Hlavní navigace

Google nabízí zapůjčení pěších snímkovacích „batohů“ pro Street View

Marek Janouš

Zejména správci návštěvnicky zajímavých míst, ať už přírodních, nebo postavených lidskou rukou, se mohou ucházet o to, že sami pořídí snímky pro Street View.

Google nabízí zapůjčení „trekkerů“, tedy zařízení, která se nosí na zádech jako batoh a umožňují pořizovat panoramatické snímky okolí; ty se posléze stanou součástí Street ViewMapách Google. Google obecně snímkuje jak auty, tak tříkolkami, nebo i pěšky. Trekkery slouží právě k pěšímu snímkování, zejména na místech, kam se jinak nedostanete.

Snímkování na Havaji
Autor: Google

Snímkování na Havaji

Nabídka je zaměřena především na místa zajímavá turisticky, ať už přírodní, nebo jiná. Google chce oslovit především jejich správce, anebo organizace podporující cestovní ruch, anebo školy, anebo jiné organizace především vládní a neziskové.

Spolupráce by měla být výhodná oboustranně. Google se alespoň nemusí zabývat tím, zda na místech smí nebo nesmí snímkovat, nebo kde a jak k tomu musí nebo nemusí získat povolení. Zodpovědná organizace, která má sama zájem propagovat místo zařazením do Street View, už ví, co a jak, a sama snímkování povolí, nebo povolení zařídí, nebo s tím aspoň pomůže.

A kromě toho zpravidla poskytne i vlastní pracovníky, kteří se určitě rádi obtíží trekkerem a projdou se s ním po místech, která sami znají nejlépe.

Očekává se, že o nabídku bude velký zájem, který Google nebude moci zdaleka plně uspokojit. Zájemci nicméně mohou vyplnit a odeslat přihlášku, a se štěstím se jim Google v následujících měsících ozve.

EBF17

Na blogu je vidět pilotní snímkování v národním parku Volcanos i jinde na Havaji.

Program zapadá do širší snahy Googlu otevřít veřejnosti spolupráci na mapování světa.

Našli jste v článku chybu?
28. 6. 2013 12:13
Martin Kučera (neregistrovaný)

Vidím tu obrovskou šanci pro turistický potenciál České Republiky!

Kdyby nadšenci z KČT s tímhle "batohem" proběhli všechny turistické trasy, tak si svět sedne na zadek a až by si každý online ověřil, jak je tu krásně a především, jak úžasně prostupnou máme krajinu, sjížděli by se sem lidé z celého světa!

Tohle totiž není zdaleka samozřejmost. V některých jiných zemích je všechno oplocené, všechno soukromé a pěšky jste bez šance. Leda tak zajet autem na nějaké definované místo, tam si obejít k…

28. 6. 2013 15:56
Martin Kučera (neregistrovaný)

Naopak - právě že jsem byl jinde, dokážu ocenit domácí kvalitu. Nejde o srovnání jednotlivých přírodních scenérií, Grand Canyon je bez diskuse div světa.

Ovšem zkuste se v USA jen tak potloukat po krajině. Nejde. A představa, že existuje ucelená síť průchodných cest, detailně značených, včetně směrovek? Nemožné. Zkuste sehnat detailní turistickou mapu krajiny za rozumné peníze. Neexistuje.

Však vezměte nějakou návštěvu z ciziny na výšlap a sledujte, jak jim padne sanice. A pak vytáhněte detail…