Hlavní navigace

Google nabídne šifrování e-mailů pomocí algoritmu PGP

4. 6. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Umožnit ho má rozšíření s názvem End-to-End pro internetový prohlížeč Chrome. Google zatím uvolnil zdrojový kód pro testování.

polovina e-mailů posílaných mezi účty na Gmailu a dalšími e-mailovými službami není šifrovaná. U některých domén je ale jejich množství výrazně nižší. Například podíl zašifrovaných zpráv posílaných mezi e-mailovými schránkami na Gmailu a Seznamu nedosahuje ani jednoho procenta (kompletní údaje o množství e-mailů zašifrovaných při přenosu pomocí protokolu TLS jsou k dispozici zde)

Google chce podíl šifrovaných e-mailů zvýšit, a proto se rozhodl přijít s rozšířením pro prohlížeč Chrome. 

Ikona rozšíření End-to-End.

Ikona rozšíření End-to-End.

Rozšíření s názvem End-to-End je založené na šifrovacím algoritmu Pretty Good Privacy (PGP) a používá nově vyvinutou šifrovací knihovnu na bázi JavaScriptu.

MKT nástroje 2 tip

End-to-End umožňuje kromě šifrování zpráv pochopitelně i jejich dešifrování. Podporuje také digitální podpisy.

Firma sice zveřejnila zdrojový kód rozšíření, ale zároveň upozornila, že se zatím jedná o testovací alfa verzi a nenajdete ji tedy v Chrome Web Store. Před ostrým nasazením je nutné totiž ještě vychytat případné nedostatky či chyby. S tím by měla pomoci internetová komunita. V Googlu chtějí docílit toho, aby pomocí rozšíření bylo možné šifrovat e-maily v prohlížeči bez ohledu na poskytovatele e-mailové schránky.

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.