Hlavní navigace

Google Docs s přepracovaným sdílením dokumentů a tabulek

25. 6. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Webová kancelářská sada Google Docs přichází s přepracovaným řešením pro online sdílení dokumentů a tabulek. Někteří uživatelé si dříve stěžovali, že možností sdílení byly zbytečně komplikované, takže se jim zřejmě nyní Google snaží vyhovět zjednodušením. Pod tlačítkem Sdílet se teď nachází nový dialog, v němž lze ověřit nastavení sdílení a eventuálně jej změnit dle potřeby. Tento jednotný dialog nahrazuje dosavadní volby rozdělené na tři různé karty. Aktuální nastavení sdílení je nově vždy…

Webová kancelářská sada Google Docs přichází s přepracovaným řešením pro online sdílení dokumentů a tabulek. Někteří uživatelé si dříve stěžovali, že možností sdílení byly zbytečně komplikované, takže se jim zřejmě nyní Google snaží vyhovět zjednodušením. Pod tlačítkem Sdílet se teď nachází nový dialog, v němž lze ověřit nastavení sdílení a eventuálně jej změnit dle potřeby. Tento jednotný dialog nahrazuje dosavadní volby rozdělené na tři různé karty. Aktuální nastavení sdílení je nově vždy uvedeno v záhlaví Google Docs vedle loga služby, odkud se dá také jednoduše toto nastavení upravit.

Google Docs v současnosti umožňuje sdílet dokumenty s kýmkoliv na Internetu nebo jen s uživateli, kteří znají přímý odkaz. Výhodou je, že v tomto případě není u přistupujících uživatelů vyžadován účet u Googlu. Podobnou možnost sdílení, ovšem tentokrát v případě videí, nabídl nedávno server YouTube. Dále lze sdílení dokumentu omezit jen na uživatele z domény (v rámci Google Apps, tedy například na zaměstnance firmy) nebo uživatele z domény, kteří opět znají přesný odkaz. Novinkou je možnost změny odkazu u dokumentů či tabulek, k nimž je přístup omezen touto formou. Nadále je samozřejmě možné přizvat uživatele jmenovitě. Ne všem uživatelům ještě tyto nové možnosti sdílení nabíhají, takže se nelekejte, pokud nic z popisovaného zatím nemáte k dispozici. (The Official Google Docs Blog)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).