Hlavní navigace

Google Cloud Print: snadný tisk z mobilu, tabletu i počítače na libovolné tiskárně

5. 11. 2013
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

Za poslední rok služba Google Cloud Print hodně vyzrála. Nyní představuje zřejmě nejjednodušší řešení tisku z mobilních zařízení s Androidem. Pro Google má strategický význam.

Službě Google Cloud Print jsme se zde na Lupě podrobně věnovali loni v říjnu. Od té doby se Google Cloud Print od experimentálního projektu více přiblížil k pozici strategicky významné služby, přestože stále zůstává ve stádiu betaverze. Stává se univerzálním tiskovým řešením pro Android. S Google Apps má postupně více a více pronikat do korporátního sektoru.

Google Cloud Print funguje velmi jednoduše. Tiskárna obdrží povel a data k tisku přes Internet. Pokud je právě využívána nebo není dostupná, tisková úloha se zařadí do fronty a realizuje se při nejbližší příležitosti. Podpora služby je běžnou součástí výbavy většiny samostatně funkčních tiskáren s vlastní síťovou konektivitou i tiskovým serverem.

Někdy se na první pohled nezřetelná podpora služby Google Cloud Print skrývá ve webové administraci tiskárny.

Již několikátým rokem se k podpoře služby hlásí přední výrobci tiskáren jako je Canon, Epson, Hewlett-Packard, Samsung či Kodak. Google má na svém webu seznam kompatibilních tiskáren, ale ani zdaleka není kompletní. Podpora služby Google Cloud Print je podstatně širší. Do některých tiskáren ji například doplňuje novější firmware.

Google Cloud Print podporuje také klasické tiskárny připojované k osobnímu počítači prostřednictvím USB či LPT. Komunikaci mezi tiskárnou a službou obstarává webový prohlížeč Google Chrome. Nemusí však být nastaven jako výchozí prohlížeč, natož spuštěn. Postačí jeho přítomnost.

Prostřednictvím prohlížeče Google Chrome lze ke službě Google Cloud Print připojit i starší tiskárny pro USB či LPT.

Pak lze se službou Google Cloud Print propojit libovolnou řádně nainstalovanou tiskárnu, tedy vč. tiskáren sdílených v síti. Je přitom jedno, jestli jde o USB či LPT tiskárny připojené k jinému počítači v síti, nebo samostatnou síťovou tiskárnu (která třeba Google Cloud Print přímo nepodporuje). Rovněž lze připojit tiskárny virtuální, které v systému vytváří a používají různé internetové faxové služby, některé konvertory formátů dokumentů a podobně.

Tiskárny se sdružují pod Google Account, který zároveň funguje i jako autentizační systém pro realizaci tisku a sdílení tiskárny s dalšími uživateli. Možnost zneužití je minimální oproti službám, které tiskárnám přidělují e-mailovou adresu. Google Account navíc volitelně podporuje dvoustupňové ověření identity.

Tištěná data mezi zařízeními přes Internet proudí v šifrované podobě. Google deklaruje, že je na svých serverech ponechává uložená jen krátce, dokud nedojde ke zdárnému vytištění. Dále se archivuje jen historie tisku, která již ale neobsahuje tištěná data a správce tiskárny ji může kdykoliv promazat.

Univerzální tiskové řešení pro Android

Google Cloud Print se pomalu, ale jistě stává universálním řešením pro tisk ze zařízení se systémem Android. S příchodem jeho zatím nejnovější verze 4.4 s kódovým jménem KitKat je API služby Google Cloud Print již rovnou součástí systému, aby vývojáři aplikací třetích stran mohli jednoduše zapracovávat tiskové funkce.

Letos na jaře vyšla samostatná oficiální aplikace Google Cloud Print pro Android 2.3.3 a vyšší, která umožňuje tisk e-mailů, dokumentů, fotografií a dalšího obsahu z nejrůznějších aplikací díky systémové funkci pro sdílení obsahu. Stačí tedy stisknout tlačítko Share (Sdílet) a z dostupných služeb, resp. aplikací, si vybrat právě Google Cloud Print.

Díky aplikaci služby Google Cloud Print pro Android lze snadno tisknout prostřednictvím  funkce pro sdílení obsahu.

Podobnou funkcionalitu dříve nabízely pouze aplikace od nezávislých autorů, kteří sáhli po otevřeném API služby. Problém byl v tom, že neoficiální aplikace nefungují vždy spolehlivě (bohužel včetně těch zpoplatněných) anebo jsou zbytečně překomplikované. Google uvolnil zdarma jednoduchou, ale účelnou aplikaci, která „prostě funguje“.

Možnost tisku z mobilního zařízení se systém Android si velmi pravděpodobně nenajde uplatnění u všech uživatelů, ovšem podporu tisku platforma Android obecně potřebuje. Zejména kvůli svému boomu na poli tabletů, které dnes nezřídka alternují za klasické přenosné počítače nejen ve spotřebitelském sektoru, ale i v tom korporátním.

Analytici ze společnosti Gartner odhadují, že v roce 2014 se prodá již jen o cca 13 milionů tabletů méně než klasických přenosných i stolních počítačů dohromady. Android přitom na trhu tabletů přebírá žezlo. Podle údajů analytické společnosti IDC ve druhém čtvrtletí 2013 byl Android zastoupen na 62,6 % nově prodávaných tabletů. To je meziroční nárůst o 24,6 procentních bodu.

Navíc úlohu tabletů do značné míry plní i chytré mobily s displejem o úhlopříčce okolo pěti palců, kde Android vládne trhu ještě pevnější rukou. Právě s rostoucí úhlopříčkou displejů chytrých mobilů se pozvolna začíná prosazovat jako samostatný typ zařízení tzv. phablet. Hybrid mezi mobilem a tabletem, tedy menší tablet s telefonními funkcemi.

Phablet je typem zařízení, které z hlediska přenositelnosti a telekomunikace má mít blíže k mobilu, ale pro konzumaci obsahu či produktivní činnost naopak má více připomínat tablet. První vlaštovky se objevují na trhu již několik let, ale analytici očekávají v následujících letech výrazný růst poptávky i nabídky. Nepůjde prý již o exotická zařízení. Naopak.

Podle některých analytiků a komentátorů má být phablet manažerským zařízením nové generace. S Androidem se pro tento nový segment trhu počítá jako s platformou číslo jedna, což při jeho tržním podílu na poli chytrých mobilů a tabletů určitě není překvapivé. Zvlášť, když se Apple a Microsoft zatím drží stranou.

Lepší než aplikace výrobců tiskáren?

Vzhledem k výše uvedenému je logické, že Google pracuje na universálním tiskovém řešení pro zařízení se systémem Android. Výrobci tiskáren sice nabízejí vlastní aplikace, ale Google Cloud Print je má trumfnout kompatibilitou. Každá značka tiskáren nabízí vlastní proprietární aplikaci. Někdy jsou dokonce potřeba i různé aplikace pro tiskárny z různých modelových řad od jednoho výrobce.

Pro domácnosti to není až tak palčivý problém, ale třeba pro firmy s větším množstvím tiskáren již ano, pokud chtějí zaměstnancům umožnit snadný tisk např. z tabletů. Aplikace od výrobců tiskáren navíc často sází na přímou komunikaci s tiskárnou přes Bluetooth či nověji prostřednictvím NFC, což může být pro některá zařízení konec nadějí na tisk.

Výhodu lze sice spatřovat v tom, že tištěná data neproudí „oklikou“ přes Internet, ale podpora zmíněných bezdrátových technologií zdaleka není samozřejmostí. Například low-cost tablety, které se velkou měrou podílejí na vzestupu Androidu na tabletové scéně, stále často Bluetooth nepodporují, natož pak NFC.

To pro změnu může být problém zase pro spotřebitelský sektor, kde se často více hledí na cenu tabletu než na jeho výbavu. Ostatně podle toho vypadá i nabídka na trhu. Tablety jsou sice cenově stále dostupnější, ale výbava právě těch levných modelů bývá chabá. Chytré mobily jsou na tom s podporou bezdrátových technologií o poznání lépe, ale od střední třídy níže ještě pořád není NFC běžnou záležitostí.

Google Cloud Print komunikuje s tiskárnami přes Internet, takže postačí podpora Wi-Fi, která je pro chytré mobily i tablety ve všech cenových patrech samozřejmostí. Také stále ještě nelze zapomínat na klasické tiskárny bez vlastní síťové konektivity a vestavěného tiskového serveru. Google Cloud Print podporuje i tyto starší typy tiskáren, což je pro službu plus.

Prodejnost modernějších tiskáren nenasvědčuje tomu, že by probíhal masivní exodus uživatelů od tiskáren závislých na spolupráci s počítačem. Je to spíše pozvolný proces závislý na tom, jak starší typy tiskáren dosluhují. Důvody lze hledat i v ekonomicky nelehké době, kdy si mnohé domácnosti a firmy nemohou dovolit nebo nechtějí měnit zařízení, která stále ještě slouží svému účelu.  

Google Cloud Print na PC

Jednou z posledních inovací služby Google Cloud Print je stejnojmenný nástroj pro Windows XP a vyšší, který v systému vytvoří virtuální tiskárnu. Díky ní lze pak z libovolného relevantního programu tisknout přes jakoukoliv tiskárnu připojenou ke službě Google Cloud Print. Stačí si v běžném tiskovém dialogovém okně zvolit novou virtuální tiskárnu, kterou je samozřejmě možné nastavit rovnou jako výchozí.

Tzv. ovladač Google Cloud Print pro Windows XP a vyšší umožní tisk prostřednictvím zmíněné služby z libovolné aplikace.

Zmíněný nástroj lze stáhnout jen prostřednictvím prohlížeče Google Chrome, jehož přítomnost je v systému nezbytností. Opět ale nemusí být nastaven jako výchozí, ale i tak se při tisku přes virtuální tiskárnu právě v prohlížeči Google Chrome zobrazuje nabídka dostupných tiskáren spolu s detailnějším nastavením tisku, které je tedy řešeno webovou aplikací.

Vedle počtu kopií si lze nastavit formát papíru, rozlišení tisku, barevný či černobílý tisk, tisk na výšku či na šířku, oboustranný tisk a kompletování tištěných materiálů. V pokročilém nastavení jsou pak v závislosti na typu a funkcích tiskárny dostupné desítky dalších voleb, ale většina uživatelů si zřejmě vystačí s těmi základními.

Nastavení tisku z PC přes Google Cloud Print je řešeno formou webové aplikace běžící v prohlížeči Google Chrome.

Pro OS X, tedy druhou tržně nejvýznamnější platformu klasických počítačů, zatím Google vlastní podobný nástroj nevyvinul, ale na výběr jsou i řešení třetích stran. Nástroje třetí stran jsou k dispozici i pro různé další desktopové i mobilní platformy. Několik jich Google propaguje na webu služby, ale dohledat se dají i další více či méně zdařilé.

Přenosné počítače Chromebook a zatím jediný stolní počítač Chromebox se systémem Chrome OS jinou možnost tisku než přes Google Cloud Print momentálně nepodporují. Google se tak vyhnul řešení otázky kompatibility s různými tiskárnami, protože jeho Chrome OS technologicky vylučuje uživatelskou instalaci ovladačů k hardwaru (i kdyby je výrobci byli ochotní připravit).

Tisknout přes Google Cloud Print však mohou díky dostupnému API také jednotlivé desktopové, mobilní a webové aplikace. Nemusí jít o systémovou záležitost. Například prohlížeč Google Chrome již delší dobu na všech podporovaných desktopových platformách umožňuje tisk webových stránek přes službu Google Cloud Print nebo jejich uložení do úložiště Google Drive.

Právě mobilní aplikace Google Drive od loňského roku podporuje tisk přes službu Google Cloud Print rovnou z mobilního zařízení bez nutnosti instalovat samostatnou aplikaci služby. Dále je Google Cloud Print jednou z možností tisku ve webových kancelářských aplikacích ze sady Google Docs, která je dnes úzce provázána se službou Google Drive.

Očekávaná synergie s Google Apps

Z předchozích odstavců je zřejmé, jak podpora služby Google Cloud Print prostupuje dalšími službami a produkty, za kterými Google stojí. Do budoucna lze počítat s ještě těsnější spoluprací mezi hostovaným balíčkem služeb Google Apps pro firmy a službou Google Cloud Print. Přestože již dnes spolupráce mezi oběma produkty má své klady, ještě je na čem pracovat.

Administrátoři Google Apps sice mohou jednodušeji spravovat sdílení tiskáren, ale chybí funkce pro správu tisku, které jsou ve firemním sektoru žádoucí. Včetně těch elementárních jako je vynucení ekonomičtějšího černobílého anebo duplexního tisku díky přednastavenému pravidlu pro konkrétní uživatele či uživatelské skupiny.

CIF - osobnosti

Právě v oblasti správy tisku lze očekávat další vývoj služby Google Cloud Print, která stále zůstává betaverzí.  Nicméně pro firemní použití zejména v kombinaci s Google Apps může mít v budoucnu nemalý potenciál. Google se navíc netají ambicemi tyto služby ještě doplnit zařízeními s Chrome OS. Příliš odvážné? Zatím asi ano, ale uvidíme časem.

Každopádně samotná služba Google Cloud Print opravdu za poslední rok urazila velký kus cesty. Jako doplňkové řešení pro konkrétní situace je velmi zajímavá již dnes. Konkrétně pro tisk na dálku, tisk z mobilního zařízení či webových aplikací. Ekvivalentní služba či technologie se stejně širokou kompatibilitou s různými platformami a různými tiskárnami dnes neexistuje.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).