Hlavní navigace

Vyhledávač Google nasadil nový systém indexování

11. 6. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vyhledávač Google od tohoto týdne využívá nový systém indexování webových stránek. Jmenuje se Caffeine a má zohlednit všeobecný vývoj webu resp. webového obsahu z posledních let. Cílem nového indexovacího systému je pružněji zpracovat nově vytvořený obsah tak, aby jej vyhledávač rychleji mohl začít nabízet uživatelům ve formě výsledků vyhledávání. Google vysvětluje, že se na jedné straně stávají webové stránky stále složitějšími a na straně druhé uživatelé chtějí od vyhledávače lepší a lepší…

Vyhledávač Google od tohoto týdne využívá nový systém indexování webových stránek. Jmenuje se Caffeine a má zohlednit všeobecný vývoj webu resp. webového obsahu z posledních let. Cílem nového indexovacího systému je pružněji zpracovat nově vytvořený obsah tak, aby jej vyhledávač rychleji mohl začít nabízet uživatelům ve formě výsledků vyhledávání. Google vysvětluje, že se na jedné straně stávají webové stránky stále složitějšími a na straně druhé uživatelé chtějí od vyhledávače lepší a lepší činnost. Navíc je nutné brát ohled na extrémně rychle aktualizovaný obsah typu dnešních zpravodajských serverů nebo sociálních sítí.

Google tvrdí, že právě proto vytvořil Caffeine. Jeho předchozí indexovací systém pracoval s několika vrstvami. Některé vrstvy se obnovovaly rychleji, některé pomaleji. Hlavní vrstva byla aktualizována údajně jednou během několika týdnů a zapracování nového obsahu do indexu bylo náročné. Caffeine však pracuje úplně jinak. Zjednodušeně řečeno pracuje vždy jen s menším množstvím informací, což umožňuje občerstvovat index o nově nalezený obsah mnohem rychleji a na globální úrovni. Index Caffeine aktuálně zabírá sto milionů gigabajtů v jedné databázi a každý den přidává řádově stovky tisíc gigabajtů nových dat. (The Official Google Blog)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.