Hlavní navigace

Hacknutelná Barbie, konec IE 9 a IE 10 a nový dron Amazonu

6. 12. 2015
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

 Autor: Amazon
Rekordní Adele, Open Source kam se podíváš, Samsung zaplatí Apple, zábavný Ballmer, fake Ransdorf a vůbec další radosti právě končícího #tyden.

Adele je rekordmankou v prodeji digitální hudby, kdo by to byl řekl. 1,5 milionu na iTunes, 820 tisíc Target, 425 tisíc Walmart, 234 tisíc Amazon, 105 tisíc Best Buy během jediného týdne. Ale taky 22 tisíc klasických gramodesek. Podrobnosti v Adele's Big Week: Clive Davis, Aretha Franklin, Music Industry Insiders Weigh In on ‚25‘ Making History.

Velká prosba: přestaňte natáčet videa na výšku. Je to absurdní. Pokud vám to nevysvětlí následující video, tak si uvědomte, že TV PRIMA pak má velké problémy to vydávat za divácká videa. Jako by nestačilo, že je to posbírané z YouTube a mluví se tam anglicky. Ještě je to na výšku.

Pokud se jmenujete ISIS, tak u Nutelly máte tak trochu smůlu, protože vaše jméno na sklenici prostě nenapíšou. Co na tom, že Isis byla snad nejuctívanější staroegyptskou bohyní a vaši rodiče vám po ní dali jméno. Viz Nutella Rejects Personalised Jar for Girl Named Isis a australský originál v Nutella rejects personalised jar for five-year-old girl named Isis.

TELEgraficky

Psy se chystá porazit Gangam Style ■ E15 a Euro kupují Křetínský a Tkáč (ti, co vlastní už Blesk) ■ RIP SongzaVíte, jak vzniklo Times New Roman? ■ Ballmer označuje příjmy Microsoftu za bull**** ■ Fake Miloslav Ransdorf (zachováno zde) ■ Machu Picchu v Street View ■ Fujitsu, Toshiba a Vaio prý chtějí spojit PC divize ■ Batman vs Superman 

WEBDESIGN, INTERNET

Apple Swift je nově open source. Pokud netušíte, tak Swift je nový programovací jazyk, který má sloužit k snazšímu vytváření aplikací pro iOS a OS X. Podrobnosti najdete na www.swift.org (poněkud nedostupné mimochodem, aspoň ve čtvrtek bylo, když to zprovoznili) a na github.com/apple. Nebo v našem článku Swift je splacený dluh Applu. Šanci má hlavně v herním průmyslu.

IBM Swift Sandbox je Swift ve vašem prohlížeči. Třeba se vám to bude líbit a budete si mít s čím hrát.

Už jste si vyzkoušeli Minion Yellow? Novou žlutou od Pantone? Viz A LOOK AT PANTONE’S MINION YELLOW, kde zjistíte to, co se dalo z názvu čekat: je založená na filmu, kde najdete postavičky jmenující se Minions. A jinak také viz Pantone Color Institute® Announces PANTONE Minion Yellow: The first-ever character-branded PANTONE Color inspired by Illumination Entertainment’s Minions.

Nový Penguin, aktualizace algoritmu od Googlu, prý nebude dříve než příští rok. Viz Google: New Penguin Algorithm Update Not Happening Until Next Year. Mimochodem, všimli jste si, že co odešel Matt Cutts, tak je dění okolo algoritmu vyhledávání celé nějaké takové klidnější?

30 Regex Code Snippets All Web Developers Should Know, ať regex milujete, či nenávidíte. Hodně štěstí při luštění, některé kousky jsou opravdu nádherné.

Simple Icons – simpleicons.org – je sbírka více než 180 ikon (SVG), které používají nejpopulárnější značky na webech a v aplikacích. Zajímavý předmět ke studiu.

Microsoft Edge Javascript engine je (bude) Open Source. Edge je prohlížeč ve Windows 10, napsaný zcela znova, včetně JavaScript Engine – ten se jmenuje ChakraCore a je jedním z nejvíce ECMAScript 6 kompatibilních. Slouží mimochodem i pro univerzální aplikace na Xboxu, Windows Phone na tabletech. Viz Microsoft’s power move: open sourcing Edge’s Javascript engine.

SOFTWARE

Sketch opouští Mac App Store. Nemají už sílu čekat na kontroly, řešit omezení či nemožnost nabízet upgrade, a jinak omezovat možnosti svého softwaru. Nově tedy Sketch napřímo, existující uživatelé (co koupili v App Store) dostanou přímou licenci. Viz Leaving the Mac App Store.

Office 365 a Azure nefungovalo pár hodin pro řadu uživatelů v Evropě. Problémy cloudové platformy Azure měly ve čtvrtek dopad na Office 365. Pro tyto případy je dobré vědět, že existuje Azure Status (který ukazuje problémy) a Office 365 service health status (který neukazuje nic).

Bluestacks 2.0 přináší emulaci Androidu na klasické PC s plným multitaskingem. Ale těch novinek je víc. Třeba i to, že nový virtuál bude mít 16 GB interní paměti a 16 GB SD paměti. Hledejte na www.bluestacks.com.

Linux Mint 17.3 „Rosa“ je venku. Přináší zlepšené repository, opět dvě volby mezi Cinnamon a MATE a nějaké ty nápravy, vylepšení, zrychlení a tak podobě. Ke stažení: Cinnamon (32-bit a 64-bit), MATE (32-bit a 64-bit).

Dobrá zpráva, listopadové nové Windows 10 vrátily zpět možnost instalovat aplikaci i jinam než na systémový disk. Což v případě tabletu může znamenat hlavně to, že konečně můžete aplikace instalovat na SD kartu a neřešit neustálý nedostatek místa v paměti tabletu. Hledejte klasicky v Win + I (Nastavení) → Systém → Úložiště. Dost hodně se to může hodit i pro počítač s SSD. Jinak i viz Jak instalovat Windows 10 aplikace na jiný než systémový disk? na @365tipů.

IE9 a IE 10 končí, do 12. ledna musí uživatelé přejít alespoň na IE 11. Ne že by to bylo něco nového, konec těchto starých verzí byl oznámen už někdy v srpnu 2014. Takže máte-li stará Windows 7 či Windows 8 a na nich cokoliv nižšího než Internet Explorer 11, tak do 12. ledna máte čas na upgrade. Neuděláte-li to, tak sice IE fungovat bude, ale bez aktualizací (hlavně bez těch bezpečnostních). Co je na tom všem trochu komplikované? Podle Net Applications používá staré IE přes 44 % uživatelů – což by mohlo znamenat, že jde až  o 368 milionů lidí (bereme-li vážně 1,5 miliardy zařízení s Windows). Viz Jan. 12 deadline to upgrade to IE11 – or face patch shutoff – looms (a mimochodem, IE 8 byl pohřben už dávno).

HARDWARE

Amazon Prime Air, samozřejmě včetně Jeremy Clarksona:

Horace Dediu a jeho oblíbené mýty okolo Apple Watch najdete v My Favorite Apple Watch Myths. A je těch mýtů celkem jedenáct.

Sony koupilo od Toshiby divizi obrazových čipů za 155 milionů dolarů (19 miliard yenů). Sony získá továrnu, zařízení a vše, co k ní patří, 1 100 zaměstnanců teoreticky dostane nabídku k práci. V roce 2014 Sony dodávalo optické čipy do zhruba 40 % chytrých telefonů. Viz Sony and Toshiba Sign Definitive Agreements for the Transfer of Semiconductor Fabrication Facilities.

Proč krajíc (pardon, telefon) padá vždy displejem dolů? Na pomoc si můžete vzít fyziku a dozvědět se to v Clever Physics Explains Why a Dropped Phone Lands Screen-Down:

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Twitter se pokouší získat obchodní známku na slovo „subtweet“. Což by mělo znamenat tweet, který odkazuje na určitou osobu, aniž by použil přezdívku (název účtu) člověka. Jde o slovo používané veřejně někdy od roku 2013 a nepochází od lidí z Twitteru, píší na TheVerge.  Vítejte v absurdistánu a také v novém světě podle Jacka Dorseyho.

Mark Zuckerberg vysvětluje, proč má „charitu“ v podobě LLC, tedy klasického s.r.o. Viz Why the Chan Zuckerberg Initiative Is an LLC, kde při čtení pamatujte, že zdůvodnění má vždy ty správné argumenty, ty nevhodné se prostě vynechají. Což je hlavně i to, že se nemusí nikomu zodpovídat, může si s penězi dělat, co chce, jakkoliv je přelévat mezi „charitou“ a dalšími firmami. A to, jestli opravdu něco dá na charitu, to také nikdo nemůže kontrolovat. Chytrý tah.

Samsung souhlasí se zaplacením 548 milionů dolarů Applu. Pokud ale soud rozhodne jinak, bude chtít peníze zpět. Jde přitom stále o tentýž „patentový“ spor, který se už táhne roky. Ten, který před nedávnem došel k miliardové dohodě. Viz Samsung agrees to pay Apple $548 million in settlement a hlavně Samsung announces payment of $548 million to Apple but reserves right to seek reimbursement.

Hello Barbie je možné hacknout a dostat se ke konverzaci dítěte s hračkou. Podle HELLO BARBIE IS A BLABBERMOUTH, EXPOSES CHILDREN’S CONVERSATIONS TO HACKERS je hračka vybavená WiFi a rozpoznáváním hlasu doplněná děravými servery firmy ToyTalk. Útočník se tak může dostat k záznamům toho, co dítě s panenkou probíralo.

Raspberry Pi generuje předvídatelné SSH klíče. Viz Raspberry Pi generates predictable SSH keys a Predictable SSH host keys, kde se dočtete, že hardwarový generátor není povolen jako výchozí a po prvním startu dojde ke generování předvídatelných klíčů. A případné řešení je podle všeho v regenerate_ssh_host_keys doesn't generate Ed25519 key.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Pokud se marně snažíte připínat něco na Pinterest a ten vám tvrdí něco o podezřelých aktivitách, tak nezoufejte. Dělá to hromadně, náhodně, při prvním připnutí fotky po mnoha hodinách nečinnosti. Prostě tamní programátoři zase vyrábějí nějaké anti-uživatelské věci a moc jim to nejde. Závada každopádně není na vašem přijímači.

Shareaholic říkají, že po odstranění počtu sdílení u tweetovacího prvku klesly počty sdílení o 11 %. Takže tady vlastně máte v praxi to, co říkám osobně už roky na školení, že to číslo je dobré, ať malé, nebo velké. Viz Sharing to Twitter declines 11% after Twitter kills share counts.

Instagram neomezuje dosah příspěvků fanoušků, tedy alespoň to tvrdí v Instagram Will Make Your Brand More Money Than Facebook. Ta infografika má ale například jednu zásadní vadu: tvrdí, že příspěvek na Instagramu má 100% reach (dosah). Což jak víme, je nemožné. Stačí se podívat třeba na Twitter, který taky nic nefiltruje a reach je tam realistický a skutečný mezi 30 a 40 %. Proč? No protože lidé nejsou neustále online. A protože ti, co vás sledují, mohou být prostě nepoužívané účty. A z řady dalších důvodů. V textu to ale už říkají správně – 6 % dosah u Facebooku, 28 % u Instagramu.

Live Video od Facebooku se postupně dostává i k běžným uživatelům. Podle Introducing Live Video and Collages se navíc ještě uživatelům zpřístupní i koláže (ale nejásejte, zatím pouze malému procentu uživatelů v USA a pouze pro iPhone). Funkčně to je podle všeho dost podobné jako Periscope.

STARTUPY A EKONOMIKA

Už i na CNN se ptají, jestli by Yahoo nemělo vyhodit Marissu Mayer. Když se na to před pár týdny ptal Forbes, tak to byl spíš takový jejich klasický linkbaiting. Byť postavený na reálném základě – ten je totiž stejný. Yahoo se nedaří, nedaří se ani firmu přeměnit v něco jiného. Seniorní management postupně Yahoo opustil, akcie klesly o více než 30 % během tohoto roku. Viz Should Yahoo CEO Marissa Mayer be fired?

O den později to postoupilo ještě dál. Yahoo zvažuje prodej, celé společnosti nebo částí, napsal Wall Street Journal v Yahoo Board to Weigh Sale of Internet Business, kde je řeč i o prodeji podílu v Alibaba Holding Group. U celkové hodnoty Yahoo se zmiňuje 31 miliard dolarů. Samotný základ společností ale analytici hodnotí na pouhé zhruba 4 miliardy dolarů.

Podle Advertising Age (říká to tam globální CDO GroupM) má Yahoo problém s inzercí, nemá totiž žádné přihlášené uživatele. Reklamy na Yahoo jsou tak méně zajímavé než tam, kde uživatele dokážou identifikovat. Není to něco, co by nemělo hlavu a patu. Viz Yahoo's Lack of Logged-In Users Has Hurt Its Ad Business.

RIP Mobito aneb 1. prosince už na www.mobitoplatito.cz najdete jenom oznámení o ukončení. Služba spuštěná v roce 2012 „stále věří v původní vizi“, ačkoliv to museli ukončit pro „neúnosnou finanční správu“. Absurdní na téhle ztrátové aktivitě je, že ji v roce 2013 převzala Česká spořitelna, a to i přesto, že už tehdy bylo jasné, že nikam jinam než do dalších ztrát to jít nemůže. Těžké určit, kolik korun v mínusu projekt nakonec je, ale jenom rok 2013 znamená mínus 100 milionů a rok předtím zhruba 60 milionů (a roky předtím teoreticky okolo 25 milionů).

Mozilla končí s experimenty v zobrazování reklam ve Firefoxu, středem zájmu je teď „objevování obsahu“. A správně jste pochopili, že se Mozilla pouští do něčeho, do čeho se pouští už roky všichni a ještě nikdo v tom ten zlatý důl a nekonečný zdroj peněz nedokázal najít. To je ta špatná zpráva, ta dobrá je, že na „nové záložce“ vás už dlaždice nebudou obtěžovat s reklamou. Viz Advancing Content.

INFOGRAFIKA

Kolik procent z rozpočtu dát na marketing a podporu prodeje? Podle How Much Should You Spend on Sales & Marketing? zjistíte, že na to žádná jednoznačná odpověď neexistuje. Protože se to pohybuje od jednotek až do desítek procent. Originální článek (What Percent of Revenue Do Publicly Traded Companies Spend on Marketing and Sales? [Infographic]) hovoří o průměru v podobě 10,2 % (podle Gartnerů) z roku 2014.

Jaká sociální média se nejlépe hodí pro vaše podnikání? Sice je to pohled hlavně podle toho, jak fungují věci v USA (Pinterest a Linkedin se tam velmi odlišují od užívání v Česku), ale místy je tahle infografika užitečná. Viz What Social Media Platforms Are Best Suited For Your Business.

Proč lidé odinstalovávají mobilní aplikace? Na prvním místě je to, že zabírají příliš mnoho místa, a na druhém poměrně těsně, to že v nich je otravná inzerce. V téhle infografice ale najdete i ještě další zajímavé věci. Viz Why Do People Uninstall Apps?

Historie komunikace v infografické podobě začíná, jak jinak, kouřovými signály. Hezký výlet do historie. Viz A History of Communication

CIF23

E-KNIHY

Michael Kozlowski se domnívá, že e-čtečky neposkytují potřebné možnosti v sociálních médiích. Píše to v e-Readers do not provide a valid social media experience a podle něj výrobcům (jmenuje například Nook) ujel vlak.

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se v uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. Vzniká průběžně celý týden.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).