Hlavní navigace

Google podlehl útokům a reaguje zrušením cenzury svého hledání pro Čínu

13. 1. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Google oznámil, že končí s úpravami výsledků vyhledávání pro čínskou mutaci Google.cn. Z výsledků vyhledávání na požadavek čínské vlády vyhazoval odkazy týkající se lidských práv, čínské politiky a dalších, pro Čínu kontroverzních témat. Ukončení cenzury je přímou reakcí na nedávný útok na infrastrukturu Google, při němž bylo cílem nejenom „intelektuální vlastnictví“, ale také emailové účty čínských disidentů na Gmailu. Ačkoliv podle Google jen u dvou účtů došlo k prolomení a cíle útoku nebylo…

Google oznámil, že končí s úpravami výsledků vyhledávání pro čínskou mutaci Google.cn. Z výsledků vyhledávání na požadavek čínské vlády vyhazoval odkazy týkající se lidských práv, čínské politiky a dalších, pro Čínu kontroverzních témat. Ukončení cenzury je přímou reakcí na nedávný útok na infrastrukturu Google, při němž bylo cílem nejenom „intelektuální vlastnictví“, ale také emailové účty čínských disidentů na Gmailu. Ačkoliv podle Google jen u dvou účtů došlo k prolomení a cíle útoku nebylo dosaženo, firma se rozhodla v reakci ukončit cenzurování svých služeb pro Čínu.

Jaký bude mít toto opatření dosah, se teprve uvidí. Dá se předpokládat, že přístup na služby Google bude v Číně rychle zakázán a místní filtrování internetu vládou funguje velmi efektivně, pro Google to tedy pravděpodobně bude znamenat ukončení fungování v Číně. Zde na jednu stranu hraje Google minoritní roli, v prosinci 2009 jeho podíl na vyhledávání v Číně poklesl z 19 na 17%, zatímco 77% obdělává místní vyhledávač Baidu. Na druho stranu například analytická společnost J.P. Morgan odhadovala příjmy Google z čínského trhu pro rok 2010 na cca 600 milionů dolarů. A do třetice: za cenzurování výsledků byl Google v minulosti významně kritizován a jeho pověsti „don't do evil“ dohoda s čínskou vládou významně uškodila. Až natolik, že dnes už se pochybuje o tom, zda krok Google je opravdovou reakcí na hackerské útoky a rozčílení z vleklé kyberválky, kterou Čína více či méně skrytě provozuje, nebo zda šlo o prosté obchodní rozhodnutí vyklidit region, kde není Google schopen konkurovat.

Autor článku

Autor byl v letech 2008 – 2012 šéfredaktorem serveru Lupa.cz. Stál u zrodu řady projektů. Je spoluzakladatelem Energomonitoru, v CZ.NIC vedl projekt Turris. Je předsedou místní organizace Pirátské strany v Brandýse – Staré Boleslav.