Hlavní navigace

Google Cloud Platforma: Google Apps, Marketplace, Android a App Engine

30. 6. 2011
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Google Cloud
Po cloudové nabídce Amazonu a Microsoftu je čas představit si řešení společnosti Google. Do široka rozkročená platforma je zaměřená především na řešení problémů firem.

Vývoj v mnoha oborech směřuje k větší centralizaci nabídky služeb od velkých poskytovatelů. Nikoho dnes nepřekvapí, že kabelový operátor nabízí kromě televizních i telefonní a internetové služby. O poskytování infrastrukturních a IT služeb se zajímají i telekomunikační operátoři a mnohé velké firmy, které těží ze svého know-how a sdílí se zákazníky vytvořenou infrastrukturu v podobě datacenter a škálovatelných aplikací.

Zatímco celosvětově je koncept cloud computingu již stabilním základem IT (například Google Apps využívá více než tři milióny firem a tři tisíce nových se registruje každý den), v mnoha firmách v České republice stojíme teprve na začátku. Cloud computing své první české klienty už má, jsou jimi hlavně firmy, které se dlouhodobě orientují na poskytování služeb na internetu. Naproti tomu většina firem mimo technologické obory o fungování a výhodách cloudu zatím mnoho neví.

Jak může tedy firma z cloudu těžit a co jí přinese? Zejména pro malé a střední firmy, které hledají snadná a finančně dostupná řešení je zajímavá cesta tzv. veřejného cloudu. Cloud firmám nabízí více produktivní a nákladově efektivní řešení v podobě správy, sdílení, zabezpečení interních dokumentů nebo efektivní firemní komunikace a prezentace. Jedná se o velmi pohodlný a úspornější přístup k práci s počítačem, kdy jsou všechny aplikace, služby a data (soubory a složky) uloženy online a provozovány a spravovány na serverech třetích stran. Podnikatelé a firmy tak mají pohodlný a bezproblémový přístup ke svým souborům a informacím kdykoliv a odkudkoliv, kde je internetové připojení (např. již zmíněné Google Apps).

Vize 100% webové firmy

Online kancelářské aplikace tvoří pouze jednu část skládanky takzvané cloud platformy. Pod cloudovou platformou si firmy mohou představit hluboce integrovaný systém, který kromě aplikací tvoří hlavně zázemí pro jejich správu, rozhraní pro tvorbu nových aplikací i možnost “napojit” do systému aplikace třetích stran. Na straně klientů se pak platforma prezentuje prostřednictvím aplikačních rozhraní, které ji zpřístupňují pro všechny aktuální formáty zařízení, ať už mluvíme o prohlížeči Chrome na stolních počítačích, Androidu na mobilech, nebo cloudovém operačním systému Chrome OS.

Vizí poskytovatelů cloudových platforem je podpořit vznik a usnadnit práci firmám, které ke svému provozu potřebují pouze internet. Hlavní výhodou cloud platformy je jednoduchost, jak pro uživatele, tak pro správce ICT, protože dojde ke snížení komplexity celé IT infrastruktury. Pro správcům firemních IT systémů také odpadá nutnost nakupovat a udržovat servery a řešit jejich kompatibilitu, instalace a licence klientského softwaru. Ten ve výsledku bude stačit jeden – webový prohlížeč.

V současné době jsou základem této cloudové platformy Google  tři prvky:

  • Základní služby – Google Apps
  • Vlastní aplikace – Google App Engine
  • Aplikace třetích stran – Google Apps Marketplace

Pro přístup k datům a práci s aplikacemi jsou dostupné tyto vstupní body:

  • webový prohlížeč – Chrome
  • mobilní operační systém – Android
  • cloudově orientovaný operační systém – Chrome OS
Google Cloud Platforma

Google Cloud Platforma

Pro firmy, které využívají cloudovou platformu od Googlu jsou výhodou i tzv. otevřená aplikační rozhraní (API), která jim umožňují hlubokou integraci mezi všemi částmi skládanky. Mohou na jejich základě vytvářet další aplikace, které spolu úzce komunikují. Díky API firma také může provést integraci se stávajícími systémy, které již používá.

Jednotlivé části skládanky

Přestože platforma Google nabízí komplexní řešení IT služeb, v reálném životě řeší firmy často pouze dílčí problémy a nemusí mít ambice stát se ryze “cloudovou” firmou. Díky škálovatelnosti a otevřenosti platformy není problémem využít pouze části “skládanky” cloudových služeb. Podívejme se na to, jaké úrovně složitosti IT řešení platforma Google předpokládá a pro jaké firmy se hodí.

Pro pokrytí základních IT potřeb firmy jsou ideální Google Apps, což je kolekce aplikací, které běží na vlastní doméně firmy a které původně vycházejí z veřejných služeb, ačkoliv pro potřeby firemního využití jsou mírně upraveny. Jedná se o Gmail, Kalendář, Dokumenty Google, Skupiny, Weby Google nebo Video, tedy kancelářský balík se základními aplikacemi pro provoz, vedení a správu firmy.

Firmy, kterým základní balík aplikací nestačí, mohou využít nadstavbu v podobě Google Apps Marketplace. Je to otevřené prostředí pro směnu specializovaných aplikací vyvíjených třetími stranami. Marketplace nabízí cloudové aplikace, které využívají zmíněných aplikačních rozhraní pro jejich propojení s daty a prvky nacházejícími se v Google Apps. V současné době se v Marketplace nachází přes 300 aplikací všech kategorií – například CRM, projektové řízení, marketing, finance nebo document management. V dnešní době již škála těchto aplikací dokáže pokrýt velmi různorodé potřeby firem a nahradit většinu tradičních lokálních aplikací.

Využití těchto nadstavbových aplikací pro uživatele znamená, že neduplikují informace na více místech, ale stejná data jsou dostupná z různých aplikací. Typicky jde například o propojení s kalendářem nebo dokumenty. “Instalace” aplikace je navíc pro uživatele (potažmo administrátora) záležitostí na několik kliků. Pro tvůrce aplikací to pak znamená, že své stávající aplikace může obohatit právě o tuto integraci a nabízet je uživatelům Google Apps.

Firma nebo podnikatel, který se zabývá vývojem a hostováním vlastních aplikací může využít tzv. Google App Engine. Díky němu lze interně vytvořit aplikace, které poběží na stejné infrastruktuře a doplní funkcionalitu balíku Google Apps. Aplikace lze také prostřednictvím Marketplace dál prodávat. Z pohledu vývoje a provozu je hlavní výhodou App Enginu škálování zdrojů podle skutečného využití a tomu odpovídající platby. Nenáročné aplikace lze dokonce provozovat zcela zdarma. Opět zde není potřeba spravovat server – stačí jen nahrát aplikaci a pak už je připravena k distribuci uživatelům.

Přístup z různých zařízení

Jedna z charakteristik cloudu je přesun primárních dat na internet a jejich čtení z různých zařízení. Nejčastějším přístupovým bodem je stále klasický operační systém (Windows, Linux, Mac OS) s libovolným webovým prohlížečem. Při využití prohlížeče Chrome získáte – vedle rychlého, bezpečného a jednoduchého programu – také systém s mnoha doplňky v podobě rozšíření (Chrome Extensions) nebo aplikací (Web Apps). Kromě rozšiřování možností prohlížeče samotného mohou tyto doplňky usnadňovat práci s cloudovými aplikacemi, s nimiž jsou propojeny pomocí API. Předností Chrome je také synchronizace. Všechna data s ním spojená (záložky, formuláře, doplňky, aplikace, motivy, hesla) lze díky cloudu synchronizovat. Lze tak mít stejné prostředí kdekoliv.

Na trend chytrých mobilních telefonů a tabletů reaguje operační systém Android. Tento systém je v základu postaven na obousměrné synchronizaci dat s platformou cloudu – Google Apps, odkud lze zařízení i vzdáleně spravovat (mazat data, zamykat, zjistit umístění přístroje, měnit PIN apod.). Díky své otevřenosti Android OS dovoluje firmám vytvářet aplikace, určené například výhradně pro interní účely a vzhledem k široké nabídce hardwarových typů přístrojů si mohou firmy vybrat takový, který nejlépe vyhovuje jejich finančním i funkčním požadavkům.

V poslední době je nejdiskutovanější cestou přístupu k datům cloudově orientovaný operační systém (Cloud-Oriented Operating Systems), v případě Googlu je to Chrome OS. Jedná se o logické vyústění vývoje, které reflektuje chování uživatele. Ten dnes tráví většinu času u počítače v prohlížeči. Proč mu tedy nenabídnout rychlý, jednoduchý a bezpečný prostředek? Hlavní přidanou hodnotou Chrome OS je právě úplné odstínění od stávajících operačních systémů. Jedná se o zcela nový systém, který mění přístup ve prospěch jednoduchosti, rychlosti a bezpečnosti – není třeba nic instalovat ani aktualizovat, nebo se starat o zabezpečení ve formě antivirů nebo firewallů. K jeho plnému využití je však pro firmu nutné mít veškeré aplikace a data v cloudu. Pro aplikace, které zatím nemají své cloudové protějšky, lze použít virtualizační platformu Citrix Receiver a používat tak i klasický software typu Photoshop nebo AutoCAD.

ebf - partner 1

Závěr

Vyplatí se firmám investovat do přechodu na cloudové řešení? Stačí využít jen některé jeho výhody anebo na něm postavit celý firemní IT systém? Otázek kolem přechodu firem do cloudu je mnoho, ale jako u všech podnikatelských rozhodnutí platí, že důležitá je kalkulace nákladů a výnosů a zvážení výhod, které nový způsob fungování firemního IT přinese. Podle expertů je cloud technologií budoucnosti a dříve či později bude IT infrastruktura většiny firem řešena tímto způsobem.

Google v tomto směru nabízí ucelenou cloudovou platformu, která dokáže pokrýt potřeby všech typů a velikostí firem. Výhodou je otevřenost a volnost platformy a to ve dvojím pohledu. Za prvé je to možnost vytvářet a prodávat vlastní aplikace, které jsou ušité na míru dané firmě, nikdo není nucen do předem daných šablon. Za druhé je to zaručená volnost k odchodu z platformy, včetně migrace dat. Cloud computing po celém světě využívá několik miliónů firem, kterým umožnil zvýšit efektivitu a produktivitu. Pokud i vy přemýšlíte nad přechodem do cloudu, k ulehčení vašeho rozhodování vám v následujících článcích blíže představíme jednotlivé části cloudové skládanky od Google z pohledu její využitelnosti pro firmy.

Seriál: Cloud Computing

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Spoluzakladatel a Solution Architect ve firmě AppSatori, která se zaměřuje na Google technologie a jejich využití ve firmách. Podílí se na aktivitách Google User Group  a nejen o novinkách z oboru píše na twitteru jako @codeas.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).