Hlavní navigace

Google poprvé žaluje někoho pro patent

Marek Janouš

Google se neudržel a podal odvetnou žalobu na British Telecom.

Doba čtení: 1 minuta

Google míval zásadu, že pro patenty nikoho nežaluje. To je však těžké dodržet, když ostatní žalují vás. Odborník na patentové spory Florian Müller připomíná, že Google v minulosti přinejmenším převedl patenty na HTC, aby HTC na jejich základě mohlo odvetně žalovat, a také už žalovala Motorola, kterou Google vlastní.

Tentokrát Google zažaloval přímo, a to společnost British Telecom, a na základě patentů, které Google koupil, nikoli nezískal vlastním výzkumem. Celkem čtyři patenty odkoupil od IBM a Fujitsu a týkají se síťových přenosů souborů.

Podle prohlášení Googlu je žaloba odvetou; jeho mluvčí Niki Fenwick napsala Reuteru, že Google vnímá soudní pře jen jako poslední možnost a že se jim snaží vyhýbat, ale že BT vznesl proti Googlu několik „neopodstatněných nároků“, a také že „vyzbrojuje patentové trolly“.

Cnet vysvětluje, že „trollem“ může být míněna například firma Suffolk Technologies. Píše o praxi patentového „korzárství“, které spočívá v tom, že společnost předá patent jiné společnosti (často takové, která sama nic netvoří a jen se zaměřuje na vymáhání náhrad), a to pod podmínkou, že ta na základě patentu podá žalobu. Cnet tvrdí, že British Telecom si pak někdy bere podíl z vysouzených peněz.

BT už v prosinci 2011 zažaloval Google pro narušení šesti patentů, které se dotýkají především Androidu. Pře není dosud uzavřena. Nadto se s Googlem soudí také Suffolk Technologies a jeden z předmětných patentů dříve patřil BT. Jiný „troll“, Steelhead Licensing, využívá rovněž patentu dříve z portofila BT ve při proti Motorole i proti dalším výrobcům androidů.

Našli jste v článku chybu?