google Chrome 17. Podobně jako prohlížeč blokuje přístup na nebezpečné a podvodné stránky na základě průběžně aktualizované černé listiny, tak nyní bude varovat před stažením potenciálně škodlivých souborů z podezřelých zdrojů.

Je vhodné zdůraznit, že nejde o funkci suplující činnost antiviru. Kontrolu stažených souborů antivirovým programem nová funkce určitě nenahradí. Sám Google nabádá, aby uživatelé na novou funkci přehnaně nespoléhali a dál surfovali a stahovali s rozumem a dodržovali elementární pravidla počítačové bezpečnosti.

Mozilla Firefox 10 nabídne prodlouženou podporu

Mozilla se nakonec rozhodla vyjít vstříc uživatelům, kteří chtějí nebo potřebují setrvat u jedné verze prohlížeče delší dobu a očekávají k tomu i náležitou podporu ze strany výrobce. Loni jsme byli svědky rapidního zrychlení vývoje Firefoxu, kdy nová major verze vychází s rozestupy maximálně několika týdnů. S vydáním nové major verze automaticky končí podpora verze předešlé.

To je praxe, která se příliš nelíbila ve firemním sektoru. Prapůvodně Mozilla reagovala tak, že prioritní jsou pro ní koncoví uživatelé, kteří oceňují rychlejší přísun novinek. Nakonec se Mozilla odhodlala ke kompromisu. Jednou za čas vybere verzi prohlížeče, ke které následně nabídne prodlouženou podporu.

První bude Firefox 10. Funkčně se verze s prodlouženou podporou nebude lišit. Podpora však bude poskytována i dlouhou dobu po vydání novějších major verzí. Uživatelé mohou počítat s průběžnými bezpečnostními aktualizacemi, jako byli zvyklí do Firefoxu 3.6. Jeho podpora by mimochodem měla skončit dvanáct týdnů po vydání Firefoxu 10. Pokud vše půjde podle plánu, ostrý Firefox 10 vyjde koncem ledna.

Hlavní novinkou je revidovaný přístup k rozšířením. Nyní prohlížeč bude rozšíření automaticky považovat za kompatibilní i po přechodu na novou major verzi. Nehrozí tedy nedostupnost oblíbeného rozšíření a nebude nutné obcházet kontrolu verze prohlížeče. Vývojáři rozšíření si však i nyní budou moci striktně vymezit podporu pro konkrétní verzi prohlížeče. Více viz Mozilla Developer Network.

Tiché aktualizace dostávají ve Firefoxu jasnější obrysy

Ve vývojové verzi prohlížeče Mozilla Firefox se objevila již dříve avizovaná podpora tzv. tichých aktualizací, kdy kompletní kontrolu nad stahováním a instalováním aktualizací přebírá prohlížeč, resp. služba Mozilla Maintenance Service. S ní se bude Mozilla Firefox v dohledné době schopen aktualizovat podobně dynamicky jako Google Chrome.

Ne každému se ale tato ztráta kontroly nad aktualizačním procesem prohlížeče musí líbit. Instalace a spuštění služby Mozilla Maintenance Service tak půjde zrušit v rámci volitelné instalace. V prohlížeči se tiché aktualizace dají vypnout zatím jen přes about:config (parametr app.update.ser­vice.enabled), ale to je pouze provizorní stav. V budoucnu pravděpodobně bude daná volba lépe dostupná přímo v nastavení prohlížeče.

Internet Explorer čeká plošný automatický upgrade

Microsoft chce uživatele svého prohlížeče Internet Explorer houfně převádět na nejnovější dostupnou verzi. Pilotní program spouští nyní v lednu pro uživatele z Austrálie a Brazílie. Těm bude průběžně instalována nejnovější dostupná verze prohlížeče. Uživatelé Windows Vista a Windows 7 získají Internet Explorer 9, uživatelé Windows XP pak Internet Explorer 8.

Cílem je oslabit pozice zastaralých prohlížečů Internet Explorer 6 a Internet Explorer 7. Microsoft v pozdějších verzích slibuje více funkcí pro koncové uživatele, výrazně lepší podporu webových standardů a nezanedbatelné navýšení výkonu.

Microsoft striktně odmítl, že se do tohoto procesu pouští, aby uživatelům přednastavil svůj Bing jako domovskou stránku nebo výchozí vyhledávač. I když se prohlížeč aktualizuje automaticky, zachová nastavení předešlé verze včetně domovské stránky a výchozí stránky.

Upgrade samozřejmě není povinný. Uživatelé, kteří Internet Explorer 8 či Internet Explorer 9 nabízený Windows Update již v minulosti odmítli, jsou vyřazeni z procesu hromadného automatického upgradu. Microsoft také nabízí nástroje pro blokování automatického upgradu prohlížeče (pro Internet Explorer 8 a pro Internet Explorer 9)

Microsoft se rozloučil s Internet Explorerem 6, ale poněkud předčasně

Loni v březnu Microsoft odstartoval kampaň, jejímž cílem bylo a je srazit tržní podíl vysoce zastaralého prohlížeče Internet Explorer 6 pod jedno procento. Teď Microsoft slaví dosažení tohoto cíle. Bohužel to není tak optimistické. Podíl Internet Exploreru 6 klesl podle Net Applications pod jedno procento jen ve Spojených státech.

ICTZ23

V prosinci 2011 podle stejného zdroje Internet Explorer 6 ukusoval z globálního tržního koláče 7,33 procenta. Meziročně si tedy sice pohoršil o 6,22 procentního bodu, ale pořád obsazuje na trhu více než čtyřikrát vyšší podíl než má Opera v součtu všech jejích verzí. Poráží také Safari, Maxthon a další podstatně modernější prohlížeče.

Vývoj tržního podílu lze sledovat na webu ie6countdown.com, který je součástí kampaně Microsoftu na oslabování pozic přes deset let starého prohlížeče. Podle tohoto zdroje se Česká republika řadí mezi země, kde se již povedlo snížit podíl Internet Exploreru 6 pod jedno procento. Mezi země, kterou jsou na tom obdobně, patří Spojené státy, Portugalsko, Švédsko, Dánsko, Norsko, Finsko, Ukrajina, Rakousko, Polsko, Mexiko a Filipíny.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.