Hlavní navigace

Google v Číně stále cenzuruje, chce diskutovat s tamní vládou

Jiří Macich ml.

Už je to zhruba měsíc, co Google vypustil do světa zprávu, že končí se svou účastí na cenzuře Internetu v komunistické Číně. Skutečnost je však taková, že výsledky vyhledávání jsou na čínské verzi vyhledávače Google stále filtrovány a slibované brzké změny k lepšímu pořád nikde. Vyjádření zástupců Googlu jsou dnes naopak velmi diplomatická a z ukončení cenzurování v Číně se stává diskuse s čínskou vládou o možnostech filtrování výsledků vyhledávání, která má proběhnout v následujících týdnech.…

Už je to zhruba měsíc, co Google vypustil do světa zprávu, že končí se svou účastí na cenzuře Internetu v komunistické Číně. Skutečnost je však taková, že výsledky vyhledávání jsou na čínské verzi vyhledávače Google stále filtrovány a slibované brzké změny k lepšímu pořád nikde. Vyjádření zástupců Googlu jsou dnes naopak velmi diplomatická a z ukončení cenzurování v Číně se stává diskuse s čínskou vládou o možnostech filtrování výsledků vyhledávání, která má proběhnout v následujících týdnech. Tak to alespoň vyplývá z aktuálního článku na oficiálním blogu Googlu, který sepsal šéf právního oddělení David Drummond.

Zklamání nad ochladnutím postoje amerického internetového kolosu neskrývají komentátoři prestižních listů ani zástupci organizací zabývajících se dodržováním lidských práv. Původní rezolutní zprávy z Googlu způsobily značný poprask. Google se spolu s dalšími západními firmami na čínském trhu aktivně podílí na cenzuře Internetu již delší dobu a dlouhodobě je za to kritizován. Tématu jsme se věnovali v článcích Google a Čína a Google chce zkrotit čínského draka . (The Register)

Našli jste v článku chybu?
12. 2. 2010 9:16
hexx (neregistrovaný)
To pochybuji. Jake je poruseni lidskych prav koupit si napriklad marihuanu pro svoji potrebu. Presto se pestovani ve velkem kriminalizuje - nechapu jak s tim souvisi lidska prava, rekl bych ze presne opacne - zadny stat na svete by nemel lidem rikat, co maji konzumovat. Umite si u nas predstavit web, kde by vyrobce/prodejce nabizel prodej marihuany?
11. 2. 2010 18:06
sycho (neregistrovaný)
to sice je, ale cenzuruji se pouze veci, ktere jsou spolecnosti povazovany za prilis extremni a obvykle jde o to, ze se zakazuje to, kde se porusuji zakladni lidska prava. Cina ale cenzuruje informace jen kvuli tomu, ze se jim zrovna nehodi do jejich polivcicky...