Hlavní navigace

Google pokryje Srí Lanku internetem z balónů. Facebook kontruje dronem

31. 7. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Srí Lanka má být první pořešenou zemí v rámci Projectu Loon, tedy balónovém systému, který má šířit internet i na místa, kam by se jinak neměl šanci dostat.

Ostrov, který se díky levným letenkám stává zimním Chorvatskem i pro české turisty. Podle serveru Techcrunch zástupci vlády ostrova oznámili, že budou tou zemí, která poskytne všem svým obyvatelům rychlý internet z balónů jako první. Google Loon tak po dvou letech příprav a testů v Brazílii nebo na Novém Zélandu rozjíždí první velký projekt naostro. 

Konektivitu Googlu poskytne místní společnost LotusFlare. První balóny by se měly nad ostrovem začít vznášet během března příštího roku.

ICTZ23

Podobný cíl jako Google má ale i konkurenční Facebook. Pro něj je to další krok ve vizi Marka Zuckergerga jménem Internet.org. Zuckerbergův tým každopádně místo balónů vsadil na Aquilu. Křídlo s rozpětím podobným jako dopravní Boeing 737 vydrží díky solárním panelům ve vzduchu kolem dvou týdnů a může létat ve výškách mezi osmnácti a sedmadvaceti kilometry nad zemí, aby se vyhnulo běžnému leteckému provozu.

I'm excited to announce we’ve completed construction of our first full scale aircraft, Aquila, as part of our Internet.org effort. Aquila is a solar powered unmanned plane that beams down internet connectivity from the sky. It has the wingspan of a Boeing 737, but weighs less than a car and can stay in the air for months at a time. We've also made a breakthrough in laser communications technology. We've successfully tested a new laser that can transmit data at 10 gigabits per second. That's ten times faster than any previous system, and it can accurately connect with a point the size of a dime from more than 10 miles away.This effort is important because 10% of the world’s population lives in areas without existing internet infrastructure. To affordably connect everyone, we need to build completely new technologies. Using aircraft to connect communities using lasers might seem like science fiction. But science fiction is often just science before its time. Over the coming months, we will test these systems in the real world and continue refining them so we can turn their promise into reality. Here’s a video showing the building of Aquila.

Posted by Mark Zuckerberg on 30. červenec 2015

Jako technologii pro šíření signálu bude novinka používat laser. Ten má fungovat i jako nástroj pro komunikaci s ostatními letouny. Laser je podle autorů stroje přesný tak, že trefí na osmnáct kilometrů deseticentovou minci. Testy by měly proběhnout ještě během letošního podzimu. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.