Hlavní navigace

Google demonstruje převod mluveného slova na text

17. 7. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Google speech team zveřejnil gadget Google Elections Video Search pro personalizovanou home page iGoogle. Různých gadgetů (nebo v češtině také miniaplikací) je pro iGoogle k dispozici několik desítek, ale na tomto je velmi zajímavá jeho funkčnost. Slouží totiž k prohledávání projevů a vystoupení amerických politiků z videí vystavených v rámci speciálního kanálu na YouTube. Je to demonstrace technologie pro převod mluveného slova z videa na zaindexovatelný text. Tato technologie by pro Google…

Google speech team zveřejnil gadget Google Elections Video Search pro personalizovanou home page iGoogle. Různých gadgetů (nebo v češtině také miniaplikací) je pro iGoogle k dispozici několik desítek, ale na tomto je velmi zajímavá jeho funkčnost. Slouží totiž k prohledávání projevů a vystoupení amerických politiků z videí vystavených v rámci speciálního kanálu na YouTube. Je to demonstrace technologie pro převod mluveného slova z videa na zaindexovatelný text. Tato technologie by pro Google mohla být v blízké budoucnosti klíčová. Zatím však i samotní vývojáři Googlu upozorňuji, že jejich nová hračka nefunguje ještě úplně spolehlivě.

KL22 hlasovani

Google si u příležitosti blížící se volby amerického prezidenta opakovaně přihřívá svou polívčičku. Už loni jeho YouTube posloužil při debatě uživatelů Internetu s uchazeči o post oficiálního kandidáta. Uživatelé YouTube nahráli video se svým dotazem a politici v televizním studiu odpovídali. Prostřednictvím systému Google Checkout mohou zase jednotlivci přispět na kampaně politikům a mapy Googlu nabídnou vrstvu zobrazující aktuální výsledky v průběhu voleb.

V České republice volby zatím příliš nepřekračují práh zpravodajských serverů a těžko očekávat, že v blížících se krajských volbách by tomu bylo jinak. Ale Google se obecně umí připomenout při různých zajímavějších příležitostech. Z poslední doby můžeme zmínit třeba oficiální kanál MFF Karlovy Vary na YouTube nebo StreetView trasy Tour de France. (Google Public Policy Blog)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.