Hlavní navigace

Google Play nemusí být jediný, ruský Yandex spustil vlastní shop pro Android

Autor: Yandex
David Slížek

Ruská jednička ve vyhledávání se snaží konkurovat Googlu i v prodeji aplikací pro Android. A chlubí se tím, že aplikace ve svém shopu kontroluje, aby neobsahovaly malware.

Rusko je jednou z mála zemí na světě, kde se Googlu nepodařilo porazit místní jedničku a zcela ovládnout vyhledávání. Tamní lídr Yandex má asi 60% podíl na trhu. A nově se snaží konkurovat Googlu i v prodeji aplikací pro mobilní systém Android.

Spuštění obchodu Yandex.Store firma oznámila na probíhajícím Mobile World Congressu v Barceloně. A nemíří jen na ruský trh. „Yandex.Store je globální produkt, který je uživatelům na celém světě k dispozici rovnou v osmi jazykových verzích,“ napsal ve firemním prohlášení šéf obchodu Alexander Zverev. Jde o angličtinu, ruštinu, němčinu, francouzštinu, španělštinu, italštinu, ukrajinštinu a turečtinu.

V katalogu shopu je podle Yandexu k dnešnímu dni na 50 tisíc aplikací (nechybí třeba Skype nebo populární hry) a další mají přibývat. 

Poplatek 30 %

Pokud chcete obchod používat, musíte si jeho aplikaci nainstalovat do svého smartphonu (na této adrese, musíte ale mít v telefonu povolenu instalaci aplikací z neznámých zdrojů – tedy odkudkoli mimo Google Play).

Neobejdete se přitom bez vlastního účtu na Yandexu (ten si lze vytvořit i v průběhu instalace). Když jsme ale chtěli obchod vyzkoušet, vracela nám aplikace chybu v připojení.

Yandex zároveň vyzval vývojáře, aby do obchodu registrovali své aplikace. Nabízí přitom obdobné podmínky jako Google Play – bere si tedy 30 % z každé transakce. Firma také vyjednává s různými výrobci mobilních zařízení o předinstalaci obchodu do jejich přístrojů.

Třikrát víc než Google

Uživatele se pak Yandex snaží nalákat hlavně na to, že všechny aplikace před publikováním v Yandex.Store prověří, zda neobsahují malware. Firma k tomu používá antivirové nástroje od Kaspersky Lab. Aplikace samozřejmě kontroluje i Google Play, ale výsledky má stále dost pochybné.

Marcom

Má nový shop naději na úspěch? V Rusku může Yandex úspěšně využít své velikosti. Ale v globálním měřítku rozhodně není šikovné to, že si uživatelé musí jeho aplikaci složitě instalovat – například konkurenční obchody Opery nebo Amazonu jsou mnohem přístupnější díky klasickému webovému rozhraní. 

Právě postup Amazonu se zřejmě ukazuje jako funkční. I když totiž z jeho obchodu stahuje aplikace mnohonásobně méně uživatelů než z Google Play, dokáže firma podle loňské analýzy firmy Flurry v průměru na každém uživateli vydělat třikrát více než Google.

Našli jste v článku chybu?
27. 2. 2013 12:19
Luboš (neregistrovaný)

Zvláštní je, že třeba Samsung svůj vlastní obchod nedá ani do svých vlastních telefonů jako primární obchod. Samozřejmně včetně nastavení, že je to bezpečný obchod. Kdyby to udělali, docela by to měnilo vyznění této zprávy. Takhle se dá říct, že Yandex má oproti komukoliv dalšímu podstatně větší sílu a počty uživatelů, protože to jsou (kromě toho Samsungu) dost okrajoví poskytovatelé služeb bez výraznější pozice). Ano, dalo by se uvažovat i o Opeře, ale i počet jejich uživatelů je dle mého názor…

26. 2. 2013 17:16

Alternativ playstore je už teď několik http://www.svetandroida.cz/prehled-alternativnich-marketu-201205 všechny mají něco navíc, jak pro uživatele, tak pro programátora (třeba už tím, že si berou menší podíl, než 30% a pro uživatele nabízejí aplikace levněji, nebo zdarma placené v různých akcích).

Nicméně stále jde jen o aplikaci a uživatel si v přístroji musí povolit "neznámé zdroje" stejně jak se píše o tomhle připravovaném appstoru. Ta šance nějak hacknout android tak, aby se neznámé zdroje …