Hlavní navigace

Hackli nám Lupu? Ale kdepak...

2. 4. 2001
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

První duben je v českém Internetu pravidelně věnován aprílovému řádění - nevyhnuli jsme se mu ani my. Namísto vtipných článků jsme však tentokrát změnili Lupu zcela od podlahy. Výsledkem jednodenní existence serveru Pindík&Pipinka na naší adrese byla řada upozornění na hack a moralizující články na jiných serverech.
Řada z vás si jistě vzpomene, jak jsme slavili Apríla v loňském roce: slavnostně jsme oznámili, že Lupu koupil Český Telecom a že o něm ode dneška budeme psát jenom dobře, protože si zaslouží citlivý přístup. Dodnes si myslím, že to nebyl tak docela špatný vtípek, zvlášť když mi ještě týdny poté známí gratulovali k dokončené akvizici a ptali se, kam budu investovat získané miliony. Měl však bohužel jednu poměrně zásadní chybičku: tentýž nápad dostali kolegové z Mobilu, kteří dokonce „přebarvili“ svůj server do firemních barev Českého Telecomu. Post-aprílovým článkem to nakonec završil Netmag, který koupil přímo Český Telecom a tak nás získal všechny.

Také v letošním roce jsme zvažovali, jak přispět k aprílovému šílenství – a tu nám přišel nápad do cesty. Zhruba před dvěma měsíci mi kolegové doporučili, abych se podíval na jakousi stránku. Nic zlého netuše jsem nalistoval příslušné URL – a málem vypískl překvapením. Zobrazila se mi totiž v podstatě Lupa v zelené barvě, jen místo našeho loga se tam skvěl poetický název Pindík&Pipinka – a místo českého Internetu se tam ze všech hledisek probírala masturbace. Jak jistě uznáte sami, vzhledem k okolnostem jsem ani nemohl být na autory naštvaný, že si vypůjčili naši grafickou tvář, a místo toho jsem se s chutí zasmál. A navíc jsme okamžitě věděli, co bude letos 1. dubna na Lupě…

Včerejší návštěvníci Lupy tak místo klasické titulní stránky našli zelenou verzi s poněkud odlišným zaměřením a ilustrační fotografií. Po technické stránce jsme to vyřešili prostým redirectem, takže stránka u nás fyzicky nebyla, odkazovali jsme pouze na její originální umístění. Abychom přitom celé věci dodali zdání opravdovosti, domluvili jsme se s provozovateli zmíněné stránky na umístění krátkého úvodního odstavce s mým podpisem, kterým jsem všem čtenářům oznámil změnu zaměření za účelem získání širší čtenářské obce.

MMF24

Během dne jsem dostal celou řadu reakcí od našich překvapených čtenářů. Část z nich byla jasně pozitivní odezvou na náš aprílový žertík, zbylé mne v dobré víře upozorňovaly na pravděpodobné hacknutí našeho serveru. Pouze jeden mail byl poněkud roztrpčený kvůli tomu, že odesílatel potřeboval na Lupě něco najít, což jsme mu dost ztížili – všechny „vnořené“ stránky však naštěstí fungovaly normálně, takže po chvilce experimentování se k potřebným informacím dostal i tak. Kromě toho jsem dostal řadu upozornění i telefonicky – ještě asi v deset večer mi kdosi volal dokonce i na můj domácí telefon. Všem těmto lidem bych rád poděkoval, i když jsem je vlastně nešetrně vyvedl aprílem. Doufám jen, že se na nás příště – až nás třeba hacknou doopravdy – nevykašlou s tím, že to je asi zase nějaký žertík.

Vzhledem k zaměření Pindíku&Pipinky jsem samozřejmě s napětím očekával, zda nedorazí nějaké protestní maily z okrašlovacích spolků a výborů pro dobré mravy. Kupodivu k nim nedošlo, zato dnešní vydání některých serverů nám dávají co proto (např. Živě, Grafika, Svět namodro) – podle autorů těchto článků jsme překročili pomyslnou hranici dobrého vkusu. Mohou mít pravdu, ale i tak věřím, že nám to odpustíte: byl to přeci apríl. A upřímně řečeno, tentokrát skutečně zcela originální, neopakovatelný a jenom náš. :-)

Jaký je váš názor na aprílové žertíky?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).