Hlavní navigace

Google poprvé žaluje někoho pro patent

14. 2. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Google se neudržel a podal odvetnou žalobu na British Telecom.

Google míval zásadu, že pro patenty nikoho nežaluje. To je však těžké dodržet, když ostatní žalují vás. Odborník na patentové spory Florian Müller připomíná, že Google v minulosti přinejmenším převedl patenty na HTC, aby HTC na jejich základě mohlo odvetně žalovat, a také už žalovala Motorola, kterou Google vlastní.

Tentokrát Google zažaloval přímo, a to společnost British Telecom, a na základě patentů, které Google koupil, nikoli nezískal vlastním výzkumem. Celkem čtyři patenty odkoupil od IBM a Fujitsu a týkají se síťových přenosů souborů.

Podle prohlášení Googlu je žaloba odvetou; jeho mluvčí Niki Fenwick napsala Reuteru, že Google vnímá soudní pře jen jako poslední možnost a že se jim snaží vyhýbat, ale že BT vznesl proti Googlu několik „neopodstatněných nároků“, a také že „vyzbrojuje patentové trolly“.

MM socky3

Cnet vysvětluje, že „trollem“ může být míněna například firma Suffolk Technologies. Píše o praxi patentového „korzárství“, které spočívá v tom, že společnost předá patent jiné společnosti (často takové, která sama nic netvoří a jen se zaměřuje na vymáhání náhrad), a to pod podmínkou, že ta na základě patentu podá žalobu. Cnet tvrdí, že British Telecom si pak někdy bere podíl z vysouzených peněz.

BT už v prosinci 2011 zažaloval Google pro narušení šesti patentů, které se dotýkají především Androidu. Pře není dosud uzavřena. Nadto se s Googlem soudí také Suffolk Technologies a jeden z předmětných patentů dříve patřil BT. Jiný „troll“, Steelhead Licensing, využívá rovněž patentu dříve z portofila BT ve při proti Motorole i proti dalším výrobcům androidů.