Hlavní navigace

Google TV tady fungovat nebude, věří ředitel internetu Novy Pavel Krbec

31. 8. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Autor: 115393
31. 8. 2011

Projekt internetové televize Google TV, s níž chce největší světový webový vyhledávač přijít po Novém roce i do Evropy, v České republice fungovat nebude. Myslí si to ředitel internetu televize Nova Pavel Krbec, podle něhož nebude mít Google dostatek atraktivního obsahu na to, aby si divák mohl složit v rámci Google TV zajímavý televizní program. Google TV má fungovat jako „skládačka“ pořadů, které si divák sám vybere na nastaví pořadí jejich přehrávání na webovém prohlížeči.

K TÉMATU: Google TV bude od příštího roku dostupná v Evropě

Myslím, že Google TV v Evropě fungovat nebude, protože zatím nefunguje ani v Americe. Když televizi poprvé představili ve Spojených státech, tak o ni sice byl obrovský zájem, ale to je hlavně proto, že „free to air“ vysílání v Americe má strašně mizernou kvalitu – jak obsahově, tak technicky, řekl Krbec v rozhovoru pro server Českápozice.cz. Google je podle šéfa internetu Novy vnímán mezi tvůrci televizního obsahu „jako někdo, kdo se snaží obsah spíš krást, než ho získávat legální cestou“. Proto také Google TV nikdy moc hodnotného obsahu neměla, vysvětlil.

ČTĚTE TAKÉ: Na německý trh přichází WebTube HD Box pro sledování Google TV

Google je bezpochyby fantastická společnost, ale spíše na jiném hracím poli. Podle mého názoru třeba nikdy nerozuměla tomu, proč se lidé na televizi dívají. Jejich jediným video úspěchem je YouTube a je otázkou, zda to úspěch opravdu je, protože nevíme, jestli na něm vydělávají dostatek peněz. Navíc je v drtivé většině založený na obsahu, který je nelegální, konstatuje Pavel Krbec. Nova a její sesterské stanice v dalších zemích střední a východní Evropy se podle něj problematicky dožadují stažení videí, která obsahují jejich pořady, z videoportálu YouTube.

NAPSALI JSME: Televizory a přístup k internetu: který výrobce je nejlepší?

Když budu mluvit za nás, tak nevidím důvod, proč bychom s Googlem měli spolupracovat. Google nám nikdy nevyšel vstříc – žádným poskytovatelům obsahu celosvětově –, když jsme si stěžovali, že s naším obsahem nezachází zrovna nejčestnějším způsobem, například na YouTube, vysvětlil šéf internetu Novy. Možná se domluví s Českou televizí, které to může být vlastně jedno, zda ten svůj obsah na Google dá, či ne. Přišlo by mi ale hrozné, kdyby se Česká televize rozhodla dát jim svůj obsah zdarma. To bych se jich potom určitě chtěl zeptat, proč nám ho nedají za stejných podmínek i na náš videoportál Voyo.

cif 24 - early cena - média

ROZHOVOR: Brzy na webu nabídneme Dr. House, slibuje šéf internetu televize Nova

Snahu Googlu vstoupit mezi hráče na televizním trhu ale Krbec chápe. Stejně jako se s Google+ snaží zařadit mezi sociální sítě a urvat si tam svůj kus, tak je Google TV snahou prosadit firmu na poli, kde je pořád ještě nejvíc reklamních příjmů, a to je televize, řekl webu Českápozice.cz. Oproti videoportálu Voyo.cz, který provozuje Nova, má ale Google TV jednu velkou výhodu: jeho obsah bude zdarma, zatímco většina obsahu na Voyo.cz je zpoplatněna. Zadarmo zpřístupňuje svůj videoarchiv na internetu také Česká televize, Prima a TV Barrandov, u komerčních stanic jde ale jen o vybrané pořady vlastní výroby.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).