Hlavní navigace

Google tlačil na Acer, důvodem byl „nekompatibilní Android“

Daniel Dočekal

Aféra okolo Alibaby tvrdící, že Google vyhrožoval společnosti Acer začíná být poněkud jasnější. Google potvrdil, že skutečně tlačili na Acer, aby upustil od uvedení mobilu s operačním systémem Aliyun od společnosti Alibaba. K problému se na Google+ vyjádřil  i Andy Rubin, který jako zásadní problém označuje to, že Aliyun je nekompatibilní Android. Problému se věnuje i The Benefits & Importance of Compatibility na oficiálním blogu Androidu a zaznívá zmínka o OHA (Open Handset Alliance),…

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Aféra okolo Alibaby tvrdící, že Google vyhrožoval společnosti Acer začíná být poněkud jasnější. Google potvrdil, že skutečně tlačili na Acer, aby upustil od uvedení mobilu s operačním systémem Aliyun od společnosti Alibaba. K problému se na Google+ vyjádřil  i Andy Rubin, který jako zásadní problém označuje to, že Aliyun je nekompatibilní Android. Problému se věnuje i The Benefits & Importance of Compatibility na oficiálním blogu Androidu a zaznívá zmínka o OHA (Open Handset Alliance), které se všichni kdo chtějí využívat Android přímo od Google stávají členy. A která zajišťuje právě to, aby různé implementace Androidu od různých výrobců zůstaly kompatibilní. A také zamezuje tomu, aby členové měli vlastní (ať už odvozenou nebo fork) verzi Androidu.

WT100 obecný tip

Alibaba tvrdí,m že Aliyun je „založený“ na Linuxu a není „přímo odvozený z Androidu“, což ale Andy Rubin vyvrací s tím, že Aliyun používá runtime Androidu a zjevně tedy z Androidu vychází. Ale podle obsahu vlastního aplikačního obchodu nejsou aplikace s Androidem kompatibilní, ačkoliv Aliyun využívá řadu ze systémových aplikací Androidu.

V rámci tohoto sporu se často objevuje i argument v podobě Amazonu a „jejich“ Androidu – tam je také jedna zajímavá věc, to že Amazon se nestal členem OHA a jeho Android je zcela samostatnou verzi (chcete-li forkem) Androidu a nemusí zdaleka být kompatibilní. Jak možná víte, má nakonec i vlastni obchod s aplikacemi, prohlížeč a řadu dalších částí.