Hlavní navigace

Jaký byl letošní Apríl na českém Internetu?

2. 4. 2001
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Pokud jste včerejší krásný slunečný den netrávili ve své pracovně u Internetu, pojďme se nyní trošku poohlédnout, co nabídl svým nedělním uživatelům český Internet za aprílové vtípky a mystifikace. Na českém Internetu je humoru hodně i v průběhu běžného kalendářního roku, ale první dubnová neděle byla o poznání štědřejší.

Po šesti letech jsme se dočkali Apríla v neděli, což je tak trochu smůla pro klasická „papírová“ média, která v neděli nevycházejí. V neděli vycházejících e-zinů také mnoho není a tak většinu fórků uživatelé museli buď cíleně hledat nebo se k jejich čtení dostali při víkendovém dohánění toho, co přes týden z finančních důvodů nestihli.

Mimochodem, věděli jste, že od 1. dubna máme po zdražení veškeré volání v tarifu Internet 2001 za 100 korun na hodinu? :-) Ani jste to vedět nemohli, není to (naneštěstí pro Český Telecom) pravda. Článek EuroTel zdražuje hovory z Go do Paegasu, zveřejněný na serveru Mobilmania.cz, však někteří čtenáři (po nedávném nařčení našich předních mobilních operátorů z cenové diskriminace Oskárka) brali naprosto vážně. To server Mobil.cz se nepouštěl do zpráv o cenových válkách, pouze informoval o zajímavých inovacích u Nokie Nový firmware pro telefony Nokia s HTML prohlížečem. Možná, že za pár let se dočkáme nejen u Nokií, kdo ví?

Téměř bez práce si s Aprílem vyhrál server Emulators.cz. Pracoval zde hlavně čas, takže jsme se mohli dočíst, že: „Za 150 Kčs, což představovalo cenu za zlatou visačku v soutěži MěV Svazarmu ERA88 za exponát Zpravodaj Atari Klubu Praha, byly nakoupeny mikrotužky a tyto rozdány aktivním členům RR. (Na všechny se nedostalo.)“ nebo neskutečně skutečnou nabídku „Nabídka levných disket a kazet v podnikové prodejně Filmových laboratoří Barrandov nedaleko stanice metra Moskevská jistě také zaujme nejednoho čtenáře“. Nechyběly ani povzdechy „Škoda, že Minigraf Aritmy a interface bude v prodeji pouze v Tuzexu“ a „Zejména mládež je nutné vychovávat tak, aby si nepředstavovala, že za každou věc, kterou udělají, jim bude zaplaceno!“ V některých textech je zmiňován i jistý soudruh Daniel Dočekal. Víte někdo, kdo by to mohl být?

Přestože vývojem software se zabývají jistě nejen penězi zkažení mládežníci, bude na větě o výchově mládeže něco pravdy i 1.4.2001, server Grafika On-line totiž přinesl odhalující článek FotoKrám 13.0, první preview, ve kterém jsme se mohli dočíst, že „… v našich prodejnách po celém světě (tedy poněkud překvapivě i v ČR) a u potulných mobilních dealerů si bude možno FotoKrám bezplatně zkopírovat.“ Kromě zmíněného článku se na serveru objevilo i pár krátkých zpráv, označených přímo jako Aprílové.

Ačkoliv to tedy vypadá, že peníze nikdo potřebovat nebude, Peníze.cz přinesly článek Exkluzivně na Peníze.CZ: kartelová dohoda podepsána, pod který byl podepsán americký analytik E-vosh McKinsey, známý a renomovaný znalec východoevropského Internetu. Zda dostal za článek tento multimilionář honorář, se nám nepodařilo zjistit.

Na Živě vypustili hned tři aprílové články Česká republika zavádí kvóty na objemy dat přenášených po Internetu, Bude zakázáno slovo ROZHRANÍ? a První mirroring procesorů Athlon na světě.

Svět hardware připravil článek o parádní parní audioaparatuře Vysoce výkonné ozvučovací systémy firmy PARASHUMI. Odkaz na obrázek, který byl uveden uvnitř článku, odkazoval na stránku s nápisem A P R Í L, jako zdroj zprávy byl označen nefunkční odkaz http://www.pa­rashumi.jp/jo­ke.

Bonusweb již své nedělní mystifikace archivoval na tuto adresu http://bonusweb­.cz/specialy/a­pril2k1. Přiznám se, že jako nepařan bych jim možná skočil skoro na všechno :-).

ICTZ23

Pokud jste se doposud nezasmáli, řekněte si teď „sýr“, jen tak sami pro sebe. O tom, že Internet ještě stále nabízí miliardy dolarů za miliónové nápady, se můžete přesvědčit v článku Smazak.com – revoluce v e-byznysu.

Původně jsem se domníval, že aprílovým žertem je i ohlašovaný chat s Michalem Davidem na Atlasu, ale dav jeho fanynek a pět fanoušků, kteří již od včerejšího večera čekají na svůj idol před bývalou budovou Mlýnů a pakáren v pražské ulici Na Pankráci, kde Atlas sídlí, mě z omylu vyvedl.

Honíte se stále za něčím?

Autor článku

Autor pracuje intenzivně s Internetem od roku 1993. Dlouhodobě se. Věnuje publikační činnosti, spolupracoval např.