Hlavní navigace

Hackli nám Lupu? Ale kdepak...

2. 4. 2001
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

První duben je v českém Internetu pravidelně věnován aprílovému řádění - nevyhnuli jsme se mu ani my. Namísto vtipných článků jsme však tentokrát změnili Lupu zcela od podlahy. Výsledkem jednodenní existence serveru Pindík&Pipinka na naší adrese byla řada upozornění na hack a moralizující články na jiných serverech.
Řada z vás si jistě vzpomene, jak jsme slavili Apríla v loňském roce: slavnostně jsme oznámili, že Lupu koupil Český Telecom a že o něm ode dneška budeme psát jenom dobře, protože si zaslouží citlivý přístup. Dodnes si myslím, že to nebyl tak docela špatný vtípek, zvlášť když mi ještě týdny poté známí gratulovali k dokončené akvizici a ptali se, kam budu investovat získané miliony. Měl však bohužel jednu poměrně zásadní chybičku: tentýž nápad dostali kolegové z Mobilu, kteří dokonce „přebarvili“ svůj server do firemních barev Českého Telecomu. Post-aprílovým článkem to nakonec završil Netmag, který koupil přímo Český Telecom a tak nás získal všechny.

Také v letošním roce jsme zvažovali, jak přispět k aprílovému šílenství – a tu nám přišel nápad do cesty. Zhruba před dvěma měsíci mi kolegové doporučili, abych se podíval na jakousi stránku. Nic zlého netuše jsem nalistoval příslušné URL – a málem vypískl překvapením. Zobrazila se mi totiž v podstatě Lupa v zelené barvě, jen místo našeho loga se tam skvěl poetický název Pindík&Pipinka – a místo českého Internetu se tam ze všech hledisek probírala masturbace. Jak jistě uznáte sami, vzhledem k okolnostem jsem ani nemohl být na autory naštvaný, že si vypůjčili naši grafickou tvář, a místo toho jsem se s chutí zasmál. A navíc jsme okamžitě věděli, co bude letos 1. dubna na Lupě…

Včerejší návštěvníci Lupy tak místo klasické titulní stránky našli zelenou verzi s poněkud odlišným zaměřením a ilustrační fotografií. Po technické stránce jsme to vyřešili prostým redirectem, takže stránka u nás fyzicky nebyla, odkazovali jsme pouze na její originální umístění. Abychom přitom celé věci dodali zdání opravdovosti, domluvili jsme se s provozovateli zmíněné stránky na umístění krátkého úvodního odstavce s mým podpisem, kterým jsem všem čtenářům oznámil změnu zaměření za účelem získání širší čtenářské obce.

Lupa tip MF temata2

Během dne jsem dostal celou řadu reakcí od našich překvapených čtenářů. Část z nich byla jasně pozitivní odezvou na náš aprílový žertík, zbylé mne v dobré víře upozorňovaly na pravděpodobné hacknutí našeho serveru. Pouze jeden mail byl poněkud roztrpčený kvůli tomu, že odesílatel potřeboval na Lupě něco najít, což jsme mu dost ztížili – všechny „vnořené“ stránky však naštěstí fungovaly normálně, takže po chvilce experimentování se k potřebným informacím dostal i tak. Kromě toho jsem dostal řadu upozornění i telefonicky – ještě asi v deset večer mi kdosi volal dokonce i na můj domácí telefon. Všem těmto lidem bych rád poděkoval, i když jsem je vlastně nešetrně vyvedl aprílem. Doufám jen, že se na nás příště – až nás třeba hacknou doopravdy – nevykašlou s tím, že to je asi zase nějaký žertík.

Vzhledem k zaměření Pindíku&Pipinky jsem samozřejmě s napětím očekával, zda nedorazí nějaké protestní maily z okrašlovacích spolků a výborů pro dobré mravy. Kupodivu k nim nedošlo, zato dnešní vydání některých serverů nám dávají co proto (např. Živě, Grafika, Svět namodro) – podle autorů těchto článků jsme překročili pomyslnou hranici dobrého vkusu. Mohou mít pravdu, ale i tak věřím, že nám to odpustíte: byl to přeci apríl. A upřímně řečeno, tentokrát skutečně zcela originální, neopakovatelný a jenom náš. :-)

Anketa

Jaký je váš názor na aprílové žertíky?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.