Hlavní navigace

V Praze lze vyhledat spojení hromadnou dopravou na mapách od Googlu

31. 1. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Aktualizováno 31. 1. 2013 16:05
Je to hezké a pohodlné, a pomůže to i návštěvníkům z ciziny.

Doplnění 16.00: Google dnes dopoledne oznámil tuto službu jako novinku pro Prahu. Zjevně však služba chodí také pro Brno.

Google dnes ráno spustil pro Prahu službu Google Transit. To je vyhledávání dopravního spojení pomocí hromadné dopravy zapracované do map Googlu. Nová služba je dostupná na všech platformách: v prohlížeči na PC, v prohlížeči mobilním, i v aplikacích pro Android a pro iOS.

Na možnost vyhledání dopravního spojení přímo z mapy jsme v Česku zvyklí, ale Google Transit to posouvá na vyšší úroveň. Vyzkoušejte si to ostatně sami. Při vyhledávání tras přibylo nové tlačítko s ikonkou autobusu. Možnost využít hromadnou dopravu je bezprostředně zapracována do celkového plánování trasy pěšího z jakéhokoli bodu na mapě do jakéhokoli jiného bodu.

V levém sloupci se zobrazí výběr navrhovaných tras a zvolená trasa je níže podrobně popsána, včetně třeba i rozepsaných zastávek. Vše se ukazuje i na mapě.

Pod nenápadným odkazem „Zobrazit možnosti“ naleznete úpravu preferencí. Můžete i vybrat, že neradi přestupujete, nebo že chcete zkrátit chůzi na nezbytné minimum.

Přínosem Google Transit je i to, že mapy od Googlu jsou dostupné v šedesáti jazycích, a tedy i návštěvníkům z ciziny. Při vyhledávání v textovém políčku se pak názvy mnoha míst nabízejí nejen česky, ale i anglicky.

Googlu poskytuje data Dopravní podnik hlavního města Prahy, a to bezplatně. Data pocházejí z databáze Ropidu. Google Transit by měl najít všechny spoje vedené v Pražské integrované dopravě, tedy i spoje provozované jinými dopravci než DPP. Podle prvních ohlasů však údajně nejde najít vlakové linky S. To může být ještě napraveno.

Smlouva mezi DPP a Googlem byla uzavřena již v červnu 2011 a už v prosinci 2011 měli v DPP „testovací prostředí“, prozradil na dnešní tiskové konferenci Leoš Kiefer z DPP. Pak se však projekt zdržel pro „organizační změny“ na obou stranách, jak na straně DPP, tak i Googlu (původně zapojení lidé prý přešli na jiné projekty).

Celosvětově podporuje Google Transit již 500 měst a obsahuje milion zastávek. Službu začal Google poprvé vyvíjet v roce 2005 v oregonském Portlandu, což je jedno z mála amerických měst s poměrně „evropsky“ vstřícným vztahem k veřejné dopravě.

WT100

DPP ovšem nepřestává provozovat vlastní vyhledávání spojení. To využije denně 45 tisíc lidí, pochlubil se Milan Křístek, generální ředitel DPP.

Na otázku, zda se Google Transit chystá i pro jiná česká města, odpověděli zástupci Googlu, že „žádná další spolupráce není v tuto chvíli potvrzena“. [16.00:] Služba však chodí i v Brně, jak upozorňuje čtenář v diskusi pod článkem.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).