Hlavní navigace

Platební systém Mobito definitivně končí, pokus operátorů a bank nevyšel

29. 9. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ambiciózní pokus nastartovat v Česku původní mobilní platební systém ztroskotal na nezájmu uživatelů. Polomrtvá služba teď oznámila definitivní konec.

„S politováním oznamujeme, že k 1. prosinci 2015 ukončujeme provoz služby Mobito. Z tohoto důvodu vypovídáme všem zákazníkům služby v souladu s odst. 11.5 Všeobecných podmínek poskytování Služby Mobito Zákazníkům smlouvy o užívání služby Mobito z důvodu jejího ukončení.“

Oznámení na webu a v aplikaci Mobita přináší informaci o konci služby, která popravdě řečeno příliš nepřekvapila. Platební systém, který v roce 2012 založili všichni tři tuzemští mobilní operátoři a čtyři banky (Česká spořitelna, Raiffeisenbank, UniCredit Bank a GE Money Bank), za celou dobu nepřilákal dostatek uživatelů, aby se začal vyplácet.

Nabízel mobilní platby ze smartphonů i klasických mobilů, napojení na bankovní účet klienta nebo funkce klasické mobilní peněženky, do které si uživatel nahrál peníze. Platit bylo možné jak online, tak v kamenných obchodech.

Velké ztráty

Koncem roku 2013 službu ovládla Česká spořitelna, na kterou své podíly převedli všichni ostatní podílníci, kromě UniCredit Bank. Spořitelna pak ještě dvakrát navýšila základní jmění firmy Mopet CZ, která službu provozovala – v roce 2014 do ní nalila 25 milionů Kč a letos v létě znovu stejnou částku. 

„Důvodem pro zvýšení základního kapitálu Společnosti je řešení aktuální finanční situace Společnosti a poskytnutí dodatečných finančních prostředků na provoz Společnosti,“ vysvětlují notářské zápisy dostupné v Obchodním rejstříku. 

Poslední informace o hospodářských výsledcích Mopet CZ pocházejí z roku 2013, kdy firma skončila ve ztrátě přes 100 milionů Kč. Ještě loni v létě ale Česká spořitelna navenek prohlašovala, že je o budoucnosti služby přesvědčena a že chystá změny v jejím fungování. Službu mělo loni používat asi 52 tisíc zákazníků a platby podporovalo asi 700 obchodníků.

MM AI t

„Po více než třech letech provozu je pro nás služba stále finančně neúnosná. I přes tuto skutečnost, která nás nesmírně mrzí, jsme se poučili a získali mnoho cenných zkušeností, ze kterých se snažíme čerpat i nadále,“ píše dnes Mopet CZ na webu služby.

Voda se nad Mobitem definitivně zavře k 1. prosinci 2015. K tomuto dni přestane fungovat jak web, tak její mobilní aplikace. Případné zůstatky dostanou zákazníci na své účty. „Aktuálně nepracujeme na vývoji nové služby, která by službu Mobito mohla nahradit,“ konstatuje firma

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).