Hlavní navigace

Google odpovídá na kritiku Latitude, aplikaci vylepší

11. 2. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Britská organizace Privacy International se pustila do kritiky nové služby Google Latitude, o jejíž dostupnosti jsme vás nedávno informovali. Google Latitude patří k dílčím pokusům Googlu o hlubší průnik do sociálních sítí a internetových komunit. Jde vlastně o mobilní aplikaci, která přes mobil může vašim přátelům předávat informace o vaší aktuální poloze. V současnosti podporuje zařízení s platformou Windows Mobile 5 a výše, BlackBerry, mobilní telefony značky Nokia se systémem Symbian S60 a…

Britská organizace Privacy International se pustila do kritiky nové služby Google Latitude, o jejíž dostupnosti jsme vás nedávno informovali. Google Latitude patří k dílčím pokusům Googlu o hlubší průnik do sociálních sítí a internetových komunit. Jde vlastně o mobilní aplikaci, která přes mobil může vašim přátelům předávat informace o vaší aktuální poloze. V současnosti podporuje zařízení s platformou Windows Mobile 5 a výše, BlackBerry, mobilní telefony značky Nokia se systémem Symbian S60 a v blízké budoucnosti má být dostupná také pro platformu Android, iPhone a iPod Touch či coby J2ME aplikace.

ICTZ23

Privacy International však upozorňuje, že v některých případech může být člověk takto sledován, aniž by o tom věděl. Stačí, když někdo získá fyzický přístup k jeho mobilu, což není zase tak těžké. Z Google Latitude by se tedy mohl stát nástroj pro sledování zaměstnanců nebo partnerů. Google oponuje, že jde jen o jednu z funkcí služby (podporuje také mikroblogování) a lze ji vypnout. Jenže zdaleka ne na všech podporovaných zařízeních se aktivní odesílání polohy nějak viditelně indikuje.

Google, který je oblíbeným předmětem spikleneckých teorií o velkém bratrovi (oprávněnost takových tezí necháváme na vašem názoru), se už nechal opětovně slyšet, že soukromí uživatelů je pro něj důležité a indikaci odesílání polohy doplní do všech verzí mobilní aplikace Google Latitude. (SecurityWorld)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.