Hlavní navigace

Hacknuté webkamery, potíže WhatsAppu a Instagram testuje firemní profily

8. 5. 2016
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

 Autor: Photosani / Shutterstock.com
Přichází Viv, proměny Map Google, 300 milionů Windows 10, Yahoo čaruje s patenty, nelegální prvočíslo a co přinesl právě končící #tyden.

Před čtyřmi roky vyšlo Bohemia Interactive: Naši vývojáři zatčení v Řecku nefotili vojenské objekty. A ejhle, řecké soudy dospěly k tomu, že dvojici vývojářů poženou k soudu. Viz Řecko bude soudit české vývojáře za špionáž. Hrozí jim 20 let vězení.

Po Siri přijde Viv, něco jako pokročilejší Siri. Pokročilejší přidáním umělé inteligence a schopnosti odpovídat na složitější dotazy, včetně těch, které obsahují více úrovní. Viz Siri Inventors Create Viv, Aim To Perfect, Personalize Conversational Search.

Zákaz erotického pojídání banánů online v Číně. Jo. Asi vážně, protože první duben není a píše to BBC. Viz China bans ‚erotic‘ banana-eating live streams a jak zjistíte, tak možná brzo zakáží i okurky.

Jeden soudce stačí k tomu, aby WhatsApp přestalo být dostupné pro celou zemi – pro 100 milionů lidí na tři dny (91 % online Brazilců používá WhatsApp). Nejde přitom o maličkost, protože tohle je stále stejná bitva – o to, zda je možné mít bezpečný internet a šifrovanou komunikaci. Viz WhatsApp, Used by 100 Million Brazilians, Was Shut Down Nationwide by a Single Judge.

TELEgraficky

gooduserinterface na Instagramu ■ RIP Kuro5him ■ Didi Kuadi získá 2 miliardy dolarů ■ RIP @MagicRecs ■ Khadgar z World of Warcraft v traileru

WEBDESIGN, INTERNET

Co se stalo s Google mapami, se ptá WHAT HAPPENED TO GOOGLE MAPS? a na řadě velmi zajímavých praktických příkladů ukazuje proměnu Map Google za poslední čtyři roky. Proměnu spočívající v zásadní redukci údajů na mapách uváděných, ale také v přidání řady věcí, které tam dříve nebyly.

Google Webmasters Console se stěhuje z /webmasters do /search-console. Což odpovídá tomu, že tento užitečný nástroj už před pár měsíci změnil jméno. Pokud netušíte, o co jde, tak viz K čemu je dobré používat Google Search Console. A jak tam přidat blog na WordPress.com a proč to vlastně chtít a jinak viz Google Migrating Google Search Console URL & New Mobile Friendly Test.

The world's greatest internet troll explains his craft vám představí identitu Ken M. – největšího internetového trola:

Vlastně se ani nebudete moc divit, když se podíváte na hry, které byly zakázány na službě Twitch. Viz A NSFW Look At Every Game Twitch Has Banned.

5 Unpublished Stats on the Future of Social Media Marketing obsahuje pár docela užitečných čísel pro pochopení toho, jak jsou sociální sítě významné pro podnikání, ale také jak není až tak triviální je umět využívat.

AdBlock a AdBlock Plus jsou dostupné pro Edge. Tedy pokud používáte „preview“ verzi Windows 10. Viz AdBlock and AdBlock Plus are available for Microsoft Edge:

SOFTWARE

John Romero zrušil kampaň pro Blackroom na Kickstarteru čtyři dny po jejím spuštění. A Adrian Carmack mimochodem nemá nic společného s Johnem Carmackem. Romero uvádí, že chtějí nejprve dát dohromady demo a pak se vrátit. Viz John Romero cancels Kickstarter campaign for Blackroom after only four days.

Windows 10 běží na 300 milionech počítačů. Cíl přitom je mít miliardu do dvou let od uvedení na trh. V 300 milionech jsou počítače, tablety, telefony a herní Xbox One. Desítky je stále možné získat zdarma (tedy upgrade získat zdarma), od 30. července by tomu už tak být nemělo. Viz 300 million machines are now running Windows 10.

Ecotone je venku:

Apple Music vám může smazat všechnu hudbu, kterou máte na disku. Pokud žasnete, jak je to možné, tak proto, že takhle to prostě v Applu vymysleli. V praxi to může dopadnout tak, jako v Apple Stole My Music. No, Seriously - prostě můžete přijít o 122 GB hudby, kterou jste měli na disku. Všechno ovšem máte v Apple Music kdesi v cloudu, včetně hudby, kterou tam Apple nikdy neměl, ale kterou si tam od vás stáhl. Včetně řady pomýlených „shod“, kdy vaši hudbu detekoval jako zcela jinou. Originální soubor je samozřejmě smazaný. A jakmile přestanete za Apple Music platit, tak prostě o všechno přijdete. Ale nic se neděje, protože to nejenom pracuje jak má, ale ještě jste s tím souhlasili v podmínkách užívání a řekli si o to. K výše uvedenému je ale nutné si ještě přečíst No, Apple Music is not deleting tracks off your hard drive — unless you tell it to, protože to vysvětluje lépe. Na tom, že můžete o hudbu přijít, to ale nic nemění.

Battlefield 1 Official Reveal Trailer:

HARDWARE

Sony si nechalo patentovat kontaktní čočku, která nahrává vše, co vidíte. Je to trochu strašidelné, ale to ostatně říkají i v titulku Sony’s Latest Patent is a Creepy Contact Lens that Can Record What You See. A ano, WYSIWYR může být nová zkratka do páru ke známému WYSIWYG.

NVIDIA má novou GTX 1080 a 1070 s novou technologií, pekelně rychlou a podle všeho cenově výrazně výhodnější, než na co jsme byli zvyklí. Viz Nvidia GeForce GTX 1080 and GTX 1070 detailed a Nvidia shows off new features and software for GTX 1080 a je jasné, proč je to důležité: protože virtuální realita.

MARKETING A KOMUNIKACE

Filmový trailer, který získal nejvíce palců dolů na YouTube? Noví Krotitelé duchů. K poslednímu dubnu 206 tisíc líbí (palců nahoru) vs 546 tisíc nelíbí (palců dolů). Při 29 milionech zhlédnutí:

Ano, něco na tom bude. Smrt v reklamě prodává. Viz Copyranter: Death sells more than sex these days:

Na Instagramu můžete kreativně využít matici fotografií na vašem profilu. Jako třeba to, co je popsané v This Art Director Put His Entire Portfolio and Biography on Instagram as Two Giant Grids. Je to samozřejmě děsně kreativní. A taky děsně otravné, pokud své sledující nutíte dívat se na to obrázek po obrázku. Protože přesně takhle to uvidí. S dnešní filtrací a nedodržením pořadí to navíc bude ještě horší.

Když to přeženete s Photoshopem, bude mít zpěvačka třeba dvě pravé nohy. Tedy pokud je opravdu nemá, ale to je málo pravděpodobné. Viz Strange Photoshop fail leaves Fifth Harmony singer with 2 right feet a Fifth Harmony looking gorgeous in their Billboard Magazine photoshoot.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Hacker z přístupných webcamů udělal „reality show“ vysílanou na YouTube. Viz Hack leads to unexpected “reality” TV, kde se dozvíte klasické věci, tedy že lidé nechávají u webkamery výchozí přihlašovací údaje nebo si nastaví snadno uhodnutelné heslo. Což někoho přivedlo ke stovkám webkamer a obraz z nich se po dobu několika dní objevoval na kanálu na YouTube. Kaspersky v závěru informace o události zmiňuje i stále platnou a užitečnou obranu, přelepit/zakrýt kameru v době, kdy ji nepoužíváte.

Děravý Office 365 byl opraven za sedm hodin od zjištění chyby. Nutno dodat, že objevená chyba byla velmi nepříjemná, umožňovala útočníkovi získat přístup k účtům v Office 365 a všem souvisejícím službám (Outlook, OneDrive, Skype for Business). Viz Microsoft takes just 7 hours to patch colossal Office 365 vulnerability that exposed companies' data.

PayPal získal patent na platby v augmentované realitě, respektive je to trochu širší, jak napovídá Augmented Reality View of Product Instructions. Zahrnuje to využití augmentované reality jako návodu, recenze i příslušenství až po konec v podobě zaplacení. Ten patent raději ani nestudujte, něco tak obecného se hned tak nevidí.

Chrome a Firefox blokuje The Pirate Bay (.se) coby podvodný web. Což nakonec není nic zvláštního, TPB i KAT se čas od času ocitnou v Google Safe Browsing seznamu, většinou protože se na nich objeví škodlivá inzerce nebo odkazy na něco, kam byste určitě spíš chodit neměli.

Yahoo přiřadilo 2648 patentů na Mystery Excalibur IP, LLC Group. Firma už v historii má žalobu na Google týkající se placeného vyhledávání. V Yahoo Assigns 2648 Patents To Mystery Excalibur IP, LLC Group zmiňují, že je nejasné, k čemu vlastně došlo a ani proč k tomu došlo.

Věděli jste, že jedno konkrétní prvočíslo je ve Spojených státech nelegální? A pokud ho budete mít, tak vás mohou zatknout:

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Instagram testuje firemní profily. Což se dalo čekat, pro zpoplatnění Instagramu je zásadní oddělit firmy od osobních profilů. Ale také dát firmám potřebné informace o tom, jak jejich příspěvky a profily fungují. Viz Instagram Is Testing Business Profiles.

Facebook neváhal a pro Den matek testuje upravené Reakce (Reactions). Fialová věc, která vypadá tak trochu jako fialové ozubené kolo, je ona nová Reakce. 

Čas trávený na Facebooku roste pomaleji a předpověď pro příští rok očekává zvýšení pouze o jednu minutu. A mezi roky 2017 a 2018 by růst neměl být vůbec žádný. Viz Time Spent with Facebook Still Growing, but Not by Much, byť je potřeba připomenout, že se týká jen dospělých z USA.

Radujete se z klikání na vaše reklamy na mobilech? Moc se neradujte, množství nevědomých kliknutí při posunu obrazovky je vysoké. Až tak, že Google se to snaží řešit technologicky. To samé se týká Líbí na Instagramu a dalších aktivit. Viz Do You Accidentally Thumb Over Ads All the Time? Google's Working on That a Preventing accidental clicks for a better mobile ads experience.

Čínská společnost může používat jméno iPhone, ale ne pro produkty jako Appla. Rozhodl tak soud a Apple tak v zásadě prohrál známkový spor. Pekingská Xintong Tiandi Technology v Číně totiž získala obchodní známku iPhone a Applu se to ani trochu nelíbilo a snaží se problém vyřešit už od roku 2012. V Applu přitom o známku zažádali už v roce 2002, ale ke schválení došlo až v roce 2013 (v potřebné kategorii). V Xintong Tiandi Technology si o stejnou známku zažádali v roce 2007 a dostali ji v roce 2010 (pro kožené zboží). Celý příběh je zajímavý i dalšími aspekty, více v A Chinese company can use the name ‚iPhone‘ for non-Apple products, court rules.

LinkedIn zvažuje také vlastní „instantní články“. Což je tak trochu legrační, pokud zvážíme, jak miniaturní LinkedIn je (100 – 130 milionů uživatelů celosvětově) a jak málo je ve skutečnosti užívané. Viz LinkedIn Considering its Own Form of ‚Instant Articles‘.

STARTUPY A EKONOMIKA

Tak Craig Wright je prý vynálezce Bitcoinu. Jenže ono je to nejspíš všechno hoax a celou kauzu doprovází řada podivností. Viz Craig Wright's signature is worthless, kde se navíc píše i o tom, že někde si možná trochu hrají hackeři. A pro událost předtím musíte zkusit třeba Jsem tvůrce bitcoinu, přiznal Australan. Pochybnosti ale sílí nebo Craig Steven Wright claims to be Satoshi Nakamoto. Is he?

Dropbox se připravuje na těžké časy, zaměstnanci si mají začít šetřit. Ale podle Dropbox cut a bunch of perks and told employees to save more as Silicon Valley startups brace for the cold to vedení Dropboxu s šetřením nemyslí nijak extra vážně. Prostě proč neutrácet za sochu pandy? Na druhou stranu, 25 000 dolarů za výhody pro zaměstnance ročně vs. 1 500 zaměstnanců je dobrý důvod, proč něco takového omezit. Nenechte se ale mýlit, tenhle článek není jenom o Dropboxu a je dobré si přečíst hlavně to ostatní.

ANTITRUST AND AGGREGATION je čtení na téma monopolního chování, podnikání v prostředí s nulovou cenou za distribuci a transakce a vůbec všemi těmi skvělými věcmi, které přinesl internet. Ale také o tom, že antimonopolní zásahy těžko mohou k něčemu vést.

E-KNIHY

HarperCollins udává snížení prodeje e-knih v prvním čtvrtletí 2016. Digitální prodeje (e-knihy a audio knihy) tvořily 21 % příjmů od zákazníků, o čtvrtletí dříve samotné e-knihy tvořily 22% podíl. Pokles se ale objevil i u tištěných knih – o 11 % na 358 milionů dolarů. Viz HarperCollins Reports Lower e-Book Sales for Q1 2016HarperCollins Reports Lower e-Book Sales for Q1 2016.

INFOGRAFIKY

Kde vás v Evropě okradou kapesní zloději? Podle WHERE IN EUROPE ARE YOU MOST LIKELY TO BE A VICTIM OF PICKPOCKETING? [INFOGRAPHIC] jsou to vcelku známá velká města a turistické cíle. A nebojte, i Praha je tam zahrnutá.

Deset mýtů o uživatelích YouTube najdete v 10 Myths about YouTube Users.

When, Where Does Road Rage Take Over Instagram? (Infographics) je zajímavá analýza toho, kdy se na Instagramu objevuje #RoadRage, tedy stížnosti na dopravu.

BRAND

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se v uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. 

Vzniká průběžně celý týden.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).