Hlavní navigace

Google otevřel Chromecast vývojářům, mohou vytvářet vlastní aplikace

4. 2. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nezávislí vývojáři mají populární HDMI dongle naučit více, než „jen“ zpřístupňovat hudbu, videa a web. Google pro ně připravil Software Development Kit (SDK) a potřebnou dokumentaci.

Google otevřel Chromecast pro nezávislé vývojáře, kteří si nyní mohou stáhnout Software Development Kit (SDK) pro vývoj vlastních aplikací pro žádaný HDMI dongle. Zřejmě není překvapením, že nepůjde o nativní aplikace, ale webové aplikace založené na HTML 5. Podrobnosti a užitečné odkazy zájemcům nabízí blog pro vývojáře.

Ambarish Kenghe, produktový manažer, který má Chromecast na starost, věří, že díky nezávislým vývojářům se Chromecast naučí více než „pouze“ zpřístupňovat hudbu, filmy, televizní pořady a webové stránky. Uživatelé dosud volali zejména po DLNA klientovi, který by umožnil přehrávat videa z počítače a dalších kompatibilních zařízení.

Zatím nejblíže k přehrávání vlastních videí má aplikace RealPlayer Cloud, ale DLNA klient to není. Google jej sice před časem přislíbil, ale u toho také zůstalo. Je dost možné, že Google reálně nemá zájem, aby jeho Chromecast podporoval DLNA technologii. Proč? Kvůli tzv. pirátství. Není žádným tajemstvím, že Google vydělá hlavně až na prodeji obsahu pro Chromecast.

Samotný Chromecast je v oficiální distribuci za pouhých 35 dolarů. V tuzemských e-shopech se sice prodává za cca 1 500 Kč, ale jde o šedý dovoz s vysokými maržemi českých obchodníků. Oficiální prodej by v České republice měl být zahájen letos. Na český trh by také oficiálními kanály mohl dorazit první Chromebook, tedy netbook se systémem Chrome OS z dílny Googlu.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.